WordPress seo eklentisi nasıl kullanılır sorusunun cevabından başlamaktansa öncelikle WordPress ve seo nedir onun hakkında bilgi vermek daha yararlı olacaktır.

Bu makalemizde WordPress uygulaması üzerinden seo ayarlarını ve seo sisteminin öneminden bahsedeceğiz.

WordPress nedir?

Daha önce yazılım eğitimi almamış, kodlama dili ve kod yazım teknikleriyle web sitesi tasarlamayı bilmeyenler için kendi sitelerini kendi zevklerine göre tasarlamasına imkân veren bir tür içerik üretim platformudur.

WordPress temel olarak anlatmak gerekirse ilk 2003 yılında gayet sade bir ara yüz ile karşımıza çıkmıştır. Kullanıcılarına basit şekilde web sitesi kurdurmaya imkân sağlayan bir platformdur. İlerleyen teknoloji ve geçen zaman içindeki değişiklere uyum sağlamıştır. Sadece bir internet sitesi kurulum sitesi değildir. Bunun yanı sıra blog sayfası, e-ticaret sayfası gibi günümüzün temel ihtiyaçlarını da karşılamayı hedeflemiş bir platforma dönüşmüştür.
Siteyi kurduk, peki arama motorlarında görünürlüğümüzü nasıl arttırmamız gerekiyor? İşte bu sorunun cevabı ise seo nedir?

Wordpress Seo Eklentisi

Seo Nedir?

Seo kısaca arama motoru optimizasyonu denilebilir. Kullanılan kelimelerin aramam motorlarında arama seviyesine göre ilgi alanının dışına çıkmadan arama motoru ile ortak çalışmasını, bu sayede görünürlüğün artmasına vesile olan anahtar kelimelere Seo denir.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bulunduğunuz ülke içi çalışacaksanız seo kelimeleri ona göre seçilmelidir. Vereceğiniz hizmet veya içeriği anahtar kelimelerle beslemeli ve içeriğin dışına çıkılmamalıdır. Seo kelimeler ile desteklerken fazla ve alakasız kelime kullanımı sonucunda sistem algoritmasını karıştırmak sayfalarınızın görünürlüğüne zarar verecektir.

WordPress siteminin kurulması ve seo araştırması yapıldıktan sonra bu çalışmaları birleştirmenin vakti gelmiş demektir. Bunun için yapılması gereken işlem uygun bir eklenti bulup eklenti üzerinden sayfanızı ifade eden anahtar kelimeler ile sayfanızın eşleştirilmesi gerekmektedir. Yukarıda yazılan gereksiz anahtar kelime konusu önemli bir konudur, atlanmamalıdır.

WordPress Seo Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Eklenti kullanımı için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

  • İlk öncelikle WordPress web sitenizin yönetim bölümüne girin.
  • Sol altta eklentiler ismindeki bölüme tıklayın.
  • Ardından Eklentiler menüsünün alt menüsünde yeni ekle butonuna tıklayın.
  • Sağ tarafta bir arama kutusu çıkacaktır. Bu arama kutusunda aramalarınızı yaptığınızda bununla eşleşen eklentileri size gösterecektir.
  • Eklentilerinizi kurup WordPress sayfanıza seo eklentisi eklemiş olursunuz.

Sizlerde SEO eklentisi adımları hakkında kısa ve kolay bilgi paylaşımı yaptık. Artık sizde kolayca SEO eklentisi ekleyebilirsiniz.