Apple’ın bu sonbaharda iPhone’lara gelen yeni özellikleri yeni iPhone 12 dahil olmak üzere gösterdiği bu ayın ilerleyen saatlerinde iOS 14’e ilk gerçek bakışımızı alacağız . Ancak Apple’ın yeni iPhone yazılımından ne beklemelisiniz?
Screenshot 24

Artık, Apple’ın mobil işletim sistemi için sırada ne olduğunu açıklayan bir haftadan biraz daha uzakta olduğumuza göre, iOS 14 hakkında daha fazla ayrıntı, gelişmiş çoklu görev ve kendi varsayılan uygulamalarınızı ayarlama yeteneği de dahil olmak üzere düzenli aralıklarla ortaya çıkıyor. İPhone’unuza veya iPad’inize gelen eğitici egzersiz videoları sunan yeni bir Fitness uygulaması bile olabilir ve iPhone’unuz QR kodlarıyla daha fazlasını yapmak için AR’ye dönebilir.

İOS 14’teki resmi kelime, muhtemelen bir iOS 14 beta eşliğinde ayın sonuna doğru gelecek. O zamana kadar, çıkış tarihleri, uyumluluk ve diğer sorunlar hakkında bazı eğitimli tahminler yapmak için Apple’ın iOS güncellemelerinin kayıtlarına dönebiliriz.

Şu ana kadar iOS 14 hakkında bildiklerimiz ve güncellenmiş işletim sisteminin mevcut iPhone’unuza ve yeni iPhone’ların Apple’a bu sonbaharda yayınlamayı planladığı şey.

iOS 14: Çıkış tarihi

Apple, herhangi bir ürün duyurusu öncesinde yayın planlarını ayrıntılı olarak belirtmez ve iOS güncellemeleri bir istisna değildir. Yine de şirket, son birkaç yıldır iOS güncellemelerini yayınlamak için oldukça belirlenmiş bir model izledi ve geçmişin iOS 14 lansmanı için kendini tekrar ettiğini görmek kolay.

Özellikle, Apple’ın yıllık Worldwide Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) iOS 14’ü ilk kez önizlemesini bekleyebiliriz. Bu yıl, Apple WWDC’yi çevrimiçi tutuyor , çünkü koronavirüs pandemisi çok sayıda insanın bir alanda toplanmasını engelledi. Apple’ın geliştirici web sitesine göre bu etkinlik 22 Haziran’da başlayacak , bu yüzden büyük bir iOS 14 önizlemesi beklemekteyiz.

Screenshot 20

Ayrıca Apple’ın, çevrimiçi WWDC etkinliğiyle yaklaşık olarak aynı zamanda geliştiriciler için bir iOS 14 beta yayınlayacağından eminiz. İOS 9’dan beri Apple, genellikle geliştiricilerin betalarını aldıktan birkaç hafta sonra mobil işletim sistemi için herkese açık bir beta yayınladı. Geçen yılki iOS 13 güncellemesi için, ilk herkese açık beta, güncellemenin geçen yılın WWDC açılışında önizlenmesinden üç hafta sonra 24 Haziran’da çıktı.

İOS beta işlemi sırasında Apple, hataları gidermek ve yeni özelliklere ince ayar yapmak için bir dizi güncelleme yayınlar. Bu güncellemeler yaz boyunca yayınlanmaktadır. Yeni iOS sürümünün herkese açık sürümü genellikle Apple’ın sonbahar iPhone duyurusu ile bu yeni akıllı telefonlar mağazalara ulaştığında gerçekleşir. Bu sürecin iOS 14 ile tekrarlanmasını bekleriz, bu yüzden Apple’ın iPhone 12’yi piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra çıkmasını bekleyin – her ne zaman olursa olsun.

iOS 14: Özellikler

Apple’ın WWDC’de iOS 14 için ne planladığını tam olarak öğreneceğiz. O zamana kadar, Apple’ın neyi planladığına dair sızıntılara güveniyoruz. Şimdi WWDC neredeyse burada, Apple’ın telefon yazılımı için ne planladığı hakkında daha fazla söylenti duyuyoruz.

