İnstagram çok uzun yıllardır yoğun bir şekilde kullanılan bir platformdur. 7 den 70 e her kesimden kullanıcısı vardır. İhtiyaca göre kullanıcılar karşılaştıkları konularda neler yapmaları gerektiğini araştırırlar. Kullanıcıların araştırdığı konulardan biri olan Ölen Kişinin Instagram Hesabı Nasıl Silinir? sorusunun yanıtını sizler için araştırdık.

Instagram, Uzun Süreli Hareketsizlik İçin Hesapları İzler

Öncelike bilmeniz gereken siz ölen yakınınızın hesabı için bir işlem yapmasanız da instagramın belli bir süre sonra müdahale edeceğidir. Bir süre kullanılmadığında Instagram’ınız etkin olmayan bir hesap olarak sınıfına geçer. Instagram’ın etkin olmayan hesaplar için katı bir politikası yoktur. Özellikle bir bot olabileceğinizden şüpheleniyorsa, etkin olmayan hesapları aralıklı olarak siler.

Bu nedenle, diğer Instagram kullanıcılarıyla bir gönderi paylaşma veya etkileşim geçmişiniz yoksa, hesabınız büyük olasılıkla daha erken silinecektir. Ayrıca, bazı kişiler bunun için resmi bir ticari markaya sahip olduklarını kanıtlayıp, kullanıcı adınızı talep edebilirler.

Pasif kalmasının dışında, Instagram’ın vefat eden kullanıcılarının yakınlarına için sunduğu iki seçenek vardır. Bunlar anıtlaştırma ve kalıcı olarak silme işlemleridir.

Instagram Hesabını Anılaştırma

Instagram hesabını anıtlaştırıldığında kullanıcı adının önüne “Hatırlıyorum” ibaresi gelir. Bu sayede takipçiler hesap sahibinin vefat ettiğini anlar.

Instagram, hem arkadaşların hem de aile üyelerinin bir Instagram hesabının anıtlaştırılmasını istemesine olanak tanır. Bu isteği göndermek için bir Instagram hesabınızın olması şart değil.  Anıtlaştırma talebinde bulunmak için Instagram Yardım Merkezi‘ndeki form aracılığıyla Instagram ile iletişime geçin.

 • Form gönderirken gerçek adınızı, e-posta adresinizi, geçen kişinin adını ve Instagram kullanıcı adını yazın.
 • Ayrıca ölüm belgesi, ölüm tarihi ve ölüm ilanları, ölüm belgeleri gibi ek bilgileri de eklemeniz gerekir.
 • Talebinizin onaylayıp onaylamamaları Instagram’ın insiyatifindedir.
 • Yanlış raporları önlemek için, anıtlaştırmanın etkinleştirilmesi biraz zaman alır.
 • Gecikme durumunda diğer başvuruları geciktirmemek için formu tekrar göndermekten kaçının.

olen kisinin instagram hesabi nasil silinir 1

Ayrıca anıtlaştırma, insanların çevrimiçi ortamda birini hatırlamaları için güvenli bir alan yaratmaya yardımcı olur. Bu yüzden hatıralarınızı saklamak için güvenli bir yoldur.

Ölen Kişinin Instagram Hesabı ‘nı Kalıcı Olarak Silinme Talebi

Eğer ölen yakınızın hesabı için farklı endişeleriniz varsa veya hesabını görmek size iyi gelmiyorsa kalıcı olarak silinmesini talep edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 • Öncelikle yalnızca doğrulanmış, birinci dereceden aile üyelerinin Instagram’dan talep hakkı vardır.
 • Ayrıca başvuru sürecinde, ölen kişinin doğum belgesini veya ölüm belgesini içeren belgelerle yakınlığınızı kanıtlamanız gerekir.
 • Vefat etmiş bir kişinin Instagram hesabının kalıcı olarak silinmesini talep etmek için hesabınızın olması şart değil.
 • Yapmanız gereken tek şey, Instagram Yardım Merkezi’ndeki bir formu doldurmak.
 • Form gönderirken gerçek adınızı, e-posta adresinizi, geçen kişinin adını ve Instagram kullanıcı adını yazın.
 • Ayrıca ölüm belgesi, ölüm tarihi ve ölüm ilanları, ölüm belgeleri gibi ek bilgileri de eklemeniz gerekir.
 • İnstagram talebinizi inceler. Net bir süre yoktur. Bu yüzden beklemeniz gerekir. Gecikme durumunda tekrar tekrar form göndermeniz spama düşmenize sebep olabilir. Bunu yapmaktan kaçının.

olen kisinin instagram hesabi nasil silinir 2

Anıtlaştırılmış hesapların yorumlara açık olacağını unutmayın. Ölen yakınınızla ilgili olumsuz bir durum yaşama riskindense hesabın silinmesi düşüncesini güçlendiriyor. Size uygun olan seçeneği kısa sürede seçerek dolandırıcılık gibi durumlara maruz kalma riskinden kurtulun.