Windows 8den windows 8.1 e geçiş yapmak

Bu yazımızda sizlere işletim sisteminizi Windows 8i Windows 8.1e güncellemek için yapılması gereken işlemleri anlatıyoruz.

Bilgisayarlarda kullanmakta olduğumuz Windows 8 işletim sistemi genel olarak az işlemci ve ram tüketimi nedeniyle tercih ederiz. Ancak Windows 8 işletim sistemi kullanımı bakımından 8.1 e göre biraz daha zayıf kalıyor. Bu yüzden Windows 8i Windows 8.1 e güncellemek bu eksikliği gideriyor. Windows 8 işletim sistemimizi dilersek 8.1 sürümüne yükseltmek çok kolaydır.

Windows 8i Windows 8.1e Güncellemek İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle bilgisayarımızda Windows 8 işletim sistemi bulunması gerekiyor. Daha sonra bu işletim sistemini 8.1 e yükseltiyoruz. Ancak lisanslı bir Windows 8 e sahip değilseniz bu işlemi yapamazsınız. Öncelikle lisans satın almanız gerekmektedir. Orjinal Windows 8 işletim sistemi üzerinden 8.1 üzerine geçiş için işlem adımlarını sıralıyoruz.

Öncelikle bilgisayarınızda Denetim Masasına giriş yapınız. Daha sonra Sistem ve Güvenlik bölümüne tıklayınız. Buradan da Sistem seçeneğine tıklayınız. Bu ekranda karşınıza işletim sistemi ve sürümü çıkacaktır.

Windows 8 Windows 8.1e nasıl güncellenir

Eğer işletim sisteminiz Windows 8 ise kolayca 8.1 olarak güncelleme yapılır.

Windows başlangıç ekranı (Metro) içerişinde yer alan Windows 8.1’e ücretsiz güncelleyin alanına tıklıyoruz.

windows 8 yükseltme

Gelen ekranda sağ üst bölümde yer alan Windows 8.1’e ücretsiz güncelleyin alanına tıklayınız. Burada karşınıza işletim sisteminizi Windows 8.1 e ücretsiz güncelleştirin uyarısını göreceksiniz. Böylece işletim sisteminizi güncellemek için ilk işlem adımı başlatıyorsunuz.

Windows 8i Windows 8.1e yükseltme

Bu ekrana tıkladıktan sonra açılan ekranda İndir butonuna tıklayınız. Böylece güncel sürümü olan Windows 8.1 indirilmeye başlayacaktır. Daha sonra yükleme işlemleri başlayacaktır. Ardından bilgisayarınız 8.1 olarak güncellemesi tamamlanacaktır.

Windows 8 bilgisayarı Windows 8.1e Güncellemek

Dilerseniz masaüstü ekranına dönerek bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. bilgisayarınızı kapatmamanız şartıyla güncellemenizi indirme işlemi arka planda devam eder. Ancak indirme ve yükleme işlemleri nedeniyle kullanım konusunda yavaşlık hissedeceksiniz. Bu durum sizler için sorun oluyorsa kullanmayı bırakınız.

İşlemler tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatarak kullanıma devam edersiniz. Böylece Windows 8i Windows 8.1e güncellemek için yapılması gerekenleri anlattık.

Ayrıca geçiş yaptığınız Windows 8.1 ile ilgili güç ayarları yapmak isterseniz Youtube videomuzdan faydalanabilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca internet tarayıcınızda sorun yaşıyorsanız Windows 8 Explorer 10 güncellemesi hakkında makalemizi de inceleyebilirsiniz.