Ana Sayfa Haberler Web Sitesi Optimizasyonu Nedir?

Web Sitesi Optimizasyonu Nedir?

0

Başarı, Başarısızlık, Refah bunların hepsi iş dünyasının kaçınılmaz parçalarıdır. Bir gün kazanırsın, diğer gün başarısızlığın tadına bakarsın. Sürekli bir süreçtir ve herkes başarısızlık oranını en aza indirme ve karlılığı artırma arayışı içindedir. Modern ve ileri teknolojinin kullanılması bu konuda size yardımcı olabilir. İş ilerlemesi için modern tesislerin kullanımından bahsettiğimizde, internet pazarlamasının bağlamı oldukça açık bir şekilde ortaya çıkacaktır. İnternetin yardımını istemek, şüphesiz bir vızıltı yaratmak ve hizmetinizin sağlam bir tanıtımını yapmak ve karşılığında daha fazla insanı sitenizi ziyaret etmeye davet etmek için etkili bir süreç haline geldi. Web sitesinin potansiyel ziyaretçilerin aramak isteyeceği tüm bu bilgileri içerdiğinden emin olduktan sonra, yüksek bir dönüm oranı beklenebilir.

Ama gerçekten göründüğü kadar kolay mı?

Hayır sevgili arkadaşım, pratik olarak o kadar kolay değil. Rakiplerinizle rekabet etmeden ve kazanmadan, iş alanlarındaki farklı varlığınızı nasıl kurarsınız? Aynı hizmetle ilgilenen çok sayıda şirket olduğunu fark etmiş olmalısınız, ancak yalnızca birkaçı dünya çapında tanınır ve diğerleri kalabalığın içinde kaybolur. Reebok, Nike (spor ekipmanları segmentinde) veya Samsung, Nokia (cep telefonları ve gadget’lar alanında) örneğini alırsınız. Neden sıradan rakiplerinden farklıdırlar, çünkü küresel izleyici kitlesine benzersiz varlıklarını sağlamayı başardılar. Ve bu yöntem bir web sitesine sahip olmakla başlar.

Bir web sitesine sahip olmak gerçekten küresel tanınırlık sağlayabilir mi?

Bu soru her iki şekilde de cevaplanabilir, EVET ve HAYIR.

Evet, çünkü bir web sitesi, işletmenizin dünyanın çeşitli köşelerinden tüm insanlar tarafından erişilebilen küresel bir ağ geçidi olarak işliyor. Giderek daha fazla insan gelip ne sunmanız gerektiğini gördükçe, ilerleme şansı oradadır.

Şimdi ikinci cevap geliyor, Hayır çünkü; siz web sitenizi doğru bir şekilde optimize edinceye ve web yöneticisi araçlarına uyana kadar, siteniz artık görünmeyecektir. Biraz kafanız karışmış görünüyor ve bu oldukça doğal. Açıklamama izin verin. İlişkili olduğunuz hizmet aynı zamanda birçok insanın her iki ucunu da bir araya getirmesinin tek yoludur. Bu nedenle, web sitelerinin hedeflenen kitlenin dikkatine girmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapması lazım.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Web sitesi optimizasyonu nedir?

Google’ın arama kutusuna “en iyi ahşap mobilya tedarikçisi” yazarsınız ve “gir” tuşuna basar basmaz, aramanızla ilgili sonuçların bulunduğu bir sayfa görüntülenecektir. Hepsi istediğiniz ülke veya şehirde hatta belirli bir yerde aynı hizmeti sunuyor, ancak yine de siteler belirli bir sıraya göre sıralanır. Sıralama nasıl düzenlenir ? Temelde optimizasyon süreci gözlemlenerek düzenlenir. En iyi organize edilen site en üstte kalır ve süreç ona göre ilerler. Yani bir anlamda web sitesi optimizasyonu web sitenizi görünüm, içerik, görsel yaklaşım, kalite, tasarım vb. açısından benzersiz kılmak için etkili bir süreçtir. Üstelik arama motorları müşterilere ne kadar önem verdiğinizi de gözlemleyecektir. Ziyaretçilerinize çok öncelik veriyorsanız ; arama motorları da sitenize arama sonucu sayfalarında maksimum önceliği verecektir.

Hepsi bu değil. Aslında temel kavramdan başka bir şey değildir. Çekirdek süreç daha da karmaşıktır ve daha fazla uzmanlık gerektirir. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, halk arasında “Arama Motoru Optimizasyonu” (SEO) olarak bilinir ve sürecin ana amacı aşağıdaki gibidir.

  • Harika bir kullanıcı deneyimi oluşturun
  • Arama motorlarının sitenizi alakalı aramalar için önerebilmesi için sitenizin neyle ilgili olduğunu iletin.

Web sitelerinde hangi arama motorları aranıyor?

Hizmetinizi iyi bir şekilde ortaya koymak ve ziyaretçilere en uygun arama sonuçlarını sunmak için arama motorları tarafından öncelik verilen birkaç şey vardır. Aşağıdaki tablo, arama motorları tarafından nelerin tercih edildiği ve nelerin tercih edilmediği hakkında size bir fikir verecektir. 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Arama motorlarının aradığı:

İÇERİK: Arama motorları her zaman kaliteli içerik arayışındadır ve buna metin, başlık, açıklama ile karar verilir.