Yeni çoklu görev arayüzü: iOS’un mevcut sürümünde uygulamadan uygulamaya atlamak istediğinizde, bir dizi bireysel uygulama ekranından geçerek çok fazla zaman harcarsınız. Apple, aynı anda dört açık uygulama görüntüleyen çok görevli bir arayüz sunabileceğinden, iOS 14’te değişebilir.

Bu özellik, Apple’ın iPadOS’ta kullandığı çoklu görev arayüzünden büyük ölçüde yararlanıyor ve telefonlarda yaygınlaşan daha büyük ekran boyutlarından yararlanıyor. İPhone 11 ve iPhone 11 Pro Max sırasıyla 6.1 ve 6.4 inç ekranlara sahip ve üç söylentili iPhone 12 modelinde muhtemelen 6.1 inç ve daha büyük ekranlar var.
Varsayılan uygulamaları ayarlama: Apple, iOS 10’dan bu yana iPhone’unuza önceden yüklenmiş olarak gelen Stokları, Hava Durumu, Hesap Makinesi vb. Gibi yerleşik uygulamaları silmenize izin verdi. Ancak, bir bağlantıyı tıklamak veya bir e-postayı yanıtlamak söz konusu olduğunda, üçüncü taraf seçenekleri yerine Apple’ın Safari ve Posta uygulamalarına takılı kalırsınız.

Bloomberg , iOS’un gelecekteki bir sürümünde değişebileceğini bildirdi. İOS 14, Apple kendi varsayılan uygulamalarınızı seçmenize izin verebilir ,böylece bir bağlantıyı tıkladığınızda farklı bir tarayıcı başlatılabilir. Bu senaryo altında varsayılan bir e-posta istemcisi de ayarlayabilirsiniz.

Uygulamalar için yeni liste görünümü: iPhone ana ekranınızın ızgara görünümü iOS 14’te yenileniyor olabilir.Mac, Apple’ın telefonunuzdaki tüm uygulamalar arasında gezinmek için yeni bir yol sağlayan bir Liste görünümü sunabileceğini bildiriyor.

Screenshot 21

Neye benzeyebileceği hakkında bir fikir edinmek için, UX tasarımcısı Parker Ortolani , uygulamaların Liste görünümü için alfabetik, son kullanılan ve bildirim sekmelerini içeren iOS 14’ün arayüz değişikliklerinin bir modelini oluşturdu . Bu son sekme, son bildirimlere göre uygulamaları gösterir.

Safari çevirileri: Safari, dil becerilerini geliştirmek üzere. Mac tarafından elde edilen erken bir iOS 14 yapısına göre, iPhone’un yerleşik tarayıcısı yerleşik bir çevirmen ekleyecek . Safari, çevrileceği dili otomatik olarak içerecek ve web sayfalarını otomatik olarak tercüme etme seçeneğine sahip olacaksınız. Rapor ayrıca, yeniden yüklemek zorunda kalmadan çeviri ve orijinal sayfa arasında geçiş yapabileceğinizi de iddia ediyor.

Yeni fitness uygulaması: Apple’ın sağlık ve fitness etkinliğinizi izlemenize yardımcı olması bir sır değil. Ancak MacRumors’ın Fitness olarak adlandırıldığı söylenen yeni bir uygulama hakkındaki raporuna göre, iOS 14 bunu bir adım öteye taşıyabilir . Bu uygulama, çeşitli disiplinlerde rutin egzersiz kılavuzları indirmenize izin verecek ve iPhone ve iPad’e ek olarak watchOS ve tvOS gibi birden fazla Apple işletim sisteminde çalışacaktır.

Screenshot 22

Yeni bir AR uygulaması: Sızan dosyalar bir Gobi uygulaması için bir simge gösterir . John Constine’e göre, karşılaştırmalı alışveriş özellikleri sunmak, bağlantıları açmak ve Starbucks gibi ortaklarla promosyon kravatları oluşturmak için QR kodlarıyla çalışacak bir AR uygulaması. AR ayrıca etiketli nesneleri bulmaya yardımcı olmak için güncellenmiş bir Bul Uygulamam ve Apple’ın yaklaşmakta olan AirTags izleyicilerini de kullanıyor.

