Ana işleme cihazları, diğer her öğeyi çalıştıran üç basit bileşene ayrılır. Merkezi İşlem Birimi veya CPU, Hızlandırılmış İşlem Birimi veya APU ve Grafik İşlem Birimi veya GPU. Bu üçünün de önemli işlevi var. APU, AMD’nin bir buluşudur.

Apu sistemler harici bir ekran kartı olmadan işlemcinizde ki gömülü ekran kartınızın kullanımını sağlamanızdır. Ekran kartına bütçeniz yetmiyor ve alacağınız bilgisayarı ilerde upgrade ederek kullanacaksanız bu sistemler sizin için. Bu sistemlerin fiyatı ucuz olur çünkü harici bir ekran kartı yoktur.

Bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar gerçekten hayatımızın entegre bir parçası haline geldi. İhtiyaçlarımıza karşılık verecek istediğimiz gibi donanımları bir araya getirin. Bunu yapmayı düşünürken Apu ile ilgili kafanıza takılanları burada bulabilirsiniz.

Neden Apu sistem tercih edilmeli

Apu sistem genellikle fazla bütçesi olmaya ve bir bilgisayar toplamak isteyen kişiler için uygundur. Bu sistemler çok geniş bir upgrade imkanı sunar. Böylece Apu sistemlerinin ileriye yönelik olmasını sağlar.

apu sistem nedir 2

Alırken dikkat edilmesi gerekenler

Apu sistem alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey anakartdır. Anakartınız bu sisteme uygun bir anakart olması gerekir. Anakart seçiminde ise, Gigabyte A320 benzeri bir Anakart tercih edebilirsiniz. Alacağınız anakartda en az 4 ram slotu olması gerekir. Ram frekansının da 2800 mghz altında olmamasına özen gösterilmelidir. Unutmamak gerekir ki bu sistemlerde harici bir ekran kartı olmadığından Anakartınız da harici bir görüntü aktarım slotu bulunmalıdır ki görüntüyü ekrana yansıtabilin.

En önemli ikinci detay ise ram dir ram ler Ekrankartı yokluğunda işlemcinin kendi Ekrankartına güç sağlayacak olan parçamızdır. Yani anlayacağız raminizi 32gb ve 3200mghz seçer iseniz, 16gb 2800mghz olan bir sistemden belki 10-15 FPS daha performanslı çalışmasını sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken üçüncü ve son parça olan işlemci de diğer parçalar kadar önemlidir. İşlemci seçimini ram seçimi gibi performansa yönelik yapın. Sistem APU kullanacağınız için normal bir bilgisayar da olduğundan iki belki de üç kat işlemcinize daha fazla yük biner. Bundan dolayı işlemciniz güçlü bir işlemci seçmenizde yarar var. Bunun için AMD’nin Ryzen serisinden işlemciler en idealidir.

Geri kalan ekipmanlar kendi zevkinize göre dizayn edebilirsiniz.

Son Güncelleme 2 Mart 2022 Yazar Pınar Güldökmez