Ana Sayfa Sosyal Medya Video, Pazarlamada Neden Çok Etkilidir?

Video, Pazarlamada Neden Çok Etkilidir?

0

Şirketler (işletmeler), en yeni ve en hızlı yükselen trendleri yakalamak için daha çok çaba gösterip hızlı aksiyon almak istedikçe, video, sektörlerdeki pazarlama ekipleri için büyük bir öncelik haline geldi.

Video içeriğini (paylaşımlarını) öne çıkaran Facebook, Instagram, Snapchat vb. sosyal medya platformlarının çok büyük bir artış göstermesi ve rağbet görmesi, kullanıcıların her zamankinden daha erişilebilir, görsel olarak daha çekici içerik aradıkları anlamına geliyor.

Daha da önemlisi, video, çok etkili olduğu için popülerdir.

Arama motorları, sosyal medya ve hatta kendi tüketicileriniz (takipçileriniz), videoyu, diğer içerik formatlarına göre öne çıkarmaya ve ödüllendirmeye başladıkça, bu eğilimi görmezden gelmek zorlaşıyor.

Yine de, video oluşturmaya tam olarak karar vermeden önce, videonun neden bu kadar mükemmel bir pazarlama aracı olduğunu ve uygun video pazarlama kaynaklarına sahip olmanın, neden büyük bir oyun değiştirici faktör olabileceğini anlamak önemlidir.

Video Pazarlamanın Gücü

Pazarlamacılar için son yıllardaki en dikkat çeken ve aynı zamanda endişe veren trendlerden biri, birçok müşterinin azalan ilgi süresidir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Marketing Mag‘in yaptığı bir araştırma, şirketlerin, hedef kitlelerinin dikkatini çekmek için ortalama 2.7-saniyeye sahip olduğunu gösterdi.

Yazılı içerik ve hatta Facebook paylaşımları veya Twitter paylaşımları (Tweet) gibi araçların elbette bir değeri vardır; ancak video, herhangi bir yazılı içerikten birkaç saniye içinde daha etkili bir şekilde iletişim ve etkileşim kurabilir.

Ayrıca, video, kişisel kullanıcıların sosyal medyada en çok vakit geçirdikleri içeriklerden biri haline geliyor. Öerneğin,

 • ABD‘de 75-milyon kişi her gün online video izliyor.
 • Araştırmalar, yakın gelecekte tüm internet trafiğinin yaklaşık %80‘inin videodan geleceğini tahmin ediyor.
 • Facebook, kendi platformunda barındırılan ve paylaşılan videoların her gün toplam 100-milyon saat olmak üzere ortalama 8-milyar kez görüntülendiğini bildirdi.

Mesela Blendtec gibi şirketler, videoların viral kalitesinden yararlandı ve müşterilerin dikkatini çekmek için, ürünlerini mizahi bir şekilde kullandı ve şirket, YouTube kanalının abone sayısını kısa sürede 800.000‘in üzerine çıkarmayı başardı.

Baked NYC firması, bir dizi stop-motion videosu çekmek için 100$’dan daha az para harcadı ve sonuçlar, video pazarlamanın gücünü ortaya koydu. Şirketin pasta satışlarında %40 ve satış hedeflerinde %68 artış ve ayrıca satış maliyetinde ise %30 azalma oldu.

Video Pazarlamanın Önemine Dair 3-Neden (Sebep)

Video pazarlama, şirketlerin pazarlama stratejilerinin önemli bir bileşeni haline geldi ve bu duruma paralel olarak iyi bir video hazırlama uygulaması, yeni başlayan bir işletmeler için çok önemli bir araç haline geldi.

Görsellere ve görselliğe daha fazla vurgu yapan ve sosyal medyada yüksek performansı gösteren videonun, pazarlama stratejiniz için bu kadar önemli olmasının nedenlerinden birkaçı şöyledir:

1. Yatırım Getirisini (YG) Artırır

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • İçerik, pazarlama için geleceğin yöntemidir (stratejisidir); ancak video içerik, kampanyalarınıza bir boyut daha katar.
 • HubSpot tarafından yapılan bir ankete katılan pazarlamacıların %83‘ü, videonun, bir önceki yıla göre %11‘lik bir gelişme ile iyi bir yatırım getirisi (YG) sunduğunu belirtti.
 • Yatırım getirileri (YG) çok düşük olan geleneksel reklamcılığın ve hatta standart içerik pazarlamasının aksine video, viral olma potansiyeli ve erişilebilir doğası nedeniyle daha düşük bir maliyet ve çok daha yüksek yatırım getirisi (YG) sunar.

2. Sosyal Medya Kullanıcıları Videoyu Tercih Ediyor

 • Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının video istatistikleri, videonun yükselen trendini açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor.
 • Twitter, video paylaşımların, standart gönderilere göre %62 daha fazla görüntüleme aldığını ve ayrıca Instagram da, video barındırma ve paylaşımını teşvik etmeye giderek daha fazla öncelik verdiğini bildirdi.
 • LinkedIn bile video içeriğe daha fazla ağırlık verdiğini belirterek bu yarışa girdi.

3. Google, Videoları Seviyor (ve Öne Çıkarıyor)

 • Google‘ın, sıkı korunan dizinleme algoritmasına neyin girdiğini anlamak zor olsa da, videoya ağırlık ve öncelik verildiği taşıdığı açıktır.
 • Bazı araştırmalar videoların (video içeriklerin), Google arama sonuçların ilk sayfasında dizine eklenme olasılığının 53-kat daha yüksek olduğunu bulmuştur.
 • Diğer bir araştırma, videoların, gelen bağlantıları artırmak için mükemmel bir ortam sunduğunu ortaya koydu (SEO Moz tarafından yapılan araştırma, videolu bir blog gönderisinin 3-kat daha fazla gelen bağlantı kazanabileceğini göstermektedir).
 • Dahası, videolar kolayca paylaşılabilirler, daha fazla tıklama alırlar ve Google‘ın algoritmasına göre daha fazla önem kazanırlar.

İşletmeniz için Video Pazarlamayı Kullanmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Şu anda bir video stratejiniz olmasa bile, başlamak kolaydır.

Video pazarlamayı kullanma çabalarınızı yönlendirmeye yardımcı olması için, video stratejinize başlamadan önce yanıtlamanız gereken birkaç önemli soru var:

 • Hedef kitleniz kim? Video, sadece içerikle ilgili değil, kime ulaşmaya çalıştığınızla da ilgilidir. Hedef demografiyi ve ideal kitleyi anlamak, kitlenize hitap eden daha iyi ve daha anlamlı içerikler oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 • İşletmenizin değerini sunmak (kitlelere iletmek) için en iyi video formatı nedir? Tüm videolar eşit şekilde oluşturulmaz. Daha kısa Instagram videoları, karmaşık ürünlere sahip şirketler için daha az yararlı olabilir; ancak tüketim mallarını hedef kitleye sunmak (tanıtmak) için hızlı, eğlenceli videolardan yararlanabilir.
 • Video, çok yönlü ve geleceğe dönük stratejinizle uyumlu mu? Video, pazarlama için olağanüstü bir araçtır, fakat tek başına bir araç değildir. Video, hedeflere bağlı olarak daha büyük bir stratejide rol oynamalıdır. Diğer alanları geliştirmek için videonuzdan nasıl yararlanacağınızı anlamak, video stratejinizi tasarlarken size avantaj sağlayabilir. Ayrıca, video süresi dikkate alınması gereken bir faktördür.

Sektörünüz ne olursa olsun, video pazarlama stratejinizi geliştirerek unutulmaz bir marka oluşturmanıza ve sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA