Google Authenticator, çoğumuz için önemi giderek artan bir araçtır. Her zamanki parolanızın yanı sıra rastgele oluşturulmuş bir anahtar girmek için akıllı telefonunuzu kullanmanızı  sağlayarak hayati hesaplara iki faktörlü kimlik doğrulama ekler.

Büyük güçle birlikte komplikasyonlar da gelir. Örneğin, akıllı telefonları değiştirmeniz gerekirse ne olur? Neyse ki, biraz sinir bozucu gelse bile Google Authenticator’ı farklı bir cihaza aktarmak oldukça kolaydır.

Google Authenticator’ınızı yeni bir telefona geçirmek için gereken adımlarda size rehberlik etmeye hazırız. Hatırlanması gereken en büyük kural: Google Authenticator’ı başarıyla aktarılana kadar eski telefonunuzdan silmeyin.

Google Authenticator yeni bir telefona nasıl aktarılır

Bir Android telefon veya iPhone kullanıyor olsanız da, süreç birbirine çok benzer. İşte yapmanız gerekenler.

1. Google Authenticator’ı açın.

2. Bir açılır menüyü açmak için sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.

3. Hesapları Dışa Aktar’a dokunun. Bazı cihazlarda buna Transfer Hesapları da denebilir, ancak aynı  işlem geçerlidir.

authenticatorresim1

4. Google’ın bir hesabı dışa aktarmanın ne anlama geldiğini açıklamasını geçmek için Devam Et veya Hesapları Dışa Aktar’a dokunun.

5. Bazı cihazlarda, Face ID, parmak izi kimliği ile veya telefonunuzun şifresini veya PIN’ini girerek kimliğinizi tekrar doğrulamanız gerekebilir.

6. Yeni cihazınıza hangi hesapları aktarmak istediğinizi seçin. Hepsini aynı anda aktarmanız gerekmez, ancak eski telefonunuzu satmayı veya elden çıkarmayı planlıyorsanız, güvende olmak için neredeyse kesinlikle her şeyi aktarmak istersiniz.

7. Dışa Aktar’a dokunun. Hala yapmak istediğiniz şeyin bu olup olmadığından emin değilseniz, merak etmeyin. Hala hiçbir şeye bağlı değilsiniz!

authenticatorresim2

8. Bir QR kodu görünecektir. Ve ekranınız çok daha parlak hale gelecektir. Eklemek için bu kodu yeni telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasıyla tarayın. Bu noktaya gelmek için, Mevcut Hesapları İçe Aktar’a dokunmadan önce yeni telefonda Başlayın’a dokunmanız gerekir. Eski telefonunuzda bu QR kodunu taramadan önce QR kodunu tara’ya dokunun. Bunu her hesap için yapmanız gerekecek, ancak Google Authenticator siz ilerledikçe her bir barkodu listeleyerek süreci basitleştirir.

9. Tüm bunları yaptıktan sonra, eski telefonunuzda, son adımlardan birine geçmek için ileri öğesine dokunun.

10. Artık dışa aktarılan tüm hesapları kaldırmayı veya eski cihazınızda tutmayı seçebilirsiniz. Ancak Eski cihazınızı kullanmayı planlıyorsanız, onları saklamak faydalı olabilir. Satmayı düşünüyorsanız silin. Ayrıca, Google Authenticator için ne kadar çok cihaz kurarsanız, o kadar az güvenli olabileceğini unutmayın. Açıkçası, bu, birinin telefon şifrenize sahip olduğunu varsayar.

Artık eski telefonum yok. Ben ne yaparım?

Eski telefonunuzu mu kaybettiniz yoksa artık çalışmıyor mu? Merak etmeyin. Google Authenticator’ı yeniden kazanmanın ve onu yeni bir cihazda kullanmanın hâlâ yolları var.

Yedek kodlarınız varsa, bunları yeni cihazınıza girebilirsiniz ve hazırsınız. Onları nereye koyduğundan emin değil misin? Google Hesabınıza giriş yapın ve ardından Güvenlik’i tıklayın. Oradan 2 Adımlı Doğrulama’ya gidin ve şifrenizi girin. Sonraki sayfada, Yedek Kodlar’a gidin ve yeni cihaza eklemek üzere önceden var olan yedek kodlarınızı almak için Kodları Göster’e tıklayın.

Burada 10 adet kod var. Ve her biri sadece bir kez kullanılabilir. Kodları Göster’e ve ardından Yeni Kodlar Al’a tıklayarak yenilerini oluşturmak mümkündür.

Google Authenticator’ı neden kullanmalıyım?

Bunu okuyorsanız, kesinlikle Google Authenticator’ı kurmuşsunuzdur. Ancak, size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyorsanız, verilerinizi ve kimliğinizi korur.

Parolalar, en önemli hesaplarınızı güvende tutmak için nadiren yeterlidir. Bir kaba kuvvet yöntemi veya akıllı bir sosyal mühendislik, birinin şifrenizi çözebileceği anlamına gelebilir. İkinci bir savunma seviyesi varsa, çok daha fazla korunursunuz.

Bazı web siteleri ve hizmetler, tehditleri uzak tutmak için SMS yoluyla gönderilen kodların kullanılmasını teşvik eder ancak bu, Google Authenticator kadar güvenli değildir. Bunun nedeni, bir telefon numarasının taklit edilip klonlanabilmesidir, böylece gerçekten kararlı bir bilgisayar korsanı yine de bilgilerinizi alabilir. 

Ortalama bir kullanıcı için bunun gerçekleşmesi daha az olasıdır, ancak yine de mümkündür. Google Authenticator gibi kurulumu ve kullanımı hızlı bir uygulamayla, önemli ölçüde iç rahatlığı elde edebilirsiniz.