Kullanılabilir disk alanınızı verimli bir şekilde yönetmek oldukça önemli bir görevdir. Bu makalede Windows 11 disk birleştirme nasıl zamanlanır anlatıyoruz.

Neyse ki, bir birleştirme programı ayarlarsanız Windows bunu sizin için yapacaktır.
Aracı bunu günlük, haftalık ve hatta aylık olarak yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Bu kılavuz, bu aracı beş kolay adımda nasıl düzgün bir şekilde kuracağınızı gösterecektir.

Hepimizin iki veya üç terabaytlık kullanılabilir belleği yok, bu nedenle disk alanınızı doğru şekilde yönetmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Ve çoğu zaman, bu kadar alana erişimi olanların genellikle depolayacak çok şeyleri vardır, bu yüzden yine, tükenmediğinizden emin olmak çok önemlidir.

Elbette, cihazınıza eklemek için her zaman her türlü dahili veya harici depolama birimi satın alabilirsiniz, ancak yine de kullanılabilir alanınızı yönetmek önemlidir.

11858 teknik destek

Disk Birleştirmeyi nasıl zamanlayabilirim?

Neyse ki, Windows işletim sisteminde, cihazlarımızdaki dosyaları daha iyi sıralamamıza olanak tanıyan yerleşik bir araç var.

Ve kullanımı hiç de zor değil, bu nedenle, özellikle bilgisayarınıza sürekli dosya veya yazılım ekliyorsanız, arada bir Disk Birleştirmeyi gerçekten düşünmelisiniz.

Bir program bir dosyayı bir diske kaydettiğinde, dosyayı söz konusu diskteki boş bir alana koyar. Birleştirme, her dosyanın tüm parçalarını alır ve bunları tek bir yerde saklar.

Ayrıca programların her birinin tek bir yerde olmasını ve sabit diskteki kullanılmayan alanın tamamen kalmasını sağlar.

Windows 11 Disk Birleştirme

Biz sadece insanız ve bazen bunu kendimiz yapmayı unutabiliriz. İyi tarafı, Disk Birleştirme aracının. Bunu her seferinde manuel olarak yapmamıza gerek olmayan bir zamanlama seçeneğine sahip olmasıdır.

Sadece birkaç dakika sürecek, bu yüzden cesaretiniz kırılmasın. İşte yapmanız gerekenler:

  1. Ara’yı açın ve disk birleştirme yazın, ardından uygulamayı açmak için tıklayın.
  2. Ayarları değiştir butonuna basın.
  3. Bir programa göre çalıştır (önerilen) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından istediğiniz frekansı seçin.
  4. Tıklayın Seç düğmesinin.
  5. Birleştirme aracının hangi sürücüleri çalıştırmasını istediğinizi seçin ve ardından Tamam düğmesine basın.

Bu kadar! Bu işlemden geçtikten sonra artık bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü işletim sistemi bunu sizin için otomatik olarak yapacak. Windows 11 RAM Kullanımı Sorunu makalemizdeki bilgileri de incelmenizi öneririz.

Hiç de zor değil, ama son derece verimli. Bu şekilde, ihtiyacınız olan her şeyin doğru yerde olduğundan emin olabilirsiniz. Ve yalnızca belirli dosyaları bulmaya çalışmak için saatler harcamanıza gerek kalmaz.