error 404 web sayfası bulunamadı hatası

Bir internet sayfasını açmak istediğiniz zaman karşınıza çıkabilen Error 404 hatası çözümü için bilgileri bu makalemizde açıklayacağız. Bütün kullanıcılar için oldukça can sıkıcı olan bu hatayla herhangi bir internet sitesinde karşılaşmak mümkündür. Bu hata kalıp olarak Error 404 Page Not Found ile karşımıza çıkıyor. Bu ne demek biraz daha yakından inceleyelim.

Error 404 Hatası Nedir?

Jargon dilde bile artık anlaşılmayan konularda deyim niyetine kullandığımız Error 404 hatası internet gezinmelerinde karşılaşırız. Bir internet sitesini veya herhangi bir sayfasını açmak istediğimizde sayfa açılmadığı zaman karşımıza Error 404 Page Not Found hata uyarısı çıkıyor. Bu uyarının çözümü bazen kolaydır. Ancak bazı durumlarda gerçek anlamda imkansız olabilir.

Error 404 hatası genel olarak kullanıcı kaynaklıdır. Ancak bazı durumlarda giriş yapmak istediğiniz internet sitesinin sunucusu kaynaklı bir hata da olabilir. Kullanıcı kaynaklı hata nedenleri kolayca çözülebilir. Ancak eğer sorun internet sitesinden ve sunucularıyla alakalıysa olaylar bir noktada çözümsüz hale gelecektir. Bu hata nasıl çözülür sorularının yanıtlarını görelim.

error 404 hatası

Error 404 Hatası Çözümü

Bu hata nternet protokolünün 404 numaralı sayfa bulunamadı hatası anlamına geliyor. İnternet sitesi veya sayfasının açılmadığı zaman yaşanan hatanın kullanıcıya bildirildiği uyarıdır. Ancak bu hata birden fazla kalıp ile karşımıza çıkabiliyor. Bir kaç örnek ile açıklayalım.

Karşılaşabileceğiniz Hata Kalıpları

  • 404 File or Directory Not Found
  • Error 404 Not Found
  • 404 Error
  • 404 Not Found
  • Error 404
  • The requested URL was not found on this server
  • HTTP 404
  • Error 404. The page you’re looking for can’t be found

Bağlanmak istediğiniz internet sitesi aktif mi kontrol ediniz. Veya internet sitesi duruyor ancak o internet sitesinde sizin girmek istediğiniz sayfa kaldırıldıysa hatayı alırsınız. Girmek istediğiniz sayfa başka bir URL adresine yönlendirilmiş olabilir. Ancak bu yönlendirme site yöneticileri tarafından 500 yönlendirmesi yapılması gerekmektedir. Hatalı bir yönlendirme yapıldığında bu hatayı alabilirsiniz. Ayrıca web sitesi sunucusunda bir arıza nedeniyle de bu hatayla karşılaşırsınız.

Çözüm için sizlerin yapabileceği işlemler ise ilk başta sayfayı yenilemek olacaktır. Daha sonra URL hatalarını kontrol ediniz. Bir önceki sayfaya geri dönmeye çalışın. Farklı bir tarayıcıdan deneyin veya tarayıcınızın önbellek verilerini temizleyin. Eğer yine de giriş yapamıyorsanız sizden kaynaklı olmadığını düşünerek web sitesi ile iletişime geçiniz.