Wi-Fi ve Bluetooth , cihazları kablosuz olarak bağlarlar, ancak farklı işlevleri vardır. Bu farkları sizin için inceledik.

Wi-Fi ve Bluetooth arasındaki temel fark, bu teknolojilerin farklı cihazlarla bağlantı kurma şekilleridir.

Bluetooth, iki cihaz arasında kısa mesafeli kablosuz iletişim sağlamak üzere tasarlanırken, Wi-Fi, cihazları kablosuz yönlendirici aracılığıyla internete bağlamanıza olanak tanır. Wi-Fi nedir, Bluetooth tam olarak nedir? Hangisini ne zaman kullanmalısınız?

Wi-Fi Nedir?

Wi-Fi, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve yazıcı gibi cihazları internete bağlamanıza aracı olan bir kablosuz teknolojidir. Wi-Fi’nin en önemli özelliği kablosuz olmasıdır. İnternet bağlantısı elde etmek için bir kabloya ihtiyacınız yoktur.

11858 teknik destek

Bununla birlikte, Wi-Fi, kablosuz bir ağ oluşturmak için bir kablosuz yönlendirici ile çalışır. Evinizde muhtemelen bağlanabileceğiniz yönlendiriciniz(modem) vardır. Bir bağlantı kurulduğunda, uyumlu cihazlarınız internete erişmek için yönlendirici aracılığıyla Wi-Fi ağına bağlanır.

En yeni nesil Wi-Fi teknolojisi Wi-Fi 6 (802.11ax) dır. Yalnızca 6.9Gbps’de Wi-Fi 5’ten (802.11ac) önemli ölçüde daha hızlı olan 9.6Gbps’ye kadar hız yapabilir. Bununla birlikte, her kablosuz cihaz Wi-Fi 6’yı desteklemez. 802.11ax standardının hızlarından yararlanmak için bir Wi-Fi 6 yönlendiriciye ihtiyacınız olduğunu belirtmekte isteriz.

Bluetooth Nedir?

Bluetooth da kablosuz bir teknolojidir. Ancak, cihazları internet yerine doğrudan birbirine bağlamak için radyo frekanslarını kullanır.

Akıllı telefon gibi bir cihazı  Wi-Fi ağına bağladığınızda, sizden bir şifre ister. Bluetooth ile, bazı cihazları bir bağlantı kabul etmek istediğinize dair bir şifre veya onay ile cihazları birlikte eşleştirmeniz gerekir.

Bluetooth’un temel amacı, kısa mesafelerde kabloya ihtiyaç duymadan cihazlar arasında güvenli bir bağlantı kurabilmektir. Müzik dinlemek için akıllı telefonunuzu arabanıza bağlamak istediğinizi varsayalım. Arabanızda Bluetooth olduğu sürece, telefonunuzu interneti kullanmadan arabanızın stereo sistemiyle eşleştirebilirsiniz.

Wi-Fi ve Bluetooth Ne zaman Kullanmalı mısınız?

Wi-Fi ve Bluetooth arasında karar vermek, daha çok kullandığınız cihazlara bağlıdır. Kablosuz klavyeler, kulaklıklar ve hoparlörler gibi belirli cihazların çalışması için internet bağlantısı gerekmez. Bunun yerine, iki veya daha fazla cihazı kablosuz olarak bağlamak için Bluetooth kullanırlar.

Öte yandan, akıllı termostatlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı TV’ler gibi ev teknolojisi, belirli özelliklere erişmek için internet bağlantısı gerektirir. Bu nedenle bir Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir.

Bazı durumlarda Wi-Fi ve Bluetooth birlikte çalışır. Akıllı telefonunuzu bir Wi-Fi bağlantısına bağlayabilir, ardından belgeleri ve fotoğrafları başka bir cihazla paylaşmak için Bluetooth’u kullanabilirsiniz.