Android 12 , dünyanın en iyi akıllı telefonlarından oluşan küçük bir seçkide piyasaya çıktı , ancak şimdiden Android 13 ü bekliyoruz. Google’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki büyük yinelemesi şimdiden iki geliştirici önizlemesi ve iki beta sürümü gördü . Dahası, geçen yılla karşılaştırıldığında bu yıl çok daha erken istikrarlı bir lansman görebiliriz gibi görünüyor.

Aşağıda, yakında çıkacak olan büyük Android sürüm sürümünden neler bekleyebileceğinize bakıyoruz.

Android 13: İsim ve çıkış tarihi

Android 10’dan önce Google, işletim sistemi sürümlerini tatlı ikramlardan sonra adlandırdı. Genel olarak bir sayıya geçmesine rağmen, genellikle dahili olarak şekerleme sürümlerine atıfta bulunur. İlk geliştirici önizlemesi sayesinde, Android 13’ün kod adının “ Tiramisu ” olduğunu biliyoruz . Google’ın kod adıyla bu kadar açık sözlü olduğunu uzun zamandır ilk kez görüyoruz.

Android 13’ün çıkış tarihine gelince, Google bir program paylaştı . Bu programa bakılırsa, en az iki geliştirici önizlemesi, en az dört beta ve Ağustos 2022’de istikrarlı bir lansman bekliyoruz. Ancak, şimdi ve sonra işler önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle henüz çok fazla varsayımda bulunmayın.

Android 13: Tasarım değişiklikleri

Android 12, Material You ile yıllardır işletim sisteminin en önemli UI yenilemelerinden birini getirdi . Yeni arayüz, duvar kağıdı tabanlı renk paleti kontrollerinden daha sezgisel animasyonlara kadar daha kişisel özelleştirme seçenekleri sağlar. Android 13, her şeyi kökten değiştirecek gibi görünmüyor, ancak Google yine de yeni özellikler ve tasarım ince ayarları getirecek.

android13 1

Otomatik tema simgeleri

Google, ilk geliştirici önizlemesini başlattığında yukarıdaki ekran görüntülerini paylaştı. Görünüşe göre Android’in 2022 sürümü, tıpkı Android 12 ile işletim sisteminin geri kalanını temaladığınız gibi simgelerinizi temalandırmanıza izin verecek.

Ne yazık ki, burada iki uyarı var. Birincisi, bunun yalnızca Pixel cihazlarda, en azından ilk piyasaya sürüldüğünde mevcut olacağıdır. İkincisi, bunun yalnızca geliştiricinin, kullanmanız için Malzemeniz için tek renkli bir simge eklediği uygulamalarla çalışacağıdır.

Diğer bir deyişle, Android 13 ilk çıktığında tamamen sağlam ve eksiksiz bir tema deneyimi beklemeyin. Bunun gerçekten Google’ın öngördüğü kadar otomatik olması biraz zaman alacak.

Daha fazla Material You tema seçeneği

Sızan koda dayalı bir Android 13 söylentisine göre, işletim sistemi güncellemesi, belirli tonlar veya tamamlayıcı tonlarla ilgili dört yeni palet sunarak mevcut renk teması seçeneklerini genişletti. Bu, daha sonra Android 13 DP2’de doğrulandı, ancak özellik henüz etkin değil.

Bu deneyimler arasında TONAL_SPOTVIBRANT, EXPRESSIVEve SPRITZ. İlk iki seçenek çarpıcı biçimde benzer olsa da, son ikisi Android 12’nin mevcut tema sisteminden keskin bir şekilde ayrılıyor. ‘Etkileyici’ görünüşte doğrudan duvar kağıdından kaynaklanmayan renklere yaslanırken, ‘Spritz’ daha gri tonlamalı, nötr bir seçimi tercih ediyor.

Bu, pek çok kullanıcının aradığı ayrıntılı kontrol olmasa bile bu bir başlangıç.

Google ayrıca Android 13 Pixel cihazlardan başlayarak kullanıcıların yeni bir “Temalı simgeler” ayar seçeneği göreceğini belirtti. Bunu açmak, desteklenen tüm uygulamalarınızı telefonunuzun ana renkleriyle eşleştirecektir. desteklenen tüm uygulamaların telefonunuzun renkleriyle eşleşmesini sağlamak için.

android13 2

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Alternatif kilit ekranı saati kurulumu

Android 13, kullanıcıların kilit ekranında iki saat stili arasında geçiş yapmasına izin verecek. Kullanıcılar tek hat düzenini veya mevcut çift hat düzenini seçebilecekler. Bu geçişe, Ayarlar > Ekran > Ekranı Kilitle seçeneğine giderek kolayca erişebilirsiniz  .

Şu An Çalınan widget’ı güncellendi

Bildirim alanınızda görünen medya oynatıcı yeni bir görünüme sahip olacak. Albüm resmi artık widget’ın tüm arka planını kaplayacak ve kontroller biraz hareket ediyor. İlk betada, şarkınız çalarken ilerleme çubuğunun titrek bir çizgi oluşturduğunu da gördük. Yine de bu değişikliklerin Pixels’e özel olup olmayacağı belli değil.

Android 13: İşlevsellik iyileştirmeleri

Android 12, yerleşik kaydırma ekran görüntüsü desteği ve tek elle mod, daha akıllı otomatik döndürme ayarları ve bir AppSearch özelliği dahil olmak üzere birkaç yeni yardımcı program tanıttı.

Daha sezgisel QR tarayıcı desteği

QR kod tarama, Android’de gereksiz yere beceriksizdir, ancak bu geçmişte kalacak. İlk geliştirici önizlemesinde bir hızlı geçiş düğmesi vardı, ancak çalışmadı. İkinci geliştirici önizlemesinde çalışmaya başladı. İşlev basittir, ancak en azından artık bunun için ayrı bir uygulamaya ihtiyacınız olmayacak!

Yerel Bluetooth LE Ses desteği

Kablosuz ses, Android’in bir sonraki sürümünde bir destek alacak. Bluetooth LE Audio ve Düşük Karmaşıklıklı İletişim Codec’i (LC3) için yerleşik desteğe sahip olacak . Codec, desteklenen cihazlarda daha düşük güç kullanımı ve gelişmiş ses kalitesi sunan oldukça büyük bir anlaşma.

android 13 3

Son Güncelleme 31 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez