Yeni Nesil Robot Süpürgeler hakkında bilinmeyenler. Teknolojinin gelişmesi ile günden güne kullanımı yaygınlaşma başlayan elektronik cihazlardan bir tanesi de robot süpürge modelleri olmaktadır.

İlk olarak 2001 yılında kullanılmaya başlansa da aslında robot süpürgeler Türkiye’de 2009 yılında satılmaya başlanmıştır. Ev işlerinde büyük kolaylık sağlayan robot süpürge nedir, robot süpürge kullanışlı mıdır, ya da robot süpürge avantajları ve dez-avantajları nelerdir.

resim robot 1

 Robot Süpürge Nedir?

Robot süpürge nedir, hali hazırda kullanmakta olduğunu elektrik süpürgelerin insan gücü olmadan çalışan modelidir. Bu cihazlar, işlerini insan etkileşimi olmadan kendi başlarına yaparlar. Farklı özelliklere sahip olan robot süpürgeler şarj ile çalışırlar, dönebilen tekerlekleri sayesinde kendileri hareket ederler ve neredeyse her alanı rahatlıkla süpürebilirler. Farklı markaların ürettiği robot süpürgelerin özellikleri şu şekildedir;

Robot Süpürge Özellikleri

Robot süpürgeler akıllı telefonlar ile kontrol edilebiliyorlar.

Düzenli temizlik yaparlar

Laminant fayans, mermer gibi her türlü zeminleri kullanılabilir.

Merdiven benzeri yüksek yerlerden kolay kolay düşme yapmazlar yuvarlak şekle sahiptirler

Kendi kendilerini şarj edebilme özelliğine sahiptir.

 Robot Süpürgelerin Avantajları Nelerdir?

Aslında robot süpürgelerin en büyük avantajı insan gücü olmadan kendi başına çalışabiliyor olmasıdır. Bu da kişiye zamandan büyük tasarruf ettirir.

Boyları küçük olduğundan dolayı kanepe koltuk ve masa gibi mobilyaların altına rahatlıkla girebilirler. Kendi kendini şarj edebildiği için duraklama yapmadan düzenli olarak çalışırlar.

  • Uygun fiyatlıdır.
  •  Programlanabilir özelliği sayesinde verimliliği artırır.
  • Küçük ebatlı olduğundan dolayı yer kaplamaz.
  • Az miktarda enerji harcarlar

Dez-avantajları

  • Her üründe olduğu gibi robot süpürgelerinde bazı dez-avantajları vardır. Bunlar;
  •  Bazı modelleri insan gücü olmadan bir odadan diğer odaya geçiş yapamazlar. Sadece bulunduğunuz çevreyi temizleyebilirler.
  •  Odayı değiştirebilen modelleri eğer ev çok büyükse baz istasyonun bulamaması nedeni ile evin içerisinde kaybolabilirler.
  •  Ortada kablo gibi takılabilen eşyalar bulunuyorsa bunlara takılabilirler.
  • Eşyaların çok olduğu kalabalık bir ortamda iyi bir temizlik yapamazlar.resim robot 2

Ama genel olarak robot süpürgelerin herkesin kullanabileceği bir üründür. İnsan yaşantısını kolaylaştırmak adına icat edilmiştir. Özellikle ev hanımlarının ev işlerine büyük kolaylık getirmiştir. Eğer çalışıyorsanız ve eve yorgun bir şekilde geldiyseniz, emin olun ki bu süpürgeler ev temizliğinde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Yeni Nesil Robot Süpürgeler hakkında bilinmeyenler.

Evcil hayvan besleyenler ya da küçük çocuğundan dolayı ev işini yapacak yeteri kadar zamanı olmayanlar için oturduğu yerden bile evin temiz kalmasının sağlayacaktır. Genel olarak robot süpürgeler ev işlerinde kullanışlıdır. Günü saati ayarladığınızda evde kimse yokken bile evi süpürmeye başlayabilirler.