Android 12 , dünyanın en iyi akıllı telefonlarından oluşan küçük bir seçkide piyasaya çıktı , ancak şimdiden Android 13 ü bekliyoruz. Android 13 Google’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki büyük yinelemesi şimdiden iki geliştirici önizlemesi gördü ve şimdi bir beta . Dahası, geçen yılla karşılaştırıldığında bu yıl çok daha erken istikrarlı bir lansman göreceğiz gibi görünüyor.

Aşağıda, yakında çıkacak olan büyük Android sürüm sürümünden neler bekleyebileceğinize bakıyoruz.

android 13 1

Android 13: İsim ve çıkış tarihi

Android 10’dan önce Google, işletim sistemi sürümlerini tatlı ikramlardan sonra adlandırdı. Genel olarak bir sayıya geçmesine rağmen, genellikle dahili olarak şekerleme sürümlerine atıfta bulunur. İlk geliştirici önizlemesi sayesinde, Android 13’ün kod adının “ Tiramisu ” olduğunu biliyoruz . Google’ın kod adıyla bu kadar açık sözlü olduğunu uzun zamandır ilk kez görüyoruz.

Android 13’ün çıkış tarihine gelince, Google bir program paylaştı . Bu programa bakılırsa, en az iki geliştirici önizlemesi, en az dört beta ve Ağustos 2022’de istikrarlı bir lansman bekliyoruz. Ancak, şimdi ve sonra işler önemli ölçüde değişir, bu nedenle henüz çok fazla varsayımda bulunmayın.

Android 13: Tasarım değişiklikleri

Android 12, Material You ile yıllardır işletim sisteminin en önemli UI yenilemelerinden birini getirdi . Yeni arayüz, duvar kağıdı tabanlı renk paleti kontrollerinden daha sezgisel animasyonlara kadar daha kişisel özelleştirme seçenekleri sağlar. Android 13, her şeyi kökten değiştirecek gibi görünmüyor, ancak Google yine de yeni özellikler ve tasarım ince ayarları getirecek.

android 13 2

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Otomatik tema simgeleri

Google, ilk geliştirici önizlemesini başlattığında yukarıdaki ekran görüntülerini paylaştı. Görünüşe göre Android’in 2022 sürümü, tıpkı Android 12 ile işletim sisteminin geri kalanını temaladığınız gibi simgelerinizi temalandırmanıza izin verecek.

Ne yazık ki, burada iki uyarı var. Birincisi, bunun yalnızca Pixel cihazlarda, en azından ilk piyasaya sürüldüğünde mevcut olacağıdır. İkincisi, bunun yalnızca geliştiricinin, kullanmanız için Malzemeniz için tek renkli bir simge eklediği uygulamalarla çalışacağıdır.

Diğer bir deyişle, Android 13 ilk çıktığında tamamen sağlam ve eksiksiz bir tema deneyimi beklemeyin. Bunun gerçekten Google’ın öngördüğü kadar otomatik olması biraz zaman alır.

Daha fazla Material You tema seçeneği

Sızan koda dayalı bir söylentiye göre, Android 13, belirli tonlar veya tamamlayıcı tonlarla ilgili dört yeni palet sunarak mevcut renk teması seçeneklerini genişletebilir. Bu, daha sonra Android 13 DP2’de ortaya çıktı, ancak özellik henüz etkin değil.

Bu deneyimler arasında TONAL_SPOTVIBRANT, EXPRESSIVEve SPRITZ. İlk iki seçenek çarpıcı biçimde benzer olsa da, son ikisi Android 12’nin mevcut tema sisteminden keskin bir şekilde ayrılıyor. ‘Etkileyici’ görünüşte doğrudan duvar kağıdından kaynaklanmayan renklere yaslanırken. ‘Spritz’ daha gri tonlamalı, nötr bir seçimi tercih ediyor.

Bu, pek çok kullanıcının aradığı ayrıntılı kontrol olmaz, ancak bu bir başlangıç.

Son Güncelleme 5 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez