Windows 11 23H2 çıkış tarihi 26 Eylül 2023’tür. Yani 26 Eylül tarihinde resmi olarak yayınlanacak.

Bu makalede, Microsoft’un masaüstü işletim sistemi için ikinci büyük güncelleme olan Windows 11 23H2’nin çıkış tarihi ve getirdiği yenilikler hakkında tüm detayları bulacaksınız. Ayrıca, bu güncellemenin ne zaman ve nasıl alınabileceği konusunda bilgiler de paylaşılacaktır.

Windows 11 23H2 Nedir?

Microsoft, 26 Eylül 2023 tarihinde Windows 11 23H2 güncellemesini (2023 Güncellemesi) yayınlayacak. Bu güncelleme, “Sun Valley 3” kod adıyla da bilinen, masaüstü arayüzünü güncellemeye, daha önce kaldırılan özellikleri yeniden tanıtmaya ve yeni özellikler eklemeye devam edecek. Ayrıca, içinde bulunan uygulamaları da güncelleyecek.

Ancak son sürümünün gelecek günlerde yayınlanması bekleniyor olmasına rağmen, bu güncelleme önce Release Preview Channel (Yayın Önizleme Kanalı) üzerinden geçmelidir. Bu nedenle, 26 Eylül’deki sürüm sadece arayanlar için kullanılabilir olacak ve herkes için genel olarak kullanılabilir olmayacak.

Bu güncelleme, Windows 11’e yeni özellikler getirecek. Bunlardan biri, Windows 11’e entegre yeni bir yapay zeka olan “Copilot”tir. Ayrıca, File Explorer’ın güncellenmiş bir sürümü, yeni görsel tasarımlar, yeni bir Galeri sayfası, güncellenmiş Detaylar bölmesi, RAR, 7z, GZ ve TAR dosya formatlarının doğal desteği ve Nearby Sharing’e yönelik değişiklikler getirecek. İşletim sistemi ayrıca RGB aydınlatmayı Dynamic Lighting ve passkey ile kontrol etme desteği sunacak. Ayrıca, 23H2 sürümü yeni bir Windows Yedekleme uygulaması, yeniden tasarlanmış bir Outlook e-posta istemcisini ve Paint, Photos, Snipping Tool, Clipchamp, Notepad ve daha fazlası için güncellemeleri getirecektir.

Windows 11 23H2 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Windows 11 23H2’nin son sürümü resmi olarak 26 Eylül 2023 Salı günü kullanılabilir hale gelecek, ancak sadece Stabil Kanal’da bir önizleme olarak. Ayrıca, şirket güncellemeyi aslında 23H2 sürümü olarak 26 Eylül’de yayınlamayacak. Bunun yerine, sadece bazı özellikler (örneğin Copilot ve birkaç diğer özellik) 22H2 sürümü için bir güncelleme olarak kullanılabilir hale gelecek, bu da açıklanan çıkış tarihinde cihazların tüm özellikleri ve değişiklikleri almayacağı anlamına gelir ve işletim sistemi sürümü “22H2” olarak devam edecektir.

Şirket tam olarak 23H2 sürümünün ne zaman herkese sunulacağını paylaşmadı, ancak cihazların 2023 sonuna kadar manuel olarak indirip yükleyebilecekleri muhtemeldir. Şirkete göre güncelleme rahatsız edici olmayacak, yani otomatik olarak indirilmeyecek ve eski sürümlere önce 22H2 sürümü teklif edilecek ve ardından 23H2 sürümünü yüklemek için güncelleme sunulacaktır.

Bu yeni sürüm, 2022 Güncelleme dosya sistemine dayandığı için, Windows Güncelleme ayarlarını kullanıyorsanız tam bir yeniden kurulum gerektirmeyecektir. Öte yandan, İşletme Yardımcısı, USB ile önyüklenebilir ortam veya resmi ISO dosyasını kullanıyorsanız yeniden kurulum gerçekleşecektir.

Geleneksel olarak, Microsoft, uyumlu cihazların güncellemeyi alması için zaman alacak olan kademeli ve kontrol edilen bir dağıtım kullanacaktır. Yalnızca iyi bir yükseltme deneyimine sahip bilgisayarlar Windows 11 2023 Güncellemesini hemen alacaktır. Ayrıca, şirket tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstleri için uyumluluk sorunları yaşayabilecek geçici engellemeleri sürdürecektir.

Windows 11 23H2 Zorunlu Bir Güncelleme mi?

