ZTE MF 910 Port Açma (Resimli Anlatım)

ZTE MF 910 modemde port açma işleminde yapılması gereken işlemleri sırası ile ekran görüntüleri ile anlatacağız. Port açma işlemi, cihazınızın marka ve modeline göre değişiyor. Bunun için her modemin kendi içerisinde kendi ayarı bulunmaktadır. İşlemleri doğru adım üzerinden takip etmeniz, açacağınız port değerlerini ve IP adresini bilmeniz gerekiyor. Modem port açma işlemini bilgisayar, tablet ve telefonlardan yapabilirsiniz.

Port açma işlemi radyo, güvenlik kamerası, oyun … vb işlemler için yapılan ayardır. Port açma işlemi, modem içerisinde bir nevi dışarıdan gelen trafiği yerel ağdaki bir makinaya yönlendirmedir. Kullanacağınız ve açacağınız port değerlerini bilmek yeterlidir. Port açma işlemi başlamadan önce dikkat etmeniz gereken konu, modemin IP havuzundan, port yönlendirme yapılacak makinaya IP verilmesi gerektiğidir ZTE MF 910 modemi IP adresi 192.168.0.1 olduğu için port yönlendirme yapacağınız cihazın IP adresi de 192.168.0.x olmalıdır; aksi halde herhangi bir sonuç alınmaz.

DVR cihazınızın arayüzüne giriş yapalım Network ‘Ayarlar‘ içerisinde yer alan IP adresini 192.168.0.x olarak değiştirip kaydetmeniz gerekmektedir. Bu şekilde farklılık olduğu halde değiştirilmez ise, yapacağınız işlemlerden herhangi bir sonuç alamazsınız. Bu makalede port yönlendirme yapacağımız IP adresi 192.168.0.101 olarak seçtiğimiz için herhangi bir sorun teşkil etmiyor; fakat IP adresi farklı olsaydı yönlendirme yapacağımız cihazın ayarlar bölümü üzerinden IP adresinin 192.168.0.x olarak düzeltilmesi gerekirdi.

Modem içerisine giriş yapabilmeniz için herhangi tarayıcıdan (Google Chrome, Mozilla Firefox, Yandex, İnternet Explorer… vb) adres satırına modem IP adresini 192.168.0.1 olarak giriş yapınız.

Açılan sayfada şifre kutucuğuna turktelekom yazıp Giriş butonuna tıklayınız.

ZTE MF 910 Port Açma (Resimli Anlatım)

  • Modem arayüzüne giriş yaptığınızda sağ üst köşede yer alan Ayarlar seçeneğine tıklayınız. Sol köşede yer alan Firewall seçeneğine tıklayınız ve alt bölümünde açılan Port Yönlendirme seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda IP adresi bölümüne port açacağınız cihazın IP adresini yazalım rn: 68.0.101).
  • Port Aralığı bölümüne kullandığınız cihazların port değerlerini yazınız rn: 34600 – 34600 iki kutucuğa da aynı port değerini giriniz).
  • Protokol bölümünde TCP+UDP seçeneklerini seçiniz.
  • Yorum bölümü, açtığınız port yönlendirme kuralı için verdiğiniz isimdir rn: dvr1, cam1, radyo1 gibi isimler verebilirsiniz).
  • Her port değeri ayrı ayrı açılacaktır. Port açma işlemi bitti ise alt kısımda UYGULA seçeneğine tıklayınız.

ZTE MF 910 Port Açma 2

  • Açılan portlar sayfanın alt kısmında Sistemdeki mevcut sanal sunucular bölümünde yer alır. Herhangi bir yanlışlık var ise, bu bölümden problemini gördüğünüz port değerinin üzerine tıklayıp düzenledikten sonra tekrar UYGULA seçeneğine tıklayabilir ya da  çöp kutusu simgesine tıklayıp kaldırabilirsiniz.

ZTE MF 910 Port Açma 3

Eğer port yönlendirme yapılacak makinanın portları bilinmiyorsa, DMZ seçeneğinizin açık olması gerekmektedir. IP Adresi bölümüne yönlendirme yapacağınız cihazınızın IP adresini yazıp ve UYGULA seçeneğine tıklayınız. Buna rağmen port kontrolü yaptığınızda, açtığınız portlar kapalı gözüküyor ise açtığınız portları kontrol ediniz.