Ana Sayfa Haberler VPN nedir? Ne işe yarar? Kullanım alanları nedir?

VPN nedir? Ne işe yarar? Kullanım alanları nedir?

0

Vpn, özel veya açık internet hatlarına gelişmiş koruma getiren ve kullanımı günden güne artan bir hizmettir. Eskiden özel sektörde veya devletin belli kurumlarında kullanılan bu hizmete artık normal internet kullanıcıları da günden güne artan bir ilgi göstermekteler. VPN sayesinde internet hattının güvenliği arttırılmaktadır. Bilgisayar, mobil, tablet gibi internete bağlanabilen cihazlar üzerinden bankacılık işlemleri, para gönderme, internet üzerinden mesajlaşma, telefon görüşmesi vb. programları kullanırken kendinizi sağlama almak istiyorsanız VPN hizmeti satın alarak kullanabilirsiniz.

Temel olarak VPN sayesinde kullanıdığınız, satın aldığınız hizmet sağlayıcısı tarafından değiştirilmektedir. Örnek olarak İstanbul’da yaşıyorsunuz ve internet üzerinden görüşme yapıyorsunuz. Yaptığınız bu görüşmede IP’niz sanki dünyanın başka bir ucundaymış gibi sanki Danimarka’da veya Amerika’daymışsınız gibi gösteriliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

PPTP, L2TP/IP, OpenVPN gibi protokoller kullanılmaktadır. En eskisi PPTP protokolüdür ve günümüzde yaygın olarak kullanılanlar ise L2TP/IP ile OpenVPN’dir. VPN kullanımı çoğu zaman kullanıcı adı ve server adı girilerek yapılmaktadır. Zaman zaman ise VPN Keygen cihazları da kullanılabilmektedir. Üretilen şifreyi karşınızdaki programa girerek bağlantıya erişim sağlanabilmektedir.

Genel olarak en çok kullanılan VPN servis sağlayıcıları CactusVPN, Mullvad, NordVPN sayılabilir. Aylık ücretleri ise 10 dolar ile 7 dolar arasında değişmektedir. Bunların  yanı sıra VPNGate ise ücretsiz hizmet vermektedir.

                                                                                                          Hazırlayan : Barış KARAKUŞ

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA