Günümüz teknolojisine ayak uydurmak yeni nesil kullanıcılar için bir sorun olmasa da birçok kullanıcı için oldukça zahmetli gelmektedir. Kablosuz ağ ayarları yapılandırmasından üşenen veya kablosuz bağlantı şifrelerini paylaşmak istemeyenlerin tercih ettikleri bir bağlantı paylaşım yöntemidir WPS. Kısaca tanımlamak gerekir ise yeni nesil modemler üzerinde bulunan bir tuş yardımı ile uzun uzun şifre girme derdinden kurtulurken, o an için oluşturulmuş bir şifrenin tek bir tuş ile şifre paylaşım gerektirmeden internet bağlantısını paylaşa bilmeye yarayan teknolojidir.

wpsonecikan

WPS bulunan her modemde ayrıca kablosuz ağ bağlantısı için gerekli olan 8 haneli karmaşık şifreler yer almaktadır. Bu şifrelerin modemin altından okunarak kullanıcının bağlantı şifresi alanına girilmesi gerekmektedir. Karmaşık şifrelerin akılda tutulması her kullanıcı için oldukça zor bir durumdur. Bu durum hem kullanıcının canını sıktığı gibi o karmaşada bazı durumlarda sinir bozucu hallere de neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kullanıcıya yararlı olabilecek ve hızlı bağlantı paylaşımı sağlayabilecekleri yeni teknolojik modemler üretilmiştir.

Bu teknoloji ile üretilmiş olunan modemlerde bulunan bir tuşa basılmak suretiyle internet paylaşımı sağlanabilmektedir. Bu sayede zamandan tasarruf edebildiğiniz gibi internet ağ şifrenizi kimse ile paylaşmamış olursunuz. Peki, bu WPS tuşu ile bağlanmanın sakıncaları bulunuyor mu? Birçok kullanıcının yorumlarından anladığımız kadarı ile modemlerde bu yöntem ile bağlanmanın zaman içerisinde bağlantı şifresine zarar verdiği söylenmektedir. Teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için bir problem olabileceği gibi masrafa da neden olabileceğini belirtmek isteriz.  Sizlere tavsiyemiz modeminiz üzerinde bulunan şifreyi bir kenara yazarak istenmesi durumunda manuel olarak girmeniz olacaktır.

wps1

WPS konusunu daha iyi anlayabilmeniz amacı ile şimdi bir örnek vermek istiyoruz. Evinizde bir yeni nesil, WPS destekli modeminiz bulunuyor. Gelen misafirlerinizin yaramaz çocukları internete girmek isteyecekler ve sizden kablosuz ağ bağlantı şifrenizi isteyecekler. Evet, şimdi o karmaşık şifreyi girmeniz gerekecek ve modemin altına bakmadan WPS tuşuna tıklayıp bağlantı isteğini şifre girmeden sağlamış olacaksınız. Bu sayede hem şifrenizi kimse ile paylaşmamış olacak hem de uzun 8 haneli şifreyi girmek durumunda kalmayacaksınız.

Örnekten de anlayacağınız gibi bu yeni WPS teknolojisi ile sürekli şifre girme derdinden kurtulabileceksiniz. Bu teknolojiye sahip olan kullanıcılar bu rahatlığı yaşarken WPS olmayan kullanıcılar için yeni modem almayı tavsiye edebiliriz.