Ana Sayfa Güvenlik Whatsapp’tan Yersiz Korkular ile İlgili Güncelleme Açıklaması

Whatsapp’tan Yersiz Korkular ile İlgili Güncelleme Açıklaması

0

Son dönemde sosyal medyada gündem olan konulardan biri de hiç şüphesiz ki güncellenmiş Whatsapp son kullanıcı sözleşmesi. Mobil internet paketi kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çok kısa bir süre içerisinde uzun yıllardır kullandığımız SMS uygulamasının yerini alan Whatsapp kullanım oranı artması ile birlikte dünyanın en büyük kişisel medya bloğu Facebook’un ilgisini çekerek şirket bünyesine dahil edilmişti. Uzun yıllardır Facebook bünyesinde hizmetlerini sürdüren şirket, geçtiğimiz günlerde ülkemizde yayımladığı güncel kullanıcı sözleşmesiyle kullanıcı bilgilerinin Facebok ve grup şirketleriyle paylaşlacağını kullanıcılara beyan etti. Söz konusu güncel sözleşmeyi onaylamayan kullanıcı hesaplarının Şubat 2021 itibariyle kapatılacağını beyan eden şirketin bu dayatması Türkiye’deki  kullanıcıların tepkisi çekti.

 

Söz konusu yeni kullanıcı sözleşmesinin Avrupa Birliği üyesi olan bir çok ülkede uygulanması mevcut yasalar gereği mümkün değil. Oldukça katı bir şekilde kullanıcı verilerini koruma politikası uygulanan Avrupa ülkelerinde yeni kullanıcı sözleşmesini kullanıcılar sunamayan Whatsapp, ülkemizde ise bu konuda yasal bir zorunluluk bulunmaması sebebiyle kullanıcılara sözleşmeyi dayatmayı hedefliyor. Ancak sözleşme duyurulduğu ilk günden itibaren kullanıcılar tarafından büyük tepkiler karşılandı. Hatta bu tepkiler öyle boyutlara vardı, ev/iş/ akraba Whatsapp grupları dahil çok kısa süre içerisinde alternatif anlık mesajlaşma uygulamalarına taşınıldı. Gösterilen tepki karşısında bir şok geçiren Whatsapp yönetimi çareyi acil şekilde bir kullanıcı sözleşmesi açıklaması yapmakta gördü. Şirket yetkilileri tarafından Türkiye kullanıcıları için yeni şartlandırmalar içeren kullanıcı sözleşmesi hakkında yapılan açıklamada:

11858 teknik destek
11858 teknik destek

“Gelecekte şirketler müşterileriyle  WhatsApp üzerinden yazışabilecek, sorulara yanıt verecek, fatura gibi faydalı kayıtları yollayabilecek” ifadelerine yer verildi. Başka bir deyişle şirket tıpkı şirketlerden aldığımız SMS’ler gibi WhatsApp üzerinden çoğu zaman istenmeyen mesajlar almamıza imkan sağlayacak.”

 

Yapılan açıklamayı incelediğimizde, yenilnen sözleşmeni kullanıcıların sohbet güvenliği anlamında bir değişiklik teşkil etmediği, firmalar ile kullanıcılar arasındaki görüşmelerin ise firmalar tarafından kullanıcı deneyimini geliştirmek ve memnuniyet adına depolanabileceğini belirtiyor. Asıl amacı kullanıcı konforu geliştirmek olan güncellemenin farklı yönlere çekildiği ve bilerek köpürtüldüğü üzerinde duruluyor.

 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

 

Bu açıklama kullanıcılar tarafından yeteri kadar güvenli bulundu mu? Whatsapp yetkilileri özel sohbetler dahil görüşme kayıtlarımıza gerçekten erişmeyecek mi sorularına gerekli güven ortamını tezkin etti mi bilinmez ancak, şirketin ülkemizde %99 gibi bir pazar payına sahip konumda iken böyle bir güncellemeye gitmesi akıllarda ciddi soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Her ne kadar kullanıcı sözleşmesi ile ilgili mevcut yasalarımızda konuyu değiştirici bir madde bulunmasa da dayatma ile kullanıcılara sunulan sözleşmeye karşı mevcut yasalarımızda bulunan 5651 numaralı yasayı gerekçe göstererek yapılacak bir kullanıcı başvurusu Whatsapp’a erişim engeli getirilmesini sağlayabilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA