Geçtiğimiz aylarda WhatsApp, kullanıcıların sohbetlerini iOS‘tan Android‘e aktarmasına olanak tanıyan bir özelliği kullanıma sundu. Ancak, Android‘den iOS‘a veri aktarımı gerçekleşmemişti. Şirket nihayet, kullanıcıların sohbetleri Android‘den iOS‘a aktarmasına olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar bir süredir bu özelliği talep ediyordu. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar nihayet sohbet geçmişlerini eski Android telefonlarından iPhone telefonlarına taşıyabilecekler.

Bu işlemin,  iOS‘dan Android‘e veri aktarımı şeklinde çalışması muhtemeldir; yani her iki telefonu bir USB-C – şarj kablosu kullanarak bağlayıp, her iki cihazdaki WhatsApp uygulamalarını açarak veri aktarımı gerçekleştirilecek. Veri aktarmını için iOS’a Taşı uygulaması gerekli olacak gibi görünüyor. Umarız, WhatsApp‘a bu özellik en kısa sürede ve tüm Android cihazlarda kullanılabilecek şeklide eklenir. iOS‘tan Android‘e veri aktarımı yalnızca Samsung akıllı telefonlarda kullanılabiliyordu.

Ancak, henüz geliştirme aşamasında olduğu ve yalnızca gelecekteki WhatsApp güncellemelerinde kullanılabilecek olduğu için bu özelliği yakında görmeyi beklemeyin. Önceden, kullanıcıların bu geçiş için başka uygulamalara başvurması gerekiyordu , ancak bunların tümü ücretli hizmetlerdi. Artık, Google’ın Android Kurulum Sihirbazında yerleşik olarak bulunan “Veri Aktarım Aracı” sayesinde, bunun gibi taşıma işlemleri mümkün. Bu araç, uygulamaları ve dosyaları bir telefondan diğerine, hatta bir iPhone’a kopyalayabilir.

WhatsApp Sohbetlerini iOS’tan Android’e Nasıl Aktarırım?

Önemli Hatırlatma: Bu sohbet aktarma işlemi şimdilik yalnızca iOS ve Samsung akıllı telefonlarda kullanılabilir. WhatsApp, daha fazla Android cihaz için kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor. WhatsApp, sohbetleri Android‘den iOS‘a veya iOS‘tan Android‘e aktarmayı daha da kolaylaştırabilecek uçtan uca şifreli bulut yedeklemesi üzerinde de çalışıyor.