PERFORMANS: Web sitenizin ne kadar hızlı çalışması, sayfaları açmak için gereken yükleme süresi anlamına gelir

YETKİ: site bağlantı verilecek kadar iyi içeriğe sahip mi, aynı konu için referans olarak kullanılabilir mi?

KULLANICI DENEYİMİ: Bu en önemli kriterdir. Site nasıl görünüyor? Kolayca gezilebilir mi? Kullanmak için güvenli mi? Tüm bu sorular etkileyici bir kullanıcı deneyimini belirler.

Arama motorlarının aramadığı:

ANAHTAR KELİME DOLDURMA: Web sayfalarının makalelerini ve bloglarını alakasız anahtar kelimelerle doldurmak kesinlikle hayır.

SATIN ALMA BAĞLANTILARI: Link satın almak olumsuz bir uygulamadır, SEO için uzun vadede işe yaramayacaktır.

WEB MASTER ARAÇLARINDAN KAÇINMA: Elde ettiğiniz strateji ne olursa olsun, buna uyan web ana araçları olmalıdır.

ZAYIF KULLANICI DENEYİMİ: Yetersiz içerik, karmaşık gezinme, profesyonel yaklaşımın yokluğu yüksek hemen çıkma oranına yol açar.

Yukarıdaki tablo, web sitesi optimizasyonu söz konusu olduğunda arama motorları tarafından beğenilmeyen ve takdir edilen şeyleri kısaca açıklamaktadır. Optimizasyon sürecini başarıyla tamamlamak için önemli rollere sahip olan diğer bazı hususlar da burada verilmiştir. Aşağıda belirtilen hususlar, bir web sitesini tamamen bilgilendirici ve web yöneticisi araçlarının yönergelerine uygun hale getirmek için de çok önemlidir.

Anahtar Sözcükler: Bu özelliği muhtemelen öncelik listesinin en üstünde bulacaksınız. Bir aramanın başlangıcı bir anahtar kelimeyle gerçekleşir. Bu özellik, iyi bir optimizasyonla oldukça ilişkilidir. Web sayfanızın içeriğinde uygun bir “anahtar kelime doldurma” olmadığı sürece, değerli bilgilerle zenginleştirilmiş olmasına rağmen kolayca bulunamayacaktır. Hizmetinizle ilgili, birinin dikkatini sitenize çekebilecek tüm kelimeleri ve kelime öbeklerini girmeye çalışın. Yaratıcı olun ve açıklama faktörünü genişletebilecek anahtar kelimelerin farklı yönlerini düşünün. Sitenizin içeriği için alakalı ve uygun anahtar kelimeler bulma işini kolaylaştıracak pek çok araç mevcuttur.

İçeriklerdeki köprü anahtar sözcükleri: “Köprü”, web siteniz için vurgulayıcı bir faktör olarak çalışır ve özellikle web sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olduğu düşünülür. Web sitenizin birisini web sayfası içeriğinize yönlendirmesi için olumlu çalışan yönlendirme yoludur. Hiper bağlantılı anahtar kelime fırsatını kaçırmayın. Ayrıca, aynı kelime öbeğini içeren bir sayfaya hiperlink bağlarsanız, optimizasyon sürecine fazladan oksijen sağlar. Diyelim ki, “el yapımı en iyi mobilya” ifadesini içeren bir sayfaya köprü kurduğunuzu ve bu sayfanın içeriğinde aynı kelime öbeğini içerdiğini, ardından web sitesi optimizasyonunun uzun vadede hayatta kalmak için bu ekstra kilometreyi elde ettiğinizi varsayalım.

İlgili gelen bağlantılar: Onlarla çapraz blog yazarak aynı hizmete sahip diğerlerine ulaşmayı bir amaç haline getirin. Bir başkasının sitesine bir konuk blogu gönderdiğinizde, ziyaretçilerinin sitenize erişmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda blog gönderisine köprü oluşturarak bu web sitesinin sitenize işaret etmesini sağlarsınız (karşılığında, tanıtım için cesaret de almalısınız. ağınız aracılığıyla bu site). Sitenizde blog yayınlamak için benzer hizmete sahip diğer kişileri davet ettiğinizden emin olun ve ardından sahibinden blogu kendi ağı aracılığıyla tanıtmasını isteyin. Arama motorları, çok sayıda benzer hizmet sağlayan sitenin size işaret ettiğini görmeye başladığında, güvenilirlik oluşturur ve sonuç olarak web sitenizi çok iyi optimize eder.

Alan adları: Bir web sitesinin genel kuruluşu için çok önemlidir. Alt etki alanları yerine alt dizin kök etki alanlarını kullanmak her zaman daha iyidir. Alan adının tutarlılığı, önemli rol oynar.

Ayrıca, URL’de sıralanmasını hedeflediğiniz anahtar kelimelere sahip olmak, genel SEO sürecine yardımcı olur.

Meta Verilere Odaklanın: Web sayfalarınızın içeriğinde “başlık etiketi” ve “meta açıklamalar” bulunmalıdır, ancak bunlar birçok kişi tarafından “eski okul uygulaması” olarak kabul edilir. Yalnızca o sayfaya gönderilir ve doğru sırada biçimlendirilir. Benzersiz olması gerekir çünkü yinelenen meta açıklamaların SEO için kullanımı yoktur.

“Başlık etiketi” de benzersiz olmalı ve okuyucuların dikkatini kolayca çekebilecek 4-6 kelimelik bir eklenti olarak düşünülmelidir.

 

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA