Windows 8de Yazıcı programı olmadan belge tarama

Bu yazımızda sizlere Windows 8de programsız belge tarama nasıl yapılır görseller ile beraber anlatıyoruz.

Bilgisayarınızda bir belge taramak için yazıcınızın tarama uygulama ile tarama yapabilirsiniz. Ancak yazıcınız ağa kullandığınız bilgisayar ile eklenmemiş ise bu programı bilgisayarınızda göremezsiniz. Ayrıca tekrar bu bilgisayarınıza da yazıcınızın uygulamasını yükleyerek tarama yaparsınız. Ancak herhangi bir program yüklemeden de tarama yapmanız mümkündür. Bu yazımızda ise sizlere bir program yüklemeden tarama nasıl yapabilirsiniz anlatıyoruz.

Bilgisayarınızın işletim sistemi olan Windows üzerinde tarama özelliği mevcuttur. Bu tarama özelliği sayesinde belgelerinizi Windows üzerinden direkt komut ile tarama yapabilirsiniz.

Windows 8de Programsız Belge Tarama Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilgisayarınızı ilk açtığınızda Windows 8 başlangıç ekranı gelmektedir. Eğer sizlerde başlangıç ekranı gelmiyorsa çözümü basittir. Windows 8 başlangıç ekranını kapatma ve açma nasıl yapıldığını anlattığımız makalemizi inceleyebilirsiniz. Böylece başlangıç ekranına ulaştıysanız aşağıdaki adımları izleyiniz.

Windows 8 dışında 8.1, Windows 10 ve Windows 11 de de bu özellikler mevcuttur. Yani bir yazıcı programı yüklenmeden tarama yapabilirsiniz. Ancak yazıcının kurulu olması gerekiyor. Yazıcınızın ilk kurulumunu yapmadan bu işlem olumsuz sonuçlanma ihtimali mevcuttur. Yazıcınızın ilk kurulumu için yazınızın ismiyle sürücüsünü aratarak bulup indirmeniz gereklidir. Şimdi programsız tarama işlemi nasıl yapılır anlatalım.

Başlangıç ekranında iken herhangi bir yere tıklamadan doğrudan arama yerine tarama yazınız.

 

Tarama yazdığınızda Windows 8, tarama kelimesini arayarak sonucu ekrana getirir. Sol kısımda bulunan sonuçlardan Windows Faks ve Tarama sembolüne tıklayınız. Böylece Windows sizler için tarama uygulamasını açacaktır.

Windows 8de belge nasıl tarama yapılır

Windows Faks ve Tarama uygulaması açılacaktır. Daha sonra uygulama da Yeni Tarama butonuna tıklayınız. Aşağıdaki gibi bir ekran sizleri karşılayacaktır. Buradan tarama komutu verebilirsiniz.

Windows 8de Program kullanmadan belge tarama

Yeni tarama penceresinde Tara butonuna basılarak tarama yapınız. Böylece yazıcınızda bulunan belgeyi taratabiliyorsunuz. Karşınıza tarattığınız belge çıkıyor. Daha sonra bu belgeyi kaydederek bilgisayarınızda bir dijital veri olarak kullanabiliyorsunuz. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için bilgisayarınız ile yazıcı arasında bir kablo bulunmalıdır. Eğer yazıcınızda Wi-Fi özelliği var ise yazınız bilgisayarınızın bulunduğu internet ağına kurulu olması gerekiyor.

Böylece sizlere Windows 8de programsız belge tarama nasıl yapılır tüm detayları anlattık. Umarım makalemiz belge tarama için sorununuza çözüm olmuştur.