Ana Sayfa Haberler Youtube Birtakım Reklamları Yasaklıyor!

Youtube Birtakım Reklamları Yasaklıyor!

0

Alphabet Inc’in sahibi olduğu YouTube, Pazartesi günü reklam politikasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada sitenin ana sayfasının en üstündeki gıptayla bakılan masthead noktası için bazı reklamları yasakladı. Buna göre şirket artık siyasi, seçim reklamlarına veya alkol, kumar ile reçeteli ilaçlara yönelik reklamlara izin vermeyecek.

Reklam verenlere Youtube’dan e-posta gönderildi..

Reklam verenlere gönderilen bir e-postada YouTube, geçen yılki hareket sonrası plan değiştirdi. İnşa edilen değişikliğin tam günlük masthead reklamlarını kullanımdan kaldıracağını söyledi. Bu tam günlük rezervasyonları, o zamanki Başkan Donald Trump’ın 2020 Seçim Günü’nde ana sayfasına hükmetmek için ayırdığı gibi bitirdiğini belirtti. Ayrıca daha hedefli biçimlerle değiştirdiğini söyledi.

Bugünden önce, YouTube web sitesini her ziyaret ettiğinizde ekranınızın üst kısmında bir reklam çıkıyordu. Gördüğünüz dev afiş reklamı diğer tüm Google ve YouTube reklamlarıyla aynı standartlarda yer alıyordu. Bir Google sözcüsü, şirketin YouTube sitesini incelediklerinde kullanıcılara duyurdu. Ayrıca “daha iyi bir deneyim” sunmak için bu gereksinimleri yenilediğini söyledi. Sözcü şirketin “hem reklam verenlerin hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını dengelemelerini sağlamak için reklamcılık gereksinimlerini düzenli olarak gözden geçirdiğini” ekledi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Tepkinin asıl nedeni Donald Trump’ın verdiği reklamlar mı?

Geçen seçim sezonunda YouTube’u kullandıysanız, muhtemelen Trump’ın kampanyalarına maruz kalmışsınızdır. Bu kampanyalar ana sayfada haftalarca yer aldı. Şirket tüm reklam verenlerin masthead yuvalarında yayınlanmak üzere tam gün reklam satın almalarını yasaklayacaktı.

YouTube, bu slotların, herhangi bir Google mülkünde reklam verenler için mevcut olan “en belirgin yerleşim” olduğunu ifade etti. Ayrıca bu da onları birinci sınıf gayrimenkul haline getirdiğini söyledi. Hatta dahası slotların bazen milyonlarca dolara gittiği için inanılmaz derecede pahalı olduğuna dikkat çekti.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ancak şirket, bu gıptayla bakılan reklam gayrimenkulü konusunda titiz davrandı. Buna rağmen masthead reklamı için reddedilen reklamların “Google’ın sahip olduğu ve işlettiği diğer mülklerde yayınlanmaya devam edebileceğini” belirtiyor. Bu “diğer mülkler” deki reklamların geçmişte ne kadar kötü bir şekilde denetlendiğini düşündürdü. Reddedilen bu reklamların hiçbirimize ulaşmakta herhangi bir sorun yaşamayacağını varsaymaya değer.

Reklam kısıtı güncellemesi hemen aktif oldu ve kısıtlamalar başladı.

Google, Axios tarafından bildirilen reklam biriminde yapılan değişikliğin hemen etkili olduğunu söyledi.

Google, hassas olaylarla ilgili politikasını gerekçe gösterdi. ABD başkanlık seçimleri çevresinde ve Başkan Joe Biden’ın bu yıl Ocak ayında göreve geldi. Bu görev öncesinde siyasi reklamları tamamen durdurdu.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA