Dünya genelinde fiyat/performans canavarı teknoloji markaları listesinde en üst sıralarda yer alan markalardan biri olan Xiaomi’nin akıllı telefonlarında Fast Boot Mode’u kapatmak istediğinizde yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

 

Öncelikli olarak Fast Boot Mod’u nedir, ne işe yarar bilgi vermek isteriz.

 

FastBoot mod ne demek ve ne işe yarar?

FastBoot modu, cihazınıza Android işletim sistemini yeniden yüklemek istediğinizde size Android mimarisini yeniden kurmanıza imkan sağlayan bir platformdur. FastBoot modu açıkken diğer Android işletim sistemini kullanan markalarda olduğu gibi Xiaomi cihazınızda da, Xiaomi tarafından yayımlanmış olan Android işletim sisteminin cihaza uygun versiyonunu ürün üzerine yükleyebilirsiniz. Resmi sürümün yanı sıra geliştiricilere açılan bazı Beta versiyonları da kullanıcılar tarafından ürünlere FastBoot modu üzerinden yüklenebiliyor.

 

xiaomi fast boot 2

 

FastBoot mod nasıl kullanılır?

Her markanın FastBoot moduna giriş yöntemi farklı tuş kombinasyonlarıyla sağlanmaktadır. Xiaomi ürünlerde genelde ürün kapalı durumdayken, Ses Açma ve Power tuşuna basılarak açılan alt menüler üzerinden Fast Boot ekranı seçilir ve ürün FastBoot mimarisine açılır. FastBoot modunu aktif kullanabilmek için ürünün data kablosu üzerinden bir bilgisayara bağlı olması gerekmektedir.

xiaomi fast boot kapak

 

Fastboot moddan nasıl çıkılır?

Pek çok markada olduğu gibi Xiaomi’de de güç tuşuna uzunca basmak FastBoot Moddan çıkmak yeterli olmaktadır. Ancak bunun yanında bazı ürünlerde fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edilebilir ve Reboot System Now seçeneği üzerinden de cihaz yeniden başlatılarak FastBoot modu kapatılmış olur. Nadir olarak da olsa arka kapağı sökülebilen ve pili yerinden çıkarılabilen ürünlerde pil devre dışı bırakılarak FastBoot modu kapatılmış olur.

4xiaomi fast boot 1

1 Yorum

  1. Fastboot modundan yapılması gereken tuş hareketlerini yapmama rağmen çıkamiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum, kolay gelsin.