Bugün, Windows 10 Çoklu Ekran Kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi çoklu ekran kullanımı oldukça önemlidir. Windows 10 ya da 11 kullanırken bu işlemi yapmak oldukça basittir. Ayrıca yapacağımız inceleme sizler için tüm detayları içerecek.

Windows 10 Çoklu Ekran Yazılımı

Microsoft, Windows’la birlikte çoklu ekran kullanımını destekleyen düzgün çalışan bir yazılım bulundurmakta. Bu yazılım sayesinde, ayarları yapmak için üçüncü taraf yazılımları yükleme ihtiyacı duymuyoruz. Windows 10’da çoklu ekranları nasıl ayarlayabileceğiniz ve yapılandıracağınıza bir göz atalım.

Bu işleme başlamadan önce, gerekli tüm ekipmanlarınızın ekranlarınıza bağlı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu ekipmanlar; güç, ses ve herhangi bir VGA, DVI, HDMI veya DisplayPort kablolarından biri olabilir. Her ekran da takılıp kullanıma hazır olduktan sonra masaüstüne geçmelisiniz, çünkü birkaç ayarı değiştirmeniz ve her şeyin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmanız gerekiyor.

İlişkili: Windows 10 Bilinmeyen Özellikleri

11858 teknik destek

Görüntü Modları Arasında Geçiş Yapma İşlemi

Windows 10 da çoklu ekran kullanımı yaparken bir kaç detay mevcuttur. Bu detaylardan en önemlisi ekran geçişini doğru bir şekilde yapmaktır. Bildiğiniz gibi bir monitörü yansıtma, ikiye bölme , uzatma ya da yineleme amacıyla kullanmak mümkündür. Windows 10 bizlere bu kullanım modellerine en uygun yazılımı sunmaktadır. Eğer önceden tek ekran kullanıyorsanız bilgisayarınız tek ekran modundadır ve bunu uzatılmış ekran olarak seçmeniz gerekir. Özellikle bu detaylar uzun süre tek ekran kullanan kullanıcılar için oldukça önemlidir. İşlemin ilk adımı olarak, belirtildiği gibi kabloların doğru takıldığından emin olmanız gerekiyor. Bu noktadan sonra Windows+P tuşlarına basarak bu ayara ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Fazla Ekran Kullanma

Görüntü Ayarlarını Yapılandırma

Windows 10 Çoklu Ekran Kullanımı esnasında görüntü ayarlarınızı yapmak oldukça önemlidir. Bu işlem için öncelikle Ayarlara giriş yaparak, Ekran kısmına tıklayalım. Ekran kısmına tıkladıktan sonra, Ekran menüsü üzerinden monitör tanımlama işlemini yapalım.

Windows 10 Fazla Ekran kullanirken goruntu ayarlama

Birden Fazla Ekran Kullanımının Nedenleri

Windows 10 kullanıcıları bir çok nedenden ötürü çoklu ekran kullanımına ihtiyaç duyabilir. Bunlardan en bilineni ekranı uzatma amacıdır. Özellikle yazılım dünyasında kod yazan kullanıcılar, birden fazla ekran kullanımına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca özel kurumlar, şirketler, hastanelerde sıklıkla birden fazla ekran kullanımına ihtiyaç duyarlar.

Windows 10 kullanıcıları bunların dışında daha büyük ekranlara ihtiyaç duydukları zamanlarda da ekran çoklama ihtiyacı duyabilirler. Özellikle notebook ile oyun oynamayı ya da film izlemeyi sevmeyen kullanıcılarda bu desteğe ihtiyaç duyabilir.

Windows 10 ile coklu ekrna kullanimi

İlişkili : Windows 10/11’de Masaüstü Simge Aralığını Değiştirme