USB Harici Ekran Adaptörü Kullanarak Monitör Ekleme

Bunlar, USB bağlantı noktanızı 1 veya 2 harici ekran bağlantı noktasına dönüştüren adaptörlerdir.

En yaygın olarak, dizüstü bilgisayarınıza HDMI, DisplayPort, VGA veya DVI bağlantı noktası eklemek için USB harici ekran adaptörleri bulunur.

iki Monitor 1

Adaptörü kurmadan önce, düzgün çalışması için adaptörle birlikte gelen sürücü yazılımını yüklemeniz gerekir. Sürücü yazılımı adaptörle birlikte gelmezse, üreticinin web sitesinden indirip yükleyebilirsiniz. Sürücü yazılımı, bilgisayarınızın USB bağlantı noktası üzerinden, adaptörle, USB bağlantı noktasının kendisi birden çok ekran bağlantı noktasıymış gibi iletişim kurmasını sağlar.

Sürücü yazılımı yüklendikten sonra bilgisayarınızı kapatın. Adaptörün USB ucunu, dizüstü bilgisayarınızdaki doğru USB bağlantı noktasına takın. Ardından, bilgisayarınızı başlatın ve bir sonraki adıma geçmeden önce tamamen önyüklenmesine izin verin.

Monitörleri, fare imlecinizin, dizüstü bilgisayarınızın ekranı ve ek monitörler arasında sorunsuzca hareket etmesini sağlayacak şekilde ayarlayın. Başlat menüsünü seçin ve “Ekran” yazın. “Görüntü Ayarları” seçeneğini seçin. Şimdi 2. ve 3. ekranı göreceksiniz. Ekranı, dizüstü bilgisayarınızın ekranının yanına gelecek şekilde ayarlayın. Monitör konumlarını kabul etmek için “Uygula” seçeneğini seçin.

İkinci Bir Monitör Eklemek için Thunderbolt Bağlantı Noktası Kullanın

Daha yeni bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bilgisayarınızda Thunderbolt bağlantı noktası adı verilen özel bir bağlantı noktası olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz. Bu bağlantı noktaları, hem macOS hem de Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda mevcuttur.

Bu bağlantı noktası genellikle güç adaptörü bağlantı noktasının yakınında bulunur. En yeni USB Type-C konektörü, hem Intel hem de Apple tarafından geliştirilen güçlü teknolojiyi bir araya getiren küçük, oval bir bağlantı noktasıdır. Eski sürümler daha dikdörtgen şeklindedir ve eski dizüstü bilgisayarlarda da bulunabilir.

  • Bağlantı noktası, tek bir kabloyla, bir yerleştirme istasyonuna bağlanmanıza olanak tanır.

iki Monitor 2

  • Yerleştirme istasyonu, tüm bu kablo üzerinden video, ses, güç ve hatta bir veri bağlantısı sağlar. En önemlisi, bu tek Thunderbolt, bağlantısı 2 harici monitör bağlantı noktasına erişim sağlar.

iki Monitor 3

  • Tam bir Thunderbolt yerleştirme istasyonu satın almak istemiyorsanız, bunun yerine daha ucuz bir Thunderbolt adaptörü satın alabilirsiniz. Bunlar, bilgisayarınızdaki tek Thunderbolt bağlantı noktasını, 2 harici monitöre genişletir. Bilgisayarınızda ayrıca bir HDMI veya Displayport bağlantı noktası varsa bu, dizüstü bilgisayarınızın kendi ekranına ek olarak, dizüstü bilgisayarınıza 3 adede kadar harici monitör bağlayabileceğiniz anlamına gelir.

iki Monitor 4

  • Bir yuva veya hub kullanma süreci aynıdır. Thunderbolt kablosunu dizüstü bilgisayarınıza ve her monitörü, cihazdaki uygun bağlantı noktalarına takmanız yeterlidir. Ardından, bu makalenin ilk bölümünde açıklandığı gibi Görüntü Ayarları‘nda, her monitörün konumunu ayarlabilirsiniz.