AMD grafik kartı aygıt yöneticisinde tanınmıyor uyarı ve hatası hakkında sizi bilgilendirmekteyiz. AMD grafik kartı algılanmazsa, bilgisayarınıza uygun şekilde bağlanmamış olabilir. Uyumsuz bir sürücü GPU sorununa neden olabilir, ancak bir donanım sorunu da olabilir. Bu sorun için basit bir çözüm, grafik bağdaştırıcısını kaldırmak ve üreticiden en son yazılımı almaktır. Sürücüleri otomatik olarak güncellemek için özel yazılımı da kullanabilirsiniz.

AMD grafik kartı aygıt yöneticisinde tanınmıyor

AMD, piyasaya sürülmesinden bu yana en yeni dizüstü bilgisayar işlemcilerinin Windows 10 için hazır olmasını sağlamıştır. Yine de yeni bir yapıyı dağıttıktan sonra sorunlar olduğunu iddia eden bazı raporlarımız var. Windows 10, son haliyle Temmuz 2015’in sonunda piyasaya sürüldü, ancak milyonlarca kişi zaten derlemelerden sonra yeni derlemeleri deniyor. Bu, cihazınızdaki en yeni Windows 10 özelliklerini edinmenin harika bir yolu olsa da tamamlanmamış işletim sisteminin neden olduğu birçok riski de beraberinde getirir. Bunlardan biri, PC’nize AMD sürücülerini yükleme sorunlarından kaynaklanmaktadır.

GPU’m neden algılanmıyor?

Kullanıcılar tarafından farklı nedenlerle bildirilen bu sorunun farklı varyasyonları vardır. Aşağıda popüler olanlardan bazıları verilmiştir:

11858 teknik destek

Dizüstü bilgisayar AMD grafik kartını algılamıyor: Bu sorun genellikle dizüstü bilgisayarlarda oluşur ve bu sorunu yaşıyorsanız, ayrılmış grafik kartı kullandığınızdan emin olmanız gerek.

Windows 10’da AMD grafik kartı algılanmadı: Bu sorunu yaşıyorsanız, grafik kartınız doğru şekilde bağlanmamış olabilir. Ayrıca, sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Aygıt Yöneticisi, BIOS’ta grafik kartı algılanmadı: Birçok kullanıcı, grafik kartlarının Aygıt Yöneticisi’nde görülmediğini bildirdi. Uyumsuz sürücüler genellikle buna neden olur, bu yüzden onları güncelleyin. Ayrıca, grafik kartınız BIOS’ta algılanmıyorsa, grafik kartınız doğru bağlanmamış olur.

Ayrıca Amd Ryzen 7000 Serisi işlemciler hakkında inceleme makalemizi inceleyebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisinin grafik kartımı algılamamasını nasıl düzeltirim?

1.En son AMD sürücülerini yükleyin

Yanlış sürücü sürümünün yüklenmesi sisteminizde kalıcı hasara neden olur. Bunun yerine, sürücüleri otomatik olarak güncellemek için özel, üçüncü taraf bir çözüm kullanmanızı öneririz.

Aşağıdaki çözüm hafiftir ve yalnızca birkaç tıklamayla tüm sürücülerinizi tek seferde otomatik olarak onaracak ve güncelleyecektir.

2.Grafik sürücüsünü kaldırın

Klavyenizdeki Windowstuşuna basın veya Başlat düğmesine tıklayın.

Arama alanına Aygıt Yöneticisi yazın ve tuşuna basın Enter.

Genişletmek için Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğine çift tıklayın.

AMD grafik kartı aygıt yöneticisinde sorunlu ne yapmalıyım

Grafik kartına sağ tıklayın ve Cihazı kaldır öğesini seçin.

Eylemi onaylamanız istendiğinde Kaldır düğmesine tıklayın.

Kaldırma işlemi bittiğinde, sistemi yeniden başlatın ve Windows’un sürücüyü otomatik olarak yeniden yükleme girişimlerini iptal edin.

Sürücüyü kaldırmak, Aygıt Yöneticisi sorununda algılanmayan veya tanınmayan GPU’yu düzeltmenin ilk adımıdır.

3.Sürücüleri Uyumluluk modunda yükleyin

Sürücüyü üreticinin web sitesinden indirin ve yerel diskinize kaydedin.

Sürücünün kurulum dosyasına sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.

Uyumluluk sekmesini seçin.

Bu programı Uyumluluk modunda çalıştır seçeneğinin yanına bir onay işareti koyun ve gelen listeden işletim sistemini seçin.

Sürücünün yüklenmesine izin verin ve ardından işlevselliği kontrol edin.

BIOS GPU’yu algılayabilir mi?

BIOS, donanımdan sorumlu bir bilgisayarın önemli bir özelliğidir. Bu nedenle, PC’nizde GPU’nuzu algılamada herhangi bir sorun yaşıyorsanız, BIOS kontrol etmeniz gereken ilk yerlerden biridir.

Bazı durumlarda, ayrı GPU’nuzu BIOS’ta bulabilirsiniz. Windows 10 PC’nizdeki AMD sürücülerini güncelledikten sonra cihazınızda ses yoksa, nasıl düzeltileceğine dair mükemmel kılavuzumuza bakın.

Çözümlerimizin AMD GPU tanınmayan sorunu çözmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu düzeltmenin genel bir çözüm olduğunu ve Windows 10 veya diğer grafik kartlarında algılanmayan NVIDIA’yı iyileştirmek için de kullanılabileceğini unutmayın.