Ana Sayfa Sosyal Medya WhatsApp Sohbet Yedeklerini Şifreleme Özelliği Getiriyor?

WhatsApp Sohbet Yedeklerini Şifreleme Özelliği Getiriyor?

0

WhatsApp uygulamasında bilindiği gibi sohbetler iCloud veya Google Drive’a yedeklenebilmektedir. Fakat bu yedeklemeler şifresiz olduğu için her telefona kolayca yüklenebilmektedir.

Bir rapora göre WhatsApp, iCloud ve Google Drive için şifre korumalı, şifreli sohbet yedeklemeleri getiriyor. Şu anda çalışmalarda olduğu söylenen yeni güncelleme, kullanıcıların WhatsApp sohbet yedeklerini bir şifre kullanarak yetkisiz erişimden korunmasına olanak tanıyacak. Şu anda, sohbetleriniz telefonunuzda ve konuştuğunuz kişilerde uçtan uca şifreleniyor ancak sohbetleri yedeklediğinizde artık durum böyle değil. Bu, geçmişte birçok gizlilik aktivesinin dile getirdiği bir endişe olmuştur.

 

WhatsApp tam da bu noktada harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Web üzerinden görüntülü ve sesli görüşme özelliği sunan, daha sonra da kaybolan fotoğraf ve video özelliğini test eden WhatsApp, şimdi ise sohbet yedeklerini şifreleme için harekete geçti.

WABetaInfo tarafından paylaşılan ekran görüntülerinden birindeki açıklamada “iCloud Drive yedeklemenize yetkisiz erişimi önlemek için, gelecekteki yedeklemeleri şifrelemek için kullanılacak bir parola belirleyebilirsiniz,” yazıyor. “Yedeklemeden geri yüklediğinizde bu şifre gerekecektir.”

Güncelleme muhtemelen hem Google Drive hem de iCloud Drive yedeklemeleri için kullanılabilir. WABetaInfo tarafından paylaşılan ekran görüntülerinin, WhatsApp’ın unutulan parolaları kurtarmaya yardımcı olamayacağını ve kullanıcıların yedeklemeleri için parola korumasını onaylamak için telefon numaralarını girmeleri gerektiğini öne sürdüğünü belirtmek de önemlidir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

WABetaInfo tarafından paylaşılan bilgilere göre sohbet platformu şu anda yedeklenen sohbetler için şifreleme özelliği üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar şifreleme özelliği sayesinde sohbet yedeklemeleri için şifre belirleyebilecek. Böylece bulutta yer alan sohbet geçmişine yalnızca belirlenen şifre ile ulaşılabilecek. Kullanıcı şifreyi unuttuğunda ise yedeklere hiçbir şekilde erişemeyecek.

Henüz test aşamasında olan bu özellik sayesinde, kullanıcılar sohbet yedeklerini şifreleyebilecek. Sohbet yedekleri geri yüklenmek istediğinde ise, daha önce belirledikleri şifreyi girmek zorunda kalacaklar.

WhatsApp Messenger kullanarak başka bir kişiyle sohbet ettiğinizde, WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği kullanılır. Uçtan uca şifreleme özelliği, gönderilen içeriklerin yalnızca siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunabilmesini veya dinlenebilmesini sağlar. Böylece WhatsApp dahil olmak üzere aradaki hiçbir taraf gönderilen içerikleri okuyamaz veya dinleyemez.


Bunun nedeni, uçtan uca şifreleme özelliğinin mesajlarınızı bir kilitle güvence altına alması ve kilidi açıp mesajları okuyabilmek için gereken özel anahtarın yalnızca mesajlarınızın alıcısında ve sizde bulunmasıdır. Üstelik tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir: Mesajlarınızı güvence altına almak için herhangi bir ayarı etkinleştirmenize gerek yoktur.

Sohbet yedeklerini şifrelemede geç kalan WhatsApp, yeni gizlilik politikası yüzünden kullanıcı kaybetmeye devam etmektedir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA