Bugün sizler için, Asus ROG Phone 5 Ultimate İncelemesi yaptık.

Oyuncu Telefonlarının Tarihi

Oyuncu telefonları günümüzde oldukça popüler hale geldi. Öyle ki bir çok telefon markası bu yöne yöneldi. Aslına bakarsanız oyuncu telefonlarının geçmişi o kadar da yakın değil. NOKIA isimli marka bir dönem oyuncular için bir telefon tanıtmıştı. Firma bu cihazı, NOKIA N-Gage model ismi ile piyasaya sunmuştu. Dönemine göre oldukça kalite bir cihazdır. Günümüzde bu süreç hala devam ediyor. Bir çok firma kendi oyuncu telefonunu üretiyor.

Oyuncu telefonları bildiğiniz gibi donanım özellikleri olarak daha üstün cihazlar. Bir çok model, bilgisayarlara yakın donanım özelliklerine sahip. Bu sebeple fiyatları normalin üzerinde rakamlara sahip. Oyuncu telefonlarını genellikle çinli üreticiler üretiyor.

Oyuncu Telefonu Markaları

Çinde bir çok ünlü marka oyuncu telefonlarını üretiyor. Bu markalar Xiaomi, Asus, ZTE ve Lenovo gibi firmalardır. Genellikle üretilen telefonların özellikleri birebir aynıdır. Tek fark tasarımsal detaylar ve ek fiziki özellikler. Örnek vermek gerekirse, Xiaomi cihazlarda yeşil detaylar varken, ASUS cihazlarda kırmızı detaylar yer alır. Cihazların fiziki özellikleri de oldukça teknolojiktir. Bir firma fan eklerken diğer firma oyuncular için tetik tuşları ekleyebilir. Özellikle yeni nesil akıllı telefonlarda bu tarz detayları oldukça fazladır.

Bugün de sizler için bir oyuncu telefonu inceliyoruz. Bu telefon Asus ROG Phone 5 Ultimate modeli. Ayrıca Asus, oyuncu bilgisayarları ve aksesuarları da üreten bir markadır. Ülkemizde de oldukça popüler olan, Asus her ürünü ile kalitesini orta koymuştur. Bugün ki inceleme konuğumuz olan akıllı telefon da oldukça kaliteli bir cihazdır.

b_asus-rog-phone-5-ultimate-1.png (270×600)

İlişkili: Xiaomi Black Shark İncelemesi

Asus oyuncu piyasına girdikten sonra bir çok yeniliğe imza attı. Bu yeniliklerden en riskli olanı oyuncu telefonlarıydı. Oyuncu telefonları her ne kadar güzel olsa yeni bir proje. Bu proje de henüz oluşması gereken teknik detaylar yer alıyor. Henüz bir çok telefonda üstün grafik özelliklerine sahip oyunlar yer almıyor. Oyun üreticileri genellikle konsollara ya da bilgisayarlara oyun üretiyorlar. Bu sebeple oyuncu telefonu alma niyetiniz var ise bir kez daha düşünmenizi öneririz.

b_asus-rog-phone-5-ultimate-5.jpg (600×441)

Asus RoAsus ROG Phone 5 oldukça üstün özelliklere sahip.

Ekran tarafında AMOLED panel ile karşımıza çıkıyor. Bu panel 144 yenileme hızına sahip. Ayrıca ekranın çözünürlüğü de FHD olarak belirlenmiş. Ekranın paneli ayrıca 300 hz dokunma hassasiyetine sahip. Bu tepkime hassasiyeti oyunlarda gecikme süresini düşürüyor. Bu özellik yeni nesil monitörlerde de mevcut.

İşlemci tarafında ise, klasik olarak Snapdragon 888 bulunuyor. Oyuncu telefonlarını üreten bir çok firma, Snapdragon markasını kullanıyor.

Bu telefonda bulunan en önemli özellik ise çift pile sahip olması. Genellikle oyunlarda sarj tüketimi oldukça fazla. Sarj tüketimini azaltmak amacıyla çift pil kullanışmış. Bu özellik bir çok oyuncuyu sevindirecek. Ayrıca bu piller 6000 mAh ve 66W gücünde sarj oluyor.

image 11
image 12