Tiny11 ile Windows 11 23H2 Güncellemesi

Tiny11 ile Windows 11 23H2’nin son sürümünü temiz bir kurulum veya yerinde yükseltme yapmak artık çok daha kolay!

Tiny11 adlı özel bir ISO dosyası, size Microsoft’un desteklemediği düşük-endeksli donanımlarınızda bile Windows 11 23H2’yi sıkıntısız bir şekilde kullanma olanağı sunuyor. Tiny 11’in yaratıcısı (@NTDEV_), Windows 11 23H2 sürümü için ISO dosyasını güncelledi ve böylece varsayılan uygulamaları, hizmetleri ve gereksiz özellikleri kaldırarak kurulumu kolaylaştırdı.

Tiny11 ile Windows 11 23H2 Güncellemesi

Tiny11 Nedir?

Tiny11, Microsoft tarafından desteklenmeyen donanımlar için işletim sistemini kurmak için tasarlanmış özel bir Windows 11 ISO görüntüsüdür. Bu görüntü, açık kaynaklı OSDBuilder aracıyla oluşturulur ve kurulumu gereksiz öğelerden arındırarak gerçekleştirir. Bu, sabit diskinizde daha az yer kaplayan bir işletim sistemi elde etmenizi sağlar.

Yenilikler ve Güncellemeler

Tiny11’in son sürümü 22H2 tabanlıydı, ancak yeni sürümün çıkışından önce, @NTDEV_ ISO dosyasını Windows 11 23H2‘ye güncelledi. Bu güncelleme sayesinde temiz bir kurulum veya yerinde yükseltme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tiny 11, varsayılan olarak gelen Microsoft Edge gibi öğeleri kaldırmasına rağmen, Windows Update, aktivasyon ve dahil edilen temel uygulamalar gibi her şey beklenildiği gibi çalışır.

Güvenlik ve Oyun Desteği

Tiny 11, Microsoft Defender Antivirüs ve Firewall, Çekirdek İzolasyon, Veri Şifreleme ve daha fazlası gibi birçok güvenlik özelliğini korur. Ayrıca, Windows 11 23H2 Tiny 11 ile en dikkat çeken değişikliklerden biri, Microsoft Mağaza’dan oyun oynamanıza ve Xbox ile ilgili hizmetlere erişmenize olanak tanıyan Xbox Kimlik Sağlayıcı desteğinin entegrasyonudur.

Henüz Resmi Sürüm Yok

23H2 sürümü henüz resmi olarak piyasaya sürülmemiş olsa da, Tiny11 ISO görüntüsü hala 22H2 sürümüne dayanmaktadır, ancak sonraki özellik güncellemesi ile beklenen en son güncellemeleri ve değişiklikleri içerir.

Alternatifler ve Uyarılar

Tiny11, gereksiz karmaşa olmadan Windows 11’i (veya 10’u) kurmanın alternatif bir yolunu sunsa da, Microsoft tarafından desteklenmeyen bir görüntüdür. Ayrıca, üçüncü taraf bir tarafından değiştirilmiş bir işletim sistemi kurmanın gizlilik sonuçlarını düşünmelisiniz. Tiny 11’i kullanmadan önce ne yaptığınızı bilmeniz önemlidir. Sizi uyarmış bulunmaktayız.

İndirme ve Kurulum

Tiny11’i Windows 11 23H2 için Internet Archive web sitesinden indirebilirsiniz. Temiz bir kurulum yapmak için Tiny 11’i kullanma talimatlarına bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Tiny 11 ISO dosyasını kullanmak yerine, bloatware olmadan Windows 11’i temiz bir şekilde kurmanıza olanak tanıyan bu yöntemi veya işletim sistemi kurulumunu tamamladıktan sonra gereksiz uygulamaları ve hizmetleri kaldırmanıza yardımcı olan bu aracı kullanabilirsiniz.

Tiny11 Bootable Olarak Yükleme

Tiny11 ISO’yu indirdiniz, şimdi bunu yüklemek için önce ondan bootable (önyüklenebilir) bir sürücü oluşturmanın zamanı geldi.

Bunu yapmak için USB belleğinizi veya hatta bir DVD’yi kullanabilirsiniz, ancak USB bellek daha hızlıdır.

İşte bu adımları hızla tamamlamanıza yardımcı olacak ücretsiz bir araç olan Rufus’u kullanacağız. Rufus, hızlı bir şekilde Tiny11 bootable USB oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, TPM 2.0’ı atlamak için dahili bir seçeneğe sahiptir, ancak bu işletim sistemiyle bunu gerekli görmüyoruz.

Tiny11 ile Windows 11 23H2 Güncellemesi

  1. Flash belleğinizi (en az 8GB alanlı) bilgisayarınıza takın ve ardından Rufus’u başlatın.
  2. Sürücü menüsünden flash sürücünüzü seçin. Eğer birden fazla flash sürücünüz takılıysa, doğru olanı seçmeniz gerekecektir.
  3. Ve eğer yalnızca bir tek sürücünüz takılıysa, doğru olanın seçildiğinden emin olduktan sonra bırakabilirsiniz.
  4. Daha sonra “Seç”e tıklayın ve bootable sürücüyü oluşturmak için Tiny11 ISO dosyanızı bulun. ISO dosyasının adı önyükleme seçim menüsünde görünecektir.
  5. Şimdi, “Hacim Etiketi”ne gidin ve flash sürücünüze bir isim verin. Ona güneş altında herhangi bir şey adını verebilirsiniz.
  6. Şimdi “Başlat”a tıklayın ve işlem tamamlanana kadar birkaç dakika bekleyin. İşlem başarıyla tamamlandığında bir başarı mesajı alacaksınız.

Tiny11 ile Windows 11 23H2 Güncellemesi

Tiny11, Windows 11 23H2’nin temiz bir kurulumunu veya yerinde yükseltmesini yapmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenektir. Bu özel ISO görüntüsü, gereksiz öğeleri kaldırarak daha hafif bir işletim sistemi sunar ve güncellemelerle güncel tutulur. Ancak, kullanırken Microsoft tarafından desteklenmediğini ve gizlilik konularını dikkate almanız gerektiğini unutmamalısınız. İşte size Windows 11’i temiz ve hızlı bir şekilde deneyimlemeniz için bir yol daha!

Tiny11 ISO’sunu oluşturduktan sonra, kurulum işlemine başlamadan önce herhangi bir sorunuz veya yardıma ihtiyacınız varsa, işletim sistemini yüklemekle ilgili destek almak için 11558 numarasını arayabilirsiniz.