Whatsapp Yersiz Korkular ile ilgili bir açıklama yayınladı. Son dönemde sosyal medyada gündem olan konulardan biri de. Hiç şüphesiz ki güncellenmiş Whatsapp son kullanıcı sözleşmesi. Mobil internet paketi kullanımının yaygınlaşması ile. Birlikte çok kısa bir süre içerisinde uzun yıllardır kullandığımız SMS uygulamasının yerini alan Whatsapp kullanım oranı artması ile birlikte dünyanın en büyük kişisel medya bloğu Facebook’un ilgisini çekerek şirket bünyesine dahil oldu. Uzun yıllardır Facebook bünyesinde hizmetlerini sürdüren şirket, geçtiğimiz günlerde ülkemizde yayımladığı. Güncel kullanıcı sözleşmesiyle kullanıcı bilgilerinin Facebok ve grup şirketleriyle paylaşlacağını kullanıcılara beyan etti. Whatsapp Yersiz Korkular söz konusu güncel sözleşmeyi onaylamayan kullanıcı hesaplarının Şubat 2021 itibariyle kapatılacağını beyan eden şirketin bu dayatması Türkiye’deki  kullanıcıların tepkisi çekti.

whatsapp aciklama 3

 

Söz konusu yeni kullanıcı sözleşmesinin Avrupa Birliği üyesi olan. Bir çok ülkede uygulanması mevcut yasalar gereği mümkün değil. Oldukça katı bir şekilde kullanıcı verilerini koruma politikası uygulanan Avrupa ülkelerinde yeni kullanıcı sözleşmesini kullanıcılar sunamayan Whatsapp. Ülkemizde ise bu konuda yasal bir zorunluluk bulunmaması sebebiyle kullanıcılara sözleşmeyi dayatmayı hedefliyor. Ancak sözleşme ilanının ardından ilk günden itibaren kullanıcılar tarafından büyük tepkiler aldı. Hatta bu tepkiler öyle boyutlara vardı, ev/iş/ akraba Whatsapp grupları. Dahil çok kısa süre içerisinde alternatif anlık mesajlaşma uygulamalarına taşındı. Gösterilen tepki karşısında bir şok geçiren Whatsapp yönetimi çareyi acil şekilde bir kullanıcı sözleşmesi açıklaması yapmakta gördü. Şirket yetkilileri tarafından Türkiye kullanıcıları için yeni şartlandırmalar içeren kullanıcı sözleşmesi hakkında yapılan açıklamada:

whatsapp aciklama 2

11858 teknik destek

“Gelecekte şirketler müşterileriyle  WhatsApp üzerinden yazışacak, sorulara yanıt verecek. Fatura gibi faydalı kayıtları gönderecek” ifadelerine yer verdiler. Başka bir deyişle şirket tıpkı şirketlerden aldığımız SMS’ler gibi. Veya WhatsApp üzerinden çoğu zaman istenmeyen mesajlar almamıza imkan sağlayacak.”

Whatsapp’tan Yapılan Açıklama

Whatsapp’tan Yapılan AçıklamaYapılan açıklamayı incelediğimizde, yenilenen sözleşmeni kullanıcıların sohbet güvenliği anlamında bir değişiklik teşkil etmediği. Firmalar ile kullanıcılar arasındaki görüşmelerin ise firmalar tarafından kullanıcı deneyimini geliştirmek ve memnuniyet adına depolanabileceğini belirtiyor. Asıl amacı kullanıcı konforu geliştirmek olan güncellemenin farklı yönlere çekildiği ve bilerek köpürtüldüğü üzerinde duruluyor.

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

whatsapp aciklama 1

 

 

Bu açıklama kullanıcılar tarafından yeteri kadar güvenli bulundu mu? Ve Whatsapp yetkilileri özel sohbetler dahil görüşme kayıtlarımıza gerçekten erişmeyecek mi sorularına gerekli güven ortamını tezkin etti mi belli değil. Ancak şirketin ülkemizde %99 gibi bir pazar payına sahip konumda. Böyle bir güncellemeye gitmesi akıllarda ciddi soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Ayrıca kullanıcı sözleşmesi ile ilgili mevcut yasalarımızda konuyu değiştirici bir madde bulunmasa da. Dayatma ile kullanıcılara sunulan sözleşmeye karşı mevcut yasalarımızda bulunan. 5651 numaralı yasayı gerekçe göstererek  bir kullanıcı başvurusu Whatsapp’a erişim engeli gelir.