Evet, Microsoft 23H2 sürümünü isteğe bağlı bir güncelleme olarak sunacak, bu da demek oluyor ki özellik güncellemesi Windows Güncelleme ayarlarından manuel olarak başlatılmadıkça otomatik olarak indirilip kurulmayacaktır. Ancak cihazın hizmetin sonuna yaklaştığı bir Windows 11 yapı çalıştırıyorsa, sonunda Windows 11 2023 Güncellemesi otomatik olarak kurulacaktır.

Windows 11 23H2’nin Yenilikleri Nelerdir?

Şirkete göre, Windows 11 23H2, işletim sistemi ve içinde bulunan uygulamalar dahil olmak üzere toplamda 150’den fazla yeni özellik getirecek. Şirketin öne çıkardığı ana özelliklerden biri “Copilot” (eskiden Windows Copilot olarak biliniyordu) adı verilen yeni bir yapay zeka deneyimidir. Copilot, Bing Sohbet ve birinci ve üçüncü taraf eklentilerini bir araya getiren, soruları yanıtlamak ve sistem ayarlarını değiştirmek için doğal dil kullanarak sohbet botuyla etkileşimde bulunmanıza olanak tanır.

Windows 11 23H2 yeni özellikleri nelerdir?
Windows 11 23H2 Çıkış Tarihi ve Yenilikler

Güncelleme, modern kod kullanarak geliştirilen güncellenmiş bir File Explorer sürümünü tanıtıyor ve yeni “Ana Sayfa” tasarımı, yeni “Galeri” görünümü ve başlık arayüzünde iyileştirmeler de dahil olmak üzere üç büyük görsel değişiklik sunuyor. Yeni File Explorer, Nearby Sharing’e değişiklikler getiriyor ve artık RAR, 7z, GZ ve TAR dosya formatlarını açabilir ve çıkarabilirsiniz.

Windows 11 23H2 yeni özellikleri nelerdir?
Windows 11 23H2 Çıkış Tarihi ve Yenilikler

2023 Güncellemesi ile gelen başka bir ilginç özellik, üçüncü taraf araçları kullanmadan aydınlatmalı aksesuarları yönetmenizi sağlayan “Dynamic Lighting” özelliğidir.

Windows 11 23H2, passkey oluşturma ve yönetme yeteneği ekler. “Passkey”, bu kimlik doğrulama mekanizmasını destekleyen web sitelerine ve uygulamalara giriş yapmanız gerektiğinde şifreleri değiştirmenin güvenli bir alternatifidir.

Microsoft ayrıca, dokunmatik özellikli cihazlara sahip kullanıcıların Windows 11’deki neredeyse her metin kutusuna yazmak için kalem kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir “Her Yerde Mürekkep” özelliği sunuyor.

2023 Güncellemesi ile gelen yeni Windows Yedekleme uygulaması, sistem başarısızlığı durumunda kullanıcıların ayarlarını, şifrelerini, uygulamalarını ve dosyalarını daha kolay bir şekilde kurtarmalarını sağlar.

Windows 11 23H2 Çıkış Tarihi ve Yenilikler

Güncelleme ayrıca birçok iç kutu uygulamasına yeni özellikler getirmesi bekleniyor. Microsoft Paint, görüntü oluşturucu AI özelliği, katman desteği ve bir görüntüden arka planı kaldırma yeteneği ile geliyor. Fotoğraflar uygulaması arka plan bulanıklık özelliği ve arama için iyileştirmeler alıyor. Snipping Tool, artık ekran görüntülerinden metin çıkarmaya ve hassas bilgilerle bir yakalama paylaşmadan önce içeriği gizlemeye izin verecek. Notepad, bilgisayar yeniden başlatıldığında bile oturumunuzu otomatik olarak kaydeder. Şirket, Windows 11 üzerindeki eski e-posta uygulamasını değiştirmek için web sürümüne dayalı yeni bir Outlook e-posta istemcisi tanıtıyor ve daha fazlasını getiriyor.

26 Eylül’de Microsoft sadece 23H2 sürümünün bazı özelliklerini içeren bir güncellemeyi kullanıma sunmayı planlıyor. 26 Eylül’deki güncelleme, işletim sistemi sürüm numarasını değiştirmeyecek, hala “22H2” olarak kalacaktır. Şirket özelliklerin çoğunu tamamladığında, geriye kalan özellikleri etkinleştirmek ve sürüm numarasını 23H2’ye çevirmek için bir etkinleştirme paketi yayınlanacaktır.