Antivirüs Oyun Performansını Etkiler mi ? Oyun performansınız, bilgisayarınızda çalışan işlem ve uygulamaların sayısından etkilenir. Gereksiz uygulamaların çoğunu kapatabilseniz de, virüsten koruma yazılımı çalıştırmaya devam etmeniz gereken bir yazılımdır. Modlar, eşler arası bağlantılar ve diğer çok oyunculu formlar arasında, virüsten koruma yazılımı sizi PC’nize istenmeyen ve davetsiz bağlantılardan koruyabilir.

Çoğu durumda, virüsten koruma yazılımı bir tarama (muazzam miktarda CPU gücü kullanan bir işlem) gerçekleştirmedikçe bilgisayarınızın oyun performansını etkilemez. Oyun hızlandırıcıları veya oyun modlarını kullanarak güvenlikten ödün vermeden performansı daha da artırabilirsiniz. Hiçbir koşulda antivirüs korumanızı devre dışı bırakmamalısınız.

virusres1

Virüsten koruma yazılımınızı kapatmadan oyun performansını artırmanın birkaç yolu.

Oyun Modunu Etkinleştir

Birçok virüsten koruma programı, “oyun modu” veya “oyun güçlendirme” adı verilen bir mod içerir. Bu mod, siz oyun oynarken antivirüsün yeteneklerini kısıtlar ve bir tarama yapmasını engeller. 

Panda gibi bazı virüsten koruma yazılımlarında, bir uygulama tam ekran moduna girdiğinde oyun modu (etkin olduğu sürece) otomatik olarak açılır Ayrıca Windows görev çubuğundaki Panda simgesine sağ tıklayıp Oyun/multimedya modunu etkinleştir’i seçerek manuel olarak da açabilirsiniz.

virusres2

Diğer virüsten koruma yazılımı, ayarlar menüsünde oyun modunu etkinleştirmenizi gerektirir. Kaspersky bunun bir örneğidir.

 1. Kaspersky’yi açın .virusres3
 2. Ayarlar menüsünü açmak için sağ alt köşedeki dişli/ayarlar simgesini seçin.virusres4
 3. Genel’i seçin ve ardından Oyun modunu kullan’ın yanındaki kutuyu seçin .virusres5
  1. Kaydet’i seçin .

Bu mod, siz oyun oynarken bildirimlerin ekranda görünmesini engeller ve oyun oynarken taramaların yapılmasını sınırlar. Bunlar, oyun modları içeren yalnızca iki virüsten koruma programı örneğidir, ancak günümüzde en popüler virüsten koruma programlarının çoğu, aşağıdaki modları içerir:

Bazı virüsten koruma programları, sisteminizin performansını artıran bir “oyun güçlendirici” modu bile içerir.

PC Temizleme Uygulamalarından Yararlanın

Virüsten koruma programları, olası enfeksiyonlara karşı sisteminizdeki dosyaları sürekli olarak izler . Ne kadar çok dosyanız varsa, bu o kadar fazla zaman alır. Tüm bilgisayarlar, özellikle kayıt defterinde, geri dönüşüm kutusunda ve genellikle ele alınmayan diğer alanlarda biriktiğinde, zamanla biraz yavaşlar.

Bu dosyaları manuel olarak temizleyebilirsiniz. Ancak birçok virüsten koruma programı, bu görevi sizin için otomatik olarak gerçekleştiren uygulamalar içerir. Kaspersky bir örnektir.

  1. Kaspersky’yi açın .virusres6
  2. PC Temizleyici’yi seçin .virusres7
  3. Çalıştır’ı seçin.

Uygulama, herhangi bir nesnenin sisteminizden silinmesi veya silinmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecektir. Bu tür programlar, sürücülerinizdeki dağınıklığı en aza indirmeye ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Taramaları Zamanlama

Çoğu kişi bir virüsten koruma programı yükler ve ardından varsayılan olarak ne zaman olursa olsun tarama yapmasına izin verir. Çoğu zaman, varsayılan zaman en uygun zaman değildir. Bilgisayara ihtiyaç duymayacağınızı ve oyun oynamayacağınızı bildiğiniz dönemlerde virüs taramaları planlamak daha iyidir.

Bunu yapmanın yararı, oyun modu olmayanlarda bile herhangi bir virüsten koruma programında gerçekleştirilebilmesidir. Taramaları gecenin ortasında veya gün içinde işteyken gerçekleştirilecek şekilde planlayabilirsiniz. Bir oyun oturumunun ortasında bir tarama başlatma şansı olmadığında, bilgisayarınızın performansının düşeceğinden endişe etmeden oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.  

Taramaları özel olarak programlamak için başka bir neden daha var. Bir oyun çalışırken bilgisayarınızı taramaya çalışırsanız, bu sadece oyunun performansını değil, aynı zamanda antivirüsün performansını da etkileyebilir. İstediğiniz son şey, son bir CS: Go oyunu yüzünden çatlaklardan kayan bir şey .

Özel Oyuncu Antivirüs Programını Deneyin

Çoğu yazılım gibi, virüsten koruma programları da çeşitli farklı seçenekler sunar. Bazıları yalnızca sizi çevrimiçi ortamda güvende tutmayı amaçlarken, diğerleri tüm bilgisayarınızı tehditlere karşı tarar. McAfee Gamer Security bunlardan biridir. Bu virüsten koruma programı, oyun performansına her şeyden önce gelir ve oyunlarınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlamak için arka plan işlemlerini en aza indiren bir “Game Boost Engine” içerir.

Oyun oynarken korumaya yönelik iki yönlü bir yaklaşım gerektirir İlk adım, oyun oynarken virüs izlemeyi buluta bırakarak bilgisayarınızın kaynaklarına virüsten koruma yazılımının hakim olmamasını sağlamaktır. Oyun oynamadığınız zamanlarda izleme, bant genişliği kullanımını en aza indirmek için PC’nize geri döner. 

Ayrıca, aşağıdakiler gibi birkaç temel özellik daha içerir:

   • Uygulama Yöneticisi : Kullanıcıların arka plan uygulamalarını hızla kapatmasına olanak tanır.
   • Gerçek Zamanlı Performans İzleme : FPS, CPU, GPU, RAM ve ağ bağlantılarınıza göz kulak olur.
   • Geçmiş Performans İzleme: Mevcut performansı geçmiş karşılaştırmalarla karşılaştırır.
   • Özelleştirilebilir Ayarlar : Kullanıcıların performans taleplerini karşılamak için güvenlik düzeylerini özelleştirmelerine olanak tanır.virusres8McAfee Gamer Security, mevcut birkaç “oyuncu” antivirüs programından biridir. Ancak “oyuncu” etiketini taşıyan çoğu şey gibi, bunun için biraz daha yüksek bir fiyat alır. Bu ayarlar, daha az güçlü bir donanıma sahip kullanıcılar için faydalı olabilir, ancak çoğu modern PC, Gamer Security ile standart bir virüsten koruma programı arasında çok az veya hiç fark görmeyecektir. Oyun performansınızı etkilemeden siber güvenlik uygulamalarınızı sürdürebilirsiniz. Virüsten koruma programınızı açık bırakın, ancak bir taşla iki kuş vurduğunuzdan emin olmak için ayarlarını optimize etmeye zaman ayırın.