Xbox 360 lisans yok hatası çözümü

Xbox 360 kullanıcılarının konsolda film izlemek isterken karşılarına çıkan Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümünü bu yazımızda çözüme ulaştıracağız.

Xbox 360’ta kullanıcılar konsol içerisinde yer alan bir filmi oynatmak istediklerinde Bu içerik için bir lisans yok.  sorunuyla karşılaşarak ilgili videoya erişemiyorlar. Şayet sizler de bu tip bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak sorunun çözmeyi deneyebilirsiniz.

Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümü
Xbox 360 lisans yok hatası çözümü

Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Ne Anlama Gelir?

Ortaya çıkan bu hata, konsolda oynatılmaya çalışılan videonun lisansı konsol üzerine işlenmediğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Şifrelenen video formatı notebook veya başka bir cihazlarda lisanslanmış olabilir. Bunun için sizlere birkaç çözüm adımından bahsederek sorunu çözmeye çalışacağız.

Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Nasıl Çözümü?

Meydana gelen bu hatayı düzeltmemiz için alttaki adımları uygulayarak sorunu çözmeyi sizlerde deneyebilirsiniz.

1-) Biçim Desteklenmeme Sorunu

DVD ve oyun medyalarının formatı XBOX 360 tarafından kullanılamıyor olabilir. Diskte yer alan medyanın biçimi sırasıyla AVI, H.264, MPEG-4 Part 2 ve WMV (VC-1) listelenir. Bu formatlardan hiç birisi medya üzerinde yoksa böyle bir hata alabiliriz.

2-) Telif Hakkı Sahibi Tarafından Korunuyor Olabilir

Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümü hakkında içerik telif hakkı sahibi tarafından korunmasından ötürü böyle bir sorun yaşıyor olabiliriz. Bunun nedeni disk üzerinde barındırılan dosya sadece bilgisayar veya cihazda oynatmak üzere lisanlanmıştır. Bu durumda yapılabilecek herhangi birşey olmayabilir.

3-) Xbox Live Bağlantı Kontrolü

Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümü konusunda Xbox Live bağlnatısı üzerinde oluşan çeşitili hatalar da bu gibi sorunlara  sebep olabilir. Bu adımda Xbox Live bağlantısı gözden geçirerek sorunun kaynağına erişebiliriz.

  • Oyun gamepad üzerinden bulunan Xbox butonuna basınız.
  • Sonraki ekranda yer alan Profil ve sistem seçeneğine basınız.
  • Menü üzerinde bulunan Ayarlar butonunu seçerek Genel bölümüne girelim.
  • Sonrasında açılan ekranda bulunan Ağ ayarları’na tıklayın ve Ağ bağlantısını test et bölümünü seçin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ağ bağlantınızı yeniden gözden. geçirerek sorunun kaynağına erişebiliriz.

Xbox Live hizmetinde yapılan bir bakım çalışması da bu tarz hatalar yaşamamıza sebep olabilir. Bunun için Xbox Live Hizmetini gözden geçirerek sorunun kaynağına erişebilirsiniz. Eğer kesintiler olduğu ortaya çıkarsa, kesintinin ne zaman giderileceği hakkında da kesin bir bilgiye erişebilirsiniz. Bu adımda yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır.

Tüm bunlar soruna çözüm olmadı ise Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümü yönelik yazımıza devam edelim.

5-) Xbox Live’da Oturum Açın

Xbox 360 Bir Lisans Yok Hatası Çözümü konusunda açmak istediğiniz oyunu veya uygulamayı Microsoft Store’dan temin ettiyseniz, ürünü satın aldığınız Microsoft Store hesabınıza bağlı olmalısınız.

Xboxta farklı bir oturuma bağlıysanız;

  • Gamepad üzerinde bulunan Xbox tuşuna basın.
  • Gelen ekranda bulunan Profil ve sistem ‘i seçin ve Ekle veya değiştir menüsünü açın.
  • Bu adımların ardından açılan ekranda bulunan Yeni ekle seçeneğine basın ve Ekranda görünen adımları takip ederek hesabınızda oturum açın.

Xboxta herhangi bir oturuma bağlı değilseniz;

  • Sistem ekranında otomatik olarak bulunan Yeni ekle seçeneğine basın ve ardından ekranda görünen yönergeleri takip ederek hesabınızda oturum açın.