Web sitesi tasarımı için işinize yarayacak püf noktalarını sizin için araştırdık. Aşağıdaki konulara dikkat ederek sizlerde istediğiniz gibi ve başarı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Yıllar önce ARPANET olarak doğan internet, artık günümüzün en büyük ağlarından biri haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, internette de gelişmiş ve yayılmıştır. Arama motorlarının da çıkmasıyla beraber zamanla web siteleri geliştirilmiş, insanlar birçok işini tek tıkla internet üzerinden yapabilir hale gelmiştir.

Web sitelerinin hayatımızdaki yeri bu açıdan oldukça büyük ve önemlidir. Bugün birçok insan bir şey satın alırken, satarken ya da aradığı bilgiye ulaşmak için sayısız web sitesi ziyaret etmektedir.

Web Sitesi Tasarımı

Bu bakımdan birçok amaca hizmet eden web siteleri bulunmaktadır. Web sitelerin çokluğu tabii ki her anlamda rekabeti de arttırmaktadır. Bu yüzden kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesi için sitenizin tasarımından tutun içeriğine kadar her şey özenle hazırlanmalıdır.

web sitesi tasarımında seo

Web Sitesi Tasarımı SEO Uyumlu Olmalı

SEO, açılımı Search Engine Optimization olan ve bu kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kavramdır. Türkçesi arama motoru optimizasyonudur. Genel olarak sitelerin arama motorlarında üst sıraya çıkması için kullanılan belli başlı tekniklere SEO denir.

Bir web sitesinin arama motorunda üst sırada olması neden önemlidir diye soracak olursak, sitenin üst sırada çıkması ile birlikte siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı artacaktır. Bu da potansiyel müşteri adaylarının siteye daha kolay ve çabuk erişimini sağlar. Sağlam bir SEO uyumlu site için bir SEO uzmanına danışmak faydalı olacaktır.

Kullanıcı Dostu Olmalı

Tasarlanan site ne amaçla kullanılacak olursa olsun kullanıcı dostu olmalıdır. Bir örnek üzerinden anlatacak olursak eğer, diyelim ki ürün satışı yapacağınız bir site tasarlıyorsunuz. O zaman ürünler hakkında, web sitenize giren kullanıcılara akıllarında soru işareti bırakmayacak derecede detaylı bilgi sunmalısınız. Sitenize giren ziyaretçiler aradıklarını bulmaya çalışırken zorlanmamalıdır. Bu sıkılıp rakip bir firmanın sitesine yönelmelerine neden olabilir. Bu yüzden temiz ve kullanışlı bir web site tasarımı siteniz için oldukça önemlidir.

Tasarım Göz Yormamalı

Site tasarımını yaparken kullanılan grafiklerden renklere kadar her şey oldukça önemlidir. Site tasarlarken en fazla üç renk tonu kullanımında yarar vardır. Tabi renk tonları için ideal sayı her zaman ikidir. Fazla renk kullanımı, sitede göz yormaya ve bir karmaşaya sebep olur. Bu da potansiyel müşterileriniz ve ziyaretçilerinizin siteden uzaklaşmasına sebep olur. Sitelerde genellikle kullanılan logonun renkleri kullanılır.

Site tasarımı firma veya kurumunuzu yansıttığından dolayı profesyonel gözükmelidir. Genellikle ziyaretçiler, site tasarımını kurumunuz veya firmanızın profesyonelliği ile bağdaştırmaktadırlar. Bu yüzden kötü tasarlanmış bir site, henüz sizinle tanışmamış ziyaretçileriniz için negatif bir önyargı oluşturabilir.

Web Sitesi Tasarımı 'nda Orijinal İçerikler Siteyi Rakiplerinden Ayırır

Web Sitesi Tasarımı ‘nda Orijinal İçerikler Siteyi Rakiplerinden Ayırır

İçerikler, ziyaretçilerin ve potansiyel müşterilerin web sitenizi ziyaret etme amacıdır. Bu yüzden site için hazırlanan içerikler, kullanıcıların ilgisini çekecek “orijinal” içerikler olmalıdır. Orijinal olmayan içerikler ziyaretçileri sıkar ve web sitesinden uzaklaşmasına neden olur. Çünkü zaten aynı içeriği başka yerde görmüştür. Bu aynı zamanda ziyaretçilerin tekrardan siteye uğramasına engel olur. Bu da siteye düzenli ziyaretçi akışı sağlanamamasına yol açar.

İçerikler hazırlanırken müşteri ve ziyaretçilerin anlayacağı bir dilde hazırlanmalıdır. Kullanılan kısaltma ve terimler, içerik hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri için anlaşılması zor olacaktır. İnsanlar anlayamadığı içerikle ilgilenmez.

Özellikle blog, ürün detay vb. yazı türlerinde detaylıca yazılmış açıklamaları çoğu insan satır satır okumaz. Bu yüzden yazı içerikleri hazırlarken, mümkün olduğunca paragraflar arasına boşluk koyup yazıyı alt başlıklara bölerek okunmasını daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Responsive Web Site Önemlidir

Responsive web site yani duyarlı web site, kısaca bilgisayarda gibi büyük bir ekranda görüntülenen bir sitenin, mobil cihaz ve telefonların küçük ekranlarına da uyumlu olması anlamına gelmektedir. Bir sitenin responsive olması için ayrı bir site yapmaya gerek yoktur. Web site programlamasında kullanılan HTML ve CSS dilleri ile her cihazda çalışabilen responsive siteler yapmak mümkündür.

Responsive web sitelerin önemine gelecek olursak, artık dünya üzerinde birçok insan akıllı telefon ve mobil cihazlar aracılığı ile siteleri ziyaret etmektedir. Bunun nedeni ise gelişen teknoloji ile birlikte mobil cihazların kullanımında hızlı bir artış yaşanmasındandır. Dikkat edecek olursak artık çocuğundan yaşlısına herkesin elinde akıllı birer telefon veya tablet benzeri mobil bir cihaz bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok insanda web sitelerini mobil cihazları üzerinden ziyaret etmekte, alış-veriş vb. işlerini mobil cihazlar üzerinden halletmektedirler. Bu yüzden sitenizin responsive yani mobil uyumlu bir site olmasına dikkat etmelisiniz. Responsive site aracılığı ile sadece bilgisayar değil, mobil cihaz kullanıcılarına da erişebilirsiniz.

Sıradaki: En İyi 10 Web Sitesi Oluşturucusu