Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10’da ‘MAC Adresi’ Değiştirme (Resimli Anlatım)

Windows 10’da ‘MAC Adresi’ Değiştirme (Resimli Anlatım)

0
Paylaş
Windows 10'da 'MAC Adresi' Değiştirme (Resimli Anlatım)

Siz değerli makale okurlarımızla bu yazımızda Windows 10‘da ‘MAC Adresi’ değiştirme işleminin nasıl yapılabileceğini yazılı ve görsel olarak paylaşacağız.

Bir MAC adresi’ hangi sebeplerle değiştirilmektedir? Bunu bilmek ve buna göre değiştirmek en önemli konulardan birisidir. Bunu kısa bir örnek ile açıklayacak olursak, bilgisayarınızın MAC adresi’ üzerinden internet bağlantınızın sınırlamasını veya engellenmesi, ‘MAC adresi’ değiştirmenizin haklı nedenleri arasında yer alacaktır. ‘MAC adresi’, bilgisayarınızın, cep telefonlarınızın bir ağa bağlandıklarında, gerçek hayatta bize verilen TC kimlik numarası işlevini görür. ‘MAC adresi’ de bilgisayarımızın kimlik numarasıdır. Sizlerle, bu kadar önemli olan ‘MAC adresinin’ değişiklik işlemlerinin nereden ve nasıl yapılacağını paylaşacağız.

 

  • Öncelikle bilgisayarımızın sol alt köşesinde yer almakta olan arama simgesine (mercek simgesi) tıkladıktan sonra gelen arama bölümüne, Aygıt Yöneticisi’ yazalım ve üst kısımda açılan menü listesinden Aygıt Yöneticisi’ menüsüne tıklayalım.

  • Açılan penceredeki menü listesinin üst kısmında yer alan, Ağ Bağdaştırıcıları’ bölümüne gelip, alt menüleri görüntülemek için sol taraftaki ok simgesine tıklıyoruz.
  • ‘MAC adresini’ değiştirmek istediğiniz ağ adaptörünün üzerine geldikten sonra sağ tıklayıp, açılan menü listesinden Özellikler’ menüsüne tıklıyoruz.

  • Açılan pencerinin üst kısmındaki sekmelerden Gelişmiş’ sekmesine tıkladıktan sonra, bu sekmenin sol tarafında bulunan listeden Ağ Adresi’ bölümüne tıklıyoruz.
  • Pencerenin sağ tarafında bulunan Değer’ butonuna tıkladıktan sonra, bu bölümdeki kutucuğa yeni ‘MAC adresini’ yazıp, ‘Tamam’ butonuna tıkladığınızda girdiğiniz yeni ‘MAC adresi’ kaydedilecektir.

  • ‘MAC adresi’ değişikliğini test etmek için, yine bilgisayarımızın arama simgesine (mercek simgesi) tıklıyoruz.
  • Açılan arama kutucuğuna Komut İstemi’ yazıp, üst tarafta açılan menü listesinde Komut İstemi’ menüsüne tıklıyoruz.

  • Açılan ‘Komut İstemi’ penceresinde getmac’ komutunu yazıp, Enter‘a bastığınızda sisteminizdeki tüm ağ adaptörlerinin ‘MAC adreslerini’ ve tabi ‘MAC adresi’ değişikliği yaptığınız ağ adaptörünün yeni ‘MAC adresini’ görebileceksiniz.

 

  • Ağ yöneticisi tarafından, ‘MAC adresi’ üzerinden internet erişiminiz engellendi veya sınırlandırıldıysa, bu işlemle bu engellemeyi veya sınırlamayı aşabilirsiniz.

Bir sonraki makalede buluşmak dileğiyle…

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin