Bu yazımızda sizlere Windows 11 lisans kodu sorgulama ve Windows lisansı orjinal mi nasıl öğrenebileceğinizi anlatıyoruz.

En çok tercih edilen işletim sistemlerinden Windows, Microsoft’un en popüler ürünlerindendir. Bir bilgisayar satın aldığınızda eğer isterseniz lisanslı bir Windows’a ile ön yüklü olarak satın alabiliyorsunuz. Eğer Freedos isterseniz, daha sonra bir Windows yüklediğinizde lisans koduna ihtiyacınız duyarsınız. Bununla ilgili internette araştırma yaptığınızda kafanızın karışması çok doğal. Ücretsiz olduğunu veya çok ucuz olduğunu gördüğünüz ürünlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Windows 11 Orjinal Olmazsa Ne Olur?

Bilgisayarınızda orjinal lisans kodu kullanmadığınızda bunun aktifleşmeme durumu mevcuttur. Ayrıca aktif olsa bile legal olmayan bir kod daha sonra pasif duruma düşebilir. Böylece Windows 11 etkinleştirilmedi gibi hatalar alabilirsiniz. Bunlarında haricinde kod uyarısı ile ilgili sorun yaşamasanız bile bilgisayarınızda sorunlarla karşılaşırsınız. Örneğin ayarlar sekmesinin açılmaması, güncellemeler yapılmaması veya .dd hataları. Tabii ki tüm bunlarında haricinde illegal bir işlemdir. Böyle program veya kod ile Windows telif ve kullanım haklarını ihlal etmiş olursunuz.

Windows 11 Lisans Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yüklü bulunan Windows 11 lisans kodu sorgulama işlemi yapmak için microsoft store mağazasını açın. Arama yerine ”showkeyplus” yazarak aratınız. Çıkan uygulamayı bilgisayarınıza indiriniz.

windows 11 lisans kodu sorgulama uygulaması

Bu uygulama ile lisans kodunu öğrenebiliriz.

Komut Yazarak Sorgulama

Bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer alan arama yerine ”cmd” yazarak aratın. En üstte çıkan komut çalıştır öğesine tıklayın. Karşınıza komut satırı gelecektir.

windows 11 lisans kodunu komut ile sorgulama

Komut satırına slui yazarak enter ile komutu çalıştırın. Böylece açılan sayfada karşınıza Windows 11 lisans kodu etkinleştirildi uyarısı varsa etkin kod var. Ancak bu lisans kodunu öğrendikten sonra orjinal olup olmadığını da sorgulamanızı tavsiye ederiz. Kodu öğrendikten sonra Microsoft müşteri hizmetlerini arayarak kodu ileterek orjinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu kodu öğrenmenizin bir faydası daha var.

Eğer bilgisayarınız freedos şekilde satın alarak daha sonra Windows lisansı satın aldıysanız format attığınızda kaybolacaktır. Böylece sizlerden yeniden lisans anahtarını isteyecektir. Eğer işletim sistemli bir bilgisayar satın aldıysanız bilgisayarınızın işlemcisinde bu kod sabit olduğundan sorun yaşamazsınız. Ancak bu kodu da başka bir bilgisayarda kullanamazsınız. Eğer sonradan satın aldığınız bir kod ise bu kodu farklı bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Ayrıca yalnızca tek bir bilgisayarda aktif olabilmektedir. Bu konu ile ilgili ayrıca Youtube kanalımızdan videomuzu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=_7_WBvcCuDs&ab_channel=TeknoDestek

Son Güncelleme 15 Haziran 2022 Yazar Pınar Güldökmez