Twitter spaces nedir, aşağıda ki adımları inceleyebilirsiniz.

2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri merkezli yıllardır dünyanın en sık kullanılan genel olarak metin paylaşma üzerine işleyen uygulamalarından Twitter yaptığı güncelleme ile son zamanlarda popüler olan kullanıcıların sadece yazıyla değil sesli bir şekilde de iletişim kurabilecekleri ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olmak veya gündem hakkında fikir tartışmak için kullanabilecekleri sesli grup sohbeti olan Spaces özelliğini kullanıcılarının hizmetine sundu.

Toplu gruplar halinde sesli konuşma meetinglerin yapıldığı sohbet odaları var. İnsanlar ister yönetici ister konuşmacı isterlerse de sadece dinleyici olarak katılabiliyorlar.

Twitter Spaces Nedir

Gündemle ilgili veya rastgele konuların tartışıldığı sohbet odalarında Host denir. Katılımcıların isteği doğrultusunda mikrofonlarını açıp kapayarak herkesin sohbete katılımını sağlayabiliyor. Twitter, kullanıcılarının Spaces hakkında geri bildirimlerine göre iyileştirmeler yapmaya devam ediyor.

Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Oda açmak da katılmak da çok basit bir işlemdir. Sohbet odasını oluşturan kişi o odanın yöneticisidir.

Twitter uygulamasına giriş sağlayın.

Tweet oluştur( + simgesi) kısmına kısa bir süre basılı tuttuktan sonra açılan üç simgeden sol alt kısımda bulunan üzerinde artı olan mor mikrofon simgesine dokunarak ilk adım tamamlanır.

Açılmak istenen oda için konu seçilir.

Sohbet odasına bir isim belirlenir ve istenen kişiler davet edilir. Daha sonra yönetici isterse bu sohbet odasını kaydet diyerek tüm konuşmayı kayıt altına alır.

Sohbet odası açıldıktan sonra bu odayı açan yönetici isterse katılımcılar arasından kendine yardımcı da seçebiliyor. Yardımcı olarak eklenen katılımcılar da yönetici gibi mikrofon açıp kapama konuşmacı alma gibi yetkinliklere sahip olabiliyor. Yöneticiler katılımcıların profil fotoğraflarına tıklayarak onları konuşmaya dahil edebiliyor.

Twitter Spaces Mikrofon nasıl kapatılır

Ayrıca konuşma devam ederken eş zamanlı olarak tartışılan konu hakkında yazılan tweetleri tüm katılımcıların görebilmesi için tweet sabitleme özelliği de bulunuyor.

Birden fazla tweet bu sohbete sabitlenir ve sohbet sona erene kadar incelenmiş olur. Altyazılı takip etmek isteyen kullanıcılar için altyazılar da bulunuyor. Sesli bir şekilde konuşmak istemeyen katılımcılar sadece emoji göndererek de konuşulanlara tepki gösterebiliyor.

Sohbet Odalarına Kimler Katılabilir?

Sohbet odaları şu an için herkese açık. Dileyen herkes takip ettikleri kullanıcılardan görerek gerek retweet yardımıyla gerekse direkt mesaj üzerinden paylaşım aracıyla açılan sohbet odalarından haberdar olarak katılım sağlar.

Kullanıcılar Twitter zaman akışlarında gördükleri ve hali hazırda devam etmekte olan sohbet odalarına istedikleri şekilde katılım sağlar. Şu an için aynı anda konuşmacı olabilme sınırı 13 kişi dir.

Sohbet sonuna kadar isteyen herkes istekte bulunarak konuşmacı olur. Yada konuşmacı olanlar Host tarafından yeniden dinleyici konumuna döner ve sessize alınır. Kurallara uymayarak sorun çıkaran kullanıcılar yine Host tarafından konuşmadan çıkarılabiliyor veya engellenebiliyor. Kilitli hesaplar da bu sohbet odalarına diledikleri şekilde katılabiliyor ancak sohbet odası açamıyorlar.

Twitter spaces nedir, makalemiz umarım yararlı olmuştur.