An itibariyle, dünya çapında Windows 10 çalıştıran 900 milyondan fazla cihaz var. Bu cihazların hemen hemen hepsi şu anda benzer görünüyor ve hissettiriyor. Windows 10 tek ekranlı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar dünyasının olmazsa olmazlarındandır. Ancak, Microsoft artık yeni bir farklılığın vaktinin geldiğini düşünüyor.

Gelecek, tek bir ekrandan daha fazlası ve Microsoft da Windows 10X’i tanıtarak bu vizyonla ilerlediğini bizlere gösteriyor. Çift ekranlı bilgisayar dünyası için tasarlanan bu güncellenmiş görünüm, özellikle hareket halinde olan kullanıcılar için tasarlandı. Microsoft’un belli ki bir planı var ve gelecek neslin de bu vizyonu seveceğine inanıyor.

Windows 10X’i Tanıyalım

En baştan işleri düzene oturtalım: şu anki bilgisayarınızı asla Windows 10X’e güncelleyemeyeceksiniz. Dünya üzerindeki en güçlü bilgisayara sahip olsanız bile şu anki bilgisayarınız Windows 10X’i desteklemeyecektir. Bunun sebebi ise 10X’in, günümüz cihazlarına uyum sağlayamayacak bir şekilde dizayn edilmiş olması.

Windows 10X geleceğin yaşam tarzı için tasarlanmıştır. Örneğin, yarın iş için teslim edilmesi gereken bir raporunuz olduğunu ve ofise giden otobüs yolculuğunda bitirmeniz gerektiğini hayal edin. Windows 10X ile ekranın bir tarafına not alırken diğer tarafından e-posta gönderebilirsiniz. Windows 10X’i en çok öne çıkaran özelliklerden biri de bu, çoklu görev imkanı.

windows 10x nedir 1

Açık konuşmak gerekirse, Windows 10X hâlâ Windows. Yani eski Windows uygulamalarını yine desteklemeye devam edecek. Yeni bir işletim sistemi değil, basitçe açıklamak gerekirse; sadece bir uzantı.

Başlangıç Kutularına Elveda

windows 10x nedir 2

Birçok Windows 10 (ve hatta Windows 8) kullanıcısı için başlangıç kutuları, yıllardır insanların işini inanılmaz kolaylaştırmış olsa da. Windows 10X’te bunlar kullanımdan kaldırıldığı için artık durum böyle değil. Uygulama simgelerine odaklanan yeni, daha basitleştirilmiş bir başlat menüsü var. Yapısı gereği akıllı telefon benzeri Windows 10X, yüksek ihtimalle basit bir öğrenme eğrisine sahip olacaktır. Bu nedenle Windows 10’a aşina olan kişilerin zorluklarla karşılaşmayacaklar.

Cihaz Desteği

Bu makaleyi yazdığımız sırada Windows 10X’i destekleyen tek cihaz: Surface Neo. Microsoft’un çift ekran stratejisine sahip olan Neo, iki adet dokuz inç ekranı tek bir cihaz olarak kullanmamızı sağlıyor. Kalem ve klavye desteğinin yanı sıra 360 derecelik bir menteşe sayesinde hem mobil cihaz hem de taşınabilir bir bilgisayar olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Microsoft, gelecekte çıkacak olan cihazların da Neo’nun tasarımını takip etmesini öneriyor. İleride üçüncü parti yazılımlar kullanılarak Windows 10X normal bilgisayarlar için de kullanılır hale gelebilir fakat şu an için verimlilik açısından ne kadar kullanışlı olabileceği hâlâ kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam edecek.

windows 10x nedir 3

Microsoft’un Dell, Lenovo, HP ve ASUS ile uzun süreli ilişkileri bulunuyor ve şirket bize yeni cihazların bu ortaklardan geleceğinin garantisini veriyor. Hatta basın bülteni, yeni cihazların boyut, tasarım ve teknik özelliklere göre değişiklik göstereceğini ve Intel tarafından destekleneceğini söylüyor.

Windows 10’a Ne Olacak?

Şimdilik hiçbir şey. Apple’ın iPad OS’u piyasaya sürmesi gibi Microsoft da mobil cihazların masaüstü işletim sistemlerinden farklı olması gerektiğinin farkına varıyor. Windows 11 duyurulana kadar Windows 10 tam güç geliştirilmeye devam edecek gibi görünüyor.