Xbox Game Bar nasıl kapatılır? Xbox Game Bar, Windows işletim sistemi üzerinde oyun deneyiminizi geliştirmek için kullanılan bir araçtır. Ancak, bazı durumlarda bu özellik devre dışı bırakılmak istenebilir. Bu makalemizde sizler için Xbox Game Bar nasıl kapatılır sorusunun yanıtını derledik. Şimdi hep beraber bu işlemi nasıl yapacağız adım adım inceleyelim.

Xbox Game Bar nasıl kapatılır?

Adım 1: Windows Ayarlarını Açma

Xbox Game Bar’ı kapatmak için bilgisayarınızdan ilk olarak, Windows Ayarları penceresini açın. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Xbox Oyun Çubuğu
Xbox Oyun Çubuğu

1) Klavyenizdeki “Windows” tuşuna basın veya Başlat Menüsü’ne tıklayın.

2) Açılan menüde, “Ayarlar” simgesini göreceksiniz bu simgeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Adım 2: Oyun Modu Ayarlarına Geçiş

Windows Ayarları penceresi açıldıktan sonra, Xbox Game Bar’ı kapatmak için Oyun Modu ayarlarına gitmeniz gerekecek. Bunun işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1) Bilgisayarınızda ayarlar penceresinde yer alan, “Oyun” seçeneğine tıklayın.

2) Açılan sayfada ise Sol menüde, “Oyun Modu” bölümünü göreceksiniz bu alana tıklayın.

Xbox Game Bar nasıl kapatılır
Xbox Game Bar nasıl kapatılır

Adım 3: Xbox Game Bar’ı Devre Dışı Bırakma

Seçeneğini bulmanız gerekecek. Bu işlem için aşağıda yer alan adımları inceleyelim:

1) Oyun Modu ayarları altında, yer alan menülerden “Oyun Modu’nu kullan” seçeneğini bulun ve bu alana tıklayın.

2) Açık halde olan bu özelliği kapalı konuma getirin. Yukarıda yer alan görselden de adımları inceleyebilirsiniz.

Tüm bu işlem adımlarını uyguladıktan sonra artık Xbox Game Bar devre dışı bırakılmış olacaktır. Bu adımları takip ederek, oyun deneyiminizi daha rahat ve daha kullanışlı bir şekilde yaşayabilirsiniz. Eğer ileride Xbox Game Bar’ı tekrar etkinleştirmek isterseniz, aynı adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Yanı aynı sayfaya gidip “Oyun Modu’nu kullan” seçeneğini açabilirsiniz.

Oyun Çubuğu Kapama
Oyun Çubuğu Kapama

NOT: Belirtmemiz gereken önemli bir bilgi olarak unutmayın ki bu ayarlar Windows’un belirli sürümlerinde farklılık gösterebilir, bu yüzden kendi sürümünüzdeki ayarları kontrol etmek daha faydalı olacaktır.

Yukarıda sizler için Xbox Game Bar nasıl kapatılır? Konusunu ele aldık ve sizlerle paylaştık. Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Benzeri yazılarımıza sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımız: