Ana Sayfa Haberler Windows 10’da Kullanılabilecek 10 Klavye Kısayolu

Windows 10’da Kullanılabilecek 10 Klavye Kısayolu

0
Paylaş

windows10

Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri dokunmatik ekranlı cihazlara yönelik yapıldığı için klavye ve mouse kullanımı unutulmuştu.Windows 10 ise hem tam bir pc deneyimi hem de tablet deneyimi yaşatmak için tasarlandı.Pc için tasarlanırken de yeni kısayollar bizi karşılıyor.

1.Cortana Ve Kısayolu

windows10-1

Cortana’ya kısaca apple dan alıştığımız Siri nin Windows versiyonu diyebiliriz.Dijital yardımcımız her ne kadar başarılı olsa da hala Türkçe bilmiyor.O sebepten Türkiye cihazlarında hiç gözükmüyor bile.Windos+Q tuş kombinasyonu ile çağırılan Cortana’yı biz çağırmayı denediğimizde arama bölümü açılılıyor sadece.Şuan için sadece yazarak arama yapabileceğimiz cihazlarımızda ilerleyen dönemlerde bir güncelleme ile Cortana’yı kazanabiliriz.

2.İşlem Merkezi

windows10-2

Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklerden biri de İşlem Merkezi bölümü ve buradan heryere ulaşılabiliyor.Mailler den denetim masasına neredeyse tüm ayarlar burada ve elimizin altında. Windows+A kısayolu ile hızla açıp kapatabiliyoruz bu bölümü.

3.Snap İşlevi

windows10-3

Snap işlevini kısaca açıklamak gerekirse bilgisayarımızda ki pencereleri ekranımızın 4 bir yanına yaslayabilmemizi sağlayan işlevdir.Seçili olan pencerede iken Windows+Yön Tuşları kombinasyonu ile hangi yöne basarsak o köşeye doğru yaslandığını göreceksiniz.

4.Sanal Masaüstü

windows10-4

Bilgisayarımızda aynı anda birden fazla işlem yaparız.Bu işlemleri yaparken bazen masaüstü çok karışık bir hal alabiliyor ve işimizi zorlaştırıyor bu sebepten dolayı Windwos üreticileri son sürümde sanal masaüstü ve çok hızlı olan kısa yollarını geliştirdi.Windows+Ctrl+D kısayolunu kullanarak yeni bir sanal masa üstü oluşturuyoruz.Oluşturduğumuz bu sanal masaüstleri arasında hızlıca geçiş yapmak için Windows+Ctrl+Sol ve Windows+Ctrl+Sağ  tuş kombinasyonları yeterli olacaktır.Açtığımız tüm sanal masaüstlerini görmek için Windows+Tab kısayolunu kullanabiliriz. Son olarak etkin bir sanal masaüstünü kapatmak içinde Windows+Ctrl+F4 tuş kombinasyonunu kullanabiliriz.

5.Oyun Çubuğu

windows10-5

Windows 10 ile gelen en büyük yeniliklerden biri oyunculara hitap ediyor.Bir oyun yada sayfada iken Windows+G kısayolunu kullanarak konsolu açabiliyoruz.Tüm sayfayı kayıt etmiyor sadece açılı olan sayfa yada oyun ekranını kaydeden bu kısayol ekran video çekme programları ihtiyacımızı en aza indiriyor.Konsolu açmadan hızlıca kayıda başlamak için Windows+Alt+G kısayolunu durdurmak içinse Windows+Alt+R kısayolunu kullanmak yeterli olacaktır.

6.Ayarlar Kısayolu

windows10-6

Windows 10 bilgisayarımızda Ayarlar bölümüne girmenin birden fazla yolu var.Klavye kısa yolu olan Windows+I en hızlı yöntemdir.

7.Masaüstüne Hızlıca Göz Atın

windows10-7

Bilgisayarımızda bazen çok fazla klasör, dosya ve sayfa açtığımız zamanlar muhakkak oluyordur. Masaüstüne herhangi bir sebepten hızlıca bakmamız gerektiği anlarda Windows+(,)virgül kısayolunu kullanabiliriz.Elimizi Windows  tuşundan çekmediğimiz sürece tüm pencereler saydam kalmaya devam edecektir.

8.Masaüstüne Kesin Dönüş

windows10-8

Masaüstüne göz atmak yeterli gelmedi ise masaüstüne tam geçiş yapabilmemizde mümkün. Windows+D kısayol tuşlarını kullanarak ekranda açık olan tüm pencereleri simge durumuna getirebiliriz.Aynı kısayol tuşlarını kullanarak pencerelerimizi eski haline geri getirebiliyoruz.

9.Kilitleme

windows10-9

Bu özellik yeni olmayıp eski windowslarda da bulunuyordu fakat işlevsel olduğundan dolayı bilmeyen kişiler için bahsetme gereği duyduk.Bilgisayarımızın başından acil kalkmamız gerektiğinde bilgisayarımızı hızlıca kilitlemek için Windows+L kısayolunu kullanabilirsiniz.

10.Pencere Yönetimi

windows10-10

Bilgisayarımızda açık olan tüm uygulamalar ve sayfaların tek ekranda gösterilmesi mümkün.Bu şekilde tüm dosyalarımızı görüntülemek için Ctrl+Alt+Tab kısayolunu kullanabilirsiniz.

Burak  Taşdelen

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.