Uygulamaları indirmeden kullanmanın bir yolu: Mac , iPhone kullanıcılarının tam bir uygulama indirmek zorunda kalmadan bazı uygulama özelliklerine erişmelerini sağlayan bir Klipler aracı olduğunu bildiriyor . (Android’in desteklediği Anında Uygulama ve Dilimler özelliklerine benzer.)

Screenshot 23

Duvar kağıtları ve widget’lar: Leaker DongleBookPro , iOS 14’ün bildirildiği üzere ana ekran duvar kağıdınızdaki farklı görünümler arasında geçiş yapabileceğinizi gösteren sızdırılmış görüntüleri tweetledi – standart görünüme ek olarak, karanlık arasında geçiş yapma seçeneğiniz de olacak , loş ve bulanık varyasyonlar. Buna ek olarak, Mac , Apple’ın iPhone’unuzun ana ekranına gerçek widget’lar göndermenize izin verebileceğini bildiriyor ; şu anda widget’lar iPhone’un Bugün bölümü ile sınırlıdır.

Bunun uygulamada nasıl görünebileceğini merak ediyor musunuz? iOS 14 konsept videosu , widget’ların hem uygulamanın hem de üçüncü taraf uygulamalar için uygulamanın simgesini genişleten kutuda nasıl daha fazla bilgi sağlayabileceğini gösterir.

Verifier’den bir sızıntıya göre , iPhone 6S’ye kadar uzanan iOS 13’ü çalıştıran tüm iPhone’lar da iOS 14’ü çalıştırabilecek. Sızıntı, iOS 14’ün beta sürümünde kod ve içeriden bir kaynak. İşte iOS 14 çalıştırabilen iPhone’ların önerilen listesi.

 • iPhone 6S ve 6S Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPod touch (7. nesil)Bu sızıntı, bu Ocak ayından itibaren iOS 14 güncellemesinin iPhone 6s ve orijinal iPhone SE’ye geleceği iddiasıyla tutarlı . Bu cihazlar eski bir A9 işlemci kullandığından ve Apple’ın güncel bir yonga setine sahip yeni bir iPhone SE 2020 modeliyle piyasaya sürülmesinden dolayı hoş bir sürpriz olsa da biraz sürpriz .
  Verifier’ın sızıntısı, orijinal iPhone SE ve iPhone 6’ların 2021’de iOS 15’i destekleyemeyeceğini iddia ediyor, ancak bunun için endişelenmeniz gereken bir yıl var.iOS 14: iPad desteğiİPad’ler arasında iOS 14 desteğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu, Apple’ın iPadOS’un yeni sürümü için planlarına bağlı .
  Apple’ın hem telefonları hem de tabletleri için yaklaşık on yıl boyunca tek bir mobil işletim sistemi geliştirdikten sonra, Apple’ın iOS’un iPad sürümünü geçen yıl kendi haline böldüğünü hatırlayabilirsiniz. Bu güncelleme, Apple’ın iOS dikkatini telefonlar ve tabletler arasında paylaşırken karışıklıkta kaybolma eğiliminde olan yenilenmiş bir ana ekran, çoklu görev iyileştirmeleri ve iPad’e özgü diğer değişiklikler içeriyordu.

  Hem iPhone hem de iPad için iOS’un bir sürümü geliştirilirken, Apple iPad’e özgü güncellemeler için her yıl bir programa bağlı kalmaya eğilimliydi. İPadOS tek başına olduğu için bu değişiyor. Şubat ayında şirketin hissedarları toplantısı sırasında Apple Kıdemli Yazılım Başkan Yardımcısı Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı , “iPadOS ile yaptığımızı gördüklerinizi beğenirseniz, bizi izlemeye devam edeceğiz.” Dedi .

  İPad’e gelebilecek söylentilerden biri PencilKit adında bir geliştirici aracı olacaktır. MacRumors , uygulama üreticilerinin uygulamalarına Apple Pencil aracılığıyla el yazısı tanıma eklemesine izin verebileceğini bildiriyor.