Apple Haritalar Trafik Kazası Bildirme

Bu yazımızda sizlere Apple Haritalar trafik kazası bildirme konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

iPhone telefonunuzdaki Haritalar uygulaması ile bir trafik kazasını rapor etmek için, harita ekranında alt menüyü açın. Ve ardından Rapor menüsüne dokunun.

Apple Haritalar uygulamasının Rapor menüsü, trafik kazalarını, tehlike arz eden sürücü hatalarını ve hız ihlallerini bildirmenizi sağlar.

iPhone’daki Haritalar uygulamasının raporlama özelliklerini kullanmak için iPhone‘unuzu iOS 14.5 veya üzeri bir iOS sürümüne güncellemeniz gerekir.

Apple Haritalar uygulaması artık kullanıcıların bir seyahat esnasında yoldaki tehlikeleri, kazaları bildirmesine olanak tanıyor. Bu yeni özellik, daha önce trafik kazalarını bildirmek için Waze gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanmak zorunda kalan iPhone kullanıcıları için uzun zamandır beklenen bir özellikti.

iPhone’daki Apple Haritalar uygulaması, kullanıcılarının seyahat veya yolculuk esnasındaki trafik kazalarını, tehlike arz eden durumları ve hız ihlallerini bildirmelerine olanak tanır. Bu raporlar Apple‘a gönderilir. Ve yeterli sayıda raporlama yapılırsa, ilgili durum harita üzerinde tüm kullanıcılara gösterilir.

Apple Haritalar trafik kazası bildirme özelliği kullanmak için iPhone‘unuzu iOS 14.5 veya daha üzeri bir iOS sürümüne güncellemeniz gerekir. Ve ayrıca, aktif olarak araba ile yolculuk ya da seyahat yapıyor olmanız gerekir.

iPhone’daki Apple Haritalar ile Trafik Kazası Bildirme

Apple Haritalar trafik kazası bildirme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın

  • İlk olarak, henüz güncellemediyseniz, iPhone‘unuzu iOS 14.5 veya üzeri bir iOS sürümüne güncelleyin.
  • Daha sonra, Apple Haritalar uygulamasını açın.
  • Ardından, yolculuk yapacağınız konumu Apple Haritalar uygulamasını yazın. Ve daha sonra Yol tarifi (Directions) menüsüne dokunun.

Apple Haritalar Trafik Kazası Bildirme

  • Daha sonra, yolculuğunuz için bir rota belirlemek amacıyla Git (Go) butonuna dokunun. Araba ile seyahat seçeneğini seçerek belirttiğinizden emin olun.

Apple Haritalar Trafik Kazası Bildirme

  • Seyahat ederken yol boyunca bir tehlike, kaza veya hız ihlali görürseniz, seçenekler menüsüne girin. Bunun için ekranın sağ alt kısmındaki gri ok simgesine dokunun.
  • Ardından, ünlem işareti bulunan bir konuşma balonu simgesi şeklindeki Rapor Et (Report) menüsüne dokunun.

Apple Haritalar Trafik Kazası Bildirme

  • Daha sonra o konumdaki durumu bildirmeniz gerekiyor. Bunun için Kaza (Accident), Tehlike (Hazard), Hız Sınırı (Speed Check) seçeneklerinden birini seçin.

Apple Haritalar Trafik Kazası Bildirme

Not: Olası başka kazaları önlemek için araç kullanırken cihaz kullanmaktan kaçınmalısınız. Arabanızı kenara çekip olayı iPhone‘da Apple Haritalar uygulamasından durumu rapor etmelisiniz. Ya da bu işlemi, arabada bulunan bir yolcuya yaptırmalısınız.

Bu yazımızda sizlere Apple Haritalar trafik kazası bildirme konusunda detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.