WINGET ile Toplu Program Güncelleme

Windows 11 toplu program güncelleme için Windows Paket Yöneticisi’ni (Winget) winget upgrade --all kullanarak tüm yüklü programları aynı anda güncellemek mümkün!

Windows kullanıcıları için, tüm programları aynı anda güncellemek kolaylaştı. Windows Paket Yöneticisi (WINGET) kullanarak, eski programlarınızı toplu olarak güncelleyebilirsiniz. Winget, komut satırı tabanlı bir yardımcı programdır ve uygulamaları yüklemekten, güncellemekten ve kaldırmaktan sorumludur.

WINGET, yalnızca güncellemeleri almak için kullanılan depo tarafından tanınabilen programların güncellenmesine izin verir. Varsayılan topluluk havuzu, güncellenebilen 1500’den fazla programı tanır. Bu, eski sürüm programlarınızı manuel olarak aramak ve güncellemek yerine, hepsini toplu program güncelleme için kullanışlı bir yöntemdir.

Toplu program güncelleme işlemi için WINGET kullanmak oldukça basittir. İlk olarak, Github.com’dan Windows Paket Yöneticisi’ni indirip kurmanız gerekir. Daha sonra, PowerShell veya diğer Windows Konsol uygulamaları aracılığıyla Windows Paket Yöneticisi’ni kullanarak tüm programlarınızı tek seferde güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme işlemi için PowerShell penceresi açıldığında, “winget upgrade” komutunu yazarak tüm eski programların listesini ve bunlar için mevcut güncellemeleri görebilirsiniz. Daha sonra, “winget upgrade –all” komutunu çalıştırarak programlarınızın en son sürümleriyle otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili: Bilgisayar için toplu program yükleme

Winget ile Toplu Program Güncelleme

Her şeyden önce, Eğer kurulu değilse Github.com’dan Windows Paket Yöneticisi‘ni indirin ve kurun.

Şimdi, Arama kutusunu veya tercih ettiğiniz diğer yolları kullanarak PowerShell penceresini yönetici olarak açın.

PowerShell penceresi yönetici olarak açıldığında, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

winget upgrade

Windows 11'de Toplu Program Güncelleme

Bu komut gerekli değildir, ancak size tüm eski programların listesini ve bunlar için mevcut güncellemeleri göstereceğinden oldukça yararlı da olur. Ayrıca program adını, kimliğini, yüklü sürümü ve mevcut sürümü görmenizi sağlar.

Şimdi listelenen programları en son sürümleriyle otomatik olarak güncellemek için aşağıdaki komutu yazın ve ardından çalıştırmak için Enter tuşuna basın.

winget upgrade --all

Windows Paket Yöneticisi programların yeni sürümlerini teker teker otomatik olarak indirecek ve yükleyecektir. Bazı durumlarda kurulum için yönergeleri izlemeniz gerekebilir. Ancak, bu biraz zaman alacak. İşlemi tamamlanmasını bekleyin, programlarınız yeni sürümlerle güncellenecektir.

WINGET ile kullanılabilecek diğer komutlar ve seçenekler de mevcuttur. Örneğin, “install” komutu belirli bir uygulamayı yüklerken, “show” komutu bir uygulama hakkında bilgi gösterir. “search” komutu, uygulamaların temel bilgilerini bulmak için kullanılabilir. Ayrıca, “hash” komutu yükleyici dosyalarına hash oluşturma yardımcısı sağlar. Bilginiz olsun diye, winget komutu ile kullanılabilen diğer seçeneklerden bazıları aşağıda verilmiştir

  • install Verilen uygulamayı yükler
  • show Bir uygulama hakkında bilgi gösterir
  • source Uygulama kaynaklarını yönettirir
  • search Uygulamaların temel bilgilerini bulur ve gösterir.
  • hash Yükleyici dosyalarına hash oluşturma yardımcısı
  • validate Bir bildirim dosyasını doğrular
  • –help Komut satırı yardımı sağlar
  • –info Sorun giderme için yardımcı olan ek veriler sağlar
  • –version İstemci sürümünü sağlar

Toplu program güncelleme için WINGET kullanmak, birçok avantaj sağlar. Bu yöntem, programların tek tek güncellenmesi gerektiğinde harcanan zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca, eski sürüm programlarınızın güncelleştirilmesini otomatikleştirdiğinden, güvenlik açıkları da azaltılabilir.

Windows Paket Yöneticisi (WINGET), programların en son sürümlerini otomatik olarak güncelleyerek kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir komut satırı yardımcı programıdır. Windows kullanıcıları, toplu program güncelleme işlemlerini kolayca gerçekleştirmek için WINGET’i kullanabilirler.

Toplu program güncelleme için kullanacağını bu basit kod size ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Konu hakkında sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.