Bu yazıda işletim sistemi Android olan akıllı telefonlarda karşımıza çıkan ağda kayıtlı değil hatası çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık. Bu hata sim kartını taktığınız telefonun sim kartını tanımlayamamasından kaynaklanan bir hata diyebiliriz.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir?

Akıllı cep telefonunuzdan mesaj göndermek veya arama yapmak istediğinizde bu hata karşımıza çıkıyor. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda takılan sim kartı kaynaklı bu hatayla karşılaşırız. Kartınızı hiç görmemesi veya okuduğu verileri doğru analiz edememesi sebep olmaktadır. Ağda kayıtlı değil hatası çözümü için yapılabileceğiniz kontrolleri sizlerle paylaşacağız.

Bu sorun fiziki olarak sim kartınızın yanlış kesilmesi kaynaklı ise uygulayabileceğiniz yöntemler sorunu gidermeyecektir. Özellikle eski tip telefonlardan yeni tip telefonlara geçiş yapıldığında sim kartı küçültmek için kesiliyor. Milimetrik bir hatalı kesim nedeniyle de sim kartı kullanılamaz hale gelebiliyor. Ayrıca bu durum için yalnızca gsm operatöründen destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Çözümü

Telefonunuzu uzun bir süre açmadıysanız veya internete bağlı olmadan kullandıysanız telefonunuz güncelleme almayacaktır. Öncelikle sistem güncellemesi yapmanızı tavsiye ederiz.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Telefonunuzda mobil veri ayarları yanlış olabilir. Bunun için ağ ayarlarınızı sıfırlamayı tavsiye ediyoruz. Bunu yaptığınızda telefonunuzdaki verileri silinmez. Ağ ayarlarını sıfırlamak için işlem sırasını iletelim.

  1. Ana ekranınızdan, Uygulama ekranı simgesine dokunun.
  2. Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla >Ağ ayarlarını sıfırla öğelerine dokunun.
  3. Ayarları Sıfırla öğesini bulup dokunun.

ağda kayıtlı değil hatası için ağ ayarlarını sıfırlama

Sıfırladıktan sonra test etmek için mesaj gönderin veya arama yapın. Ancak ağda kayıtlı değil hatası devam ediyorsa telefonunuzu kapatın. Sim kartınızı çıkarıp tekrar takın ve telefonu yeniden başlatın.

ağda kayıtlı değil hatası çözümü için sim kartı kontrolü

Farklı Bir Sim Deneyin

Tüm bunlara rağmen hata devam ediyorsa telefon kaynaklı bir sorun olacağını değerlendiriniz. Telefonunuza farklı bir sim kartı takarak bir arama veya mesaj göndermeyi deneyin. Eğer bir sorunla karşılaşmıyorsanız sim kartınız fiziki olarak arızalı olabilir.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Eğer telefonunuzda farklı sim kartlarında da bu hata oluşuyorsa son olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı tavsiye ediyoruz. Fabrika ayarlarına sıfırlamak için işlemleri sırasıyla iletelim.

  • Ayarlar altında Sistem > Sıfırlama seçenekleri yolunu izleyin.
  • Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla) seçeneğiyle devam edin.
  • Ekran kilidiniz varsa, ekran desenini, PIN kodunuzu veya şifrenizi girmeniz gerecektir.
  • Telefonu sıfırla butonuna dokunun.