Wordpress Nedir ve Nasıl kullanılır

WordPress nedir ve nasıl kullanılır sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığımız makalemizi okuyarak sorularınıza yanıt bulacaksınız. WordPress hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan kendi sitenizi ya da başkasının sitesini yapmanıza olanak sağlar. Php dili ile yazılan ve 2003 yılında çıkan bir araçtır. İki farklı internet sitesi vardır. Bunlar; wordpress.org ve wordpress.com. WordPress.org topluluğun bulunduğu kısımdır. WordPress.com ise üye olup sitenizi yapmanızı sağlar. WordPress.com aynı zamanda hosting ve alan adı satışı da yapıyor. Aslında çoğu bildiğimiz siteler gerçekten kod bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılmıştır. Mesela CNN haber sitesi ve SONY şirketi gibi daha birçok haber siteleri ve şirketler bulunmaktadır. WordPress’e benzer Wix aracı da bulunmaktadır. Fakat wix ücretli iken wordpress sosyal medya hesabı açar gibi tek tık ile ücretsiz bir şekilde sitenizi oluşturabilmenize olanak sağlar. Peki bu nasıl olur? Gelin bakalım.

Wordpress Nedir

 

WordPress nasıl kullanılır?

 

Aklınıza gelebilecek her türlü konudan site açabilmenizi sağlayan wordpress’e bir örnek verecek olursak en temeli blog sitesi olacaktır. Yazılımcılar için geliştirilmiş siteler vardır. Aklınıza gelecek her türlü site olacak. Temasını dahil her şeyini size hazır olarak sunar. Ama bir php dili bilgisine sahip biri wordpressten yaptığı sitesini kendi kodları ile temaları değiştirebilirsiniz. Ama tabii ki programlama diline sahip olmayan biri de başarılı bir web sitesi açabillir. Kolay yanı o kadar programlama diline hâkim olmanıza gerek yok. Ancak eklentileri sayesinde çok geniş bir alana sahiptir. WordPress’in kendi resmi sitesine üye olduğunuzda bunları yapmanıza daha engel kalmadı demektir. Tek yapılması gereken hosting almanız ve kendinize ait domaininizin olması lazım. Ücretsiz ve ücretli olarak domain ve hostinge de ulaşabilirsiniz.

 

WordPress İle Gelir Elde Edilebilir mi?

 

Bildiğiniz üzere site açmak uğraştırıcıdır. Ve programlama dillerine hâkim olmanız lazım. Tabii ki bu wordpress için geçerli değil. Bu durumda kendi işi için site açmak isteyen bir müşterinin wordpresse bile zamanı olmayacak. Ve sokakta gördüğünüz her restoran ya da küçük bir işletmecinin bunlara ihtiyacı olabiliyor. Eğer wordpressi, domaini, hostingi ve bunlar hakkında programlama dili hariç birkaç şeye bilgi sahibi iseniz bir site yapımına kolayca gelir elde edebilirsiniz. Programlama dili gerekmese de, bu wordpress aracının da kendi bilgileri vardır. Ve ancak onlara sahip olursanız wordpress ile programlama dili haricinde harika bir site yapabilirsiniz. Daha kolaydır fakat çok uygulamanız lazım. WordPress ile herkesin yapacağı site vardır. Siz kendinize özel wordpressten bilgi öğrenerek fark yaratabilirsiniz. Ve tercih edilen siz olabilirsiniz.

WordPress nedir ve nasıl kullanılır sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığımız makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.