Öncelikle kartın teknik özelliklerinden bahsedelim

TEKNİK BİLGİLER

Bellek Boyutu 8 GB
Bellek Türü HBM2
Bellek Hızı 800
MHz Bellek Hızı (Efektif) 1600 MHz
GPU Çekirdeği 3584 birim
Bellek Arayüzü Genişliği 2048bit
Bellek Bant Genişliği 410 GB/s
Transistör Mesafesi 14 nm
Grafik Kartı Gücü 210 W
Önerilen Sistem Gücü 650 W
Temel Frekans 1156 MHz Artırılmış (OC)
Frekans 1471 MHz Güç Bağlantısı 8+8 pin

GENEL BİLGİLER
Grafik İşlemcisi Radeon RX Vega 56
İşlemci Üreticisi AMD
GPU Mimarisi GCN 5.0
VR Desteği Var
Çoklu GPU (SLI/CrossFire) Var
Çoklu GPU Özelliği AMD CrossFire Bağlantı
Arayüzü PCIe 3.0
DirectX 12 OpenGL 4.5
Çözünürlük Desteği 7680×4320
PassMark Puanı (G3D) 11300 puan
İşlemci Teknolojileri AMD Radeon FreeSync 2 AMD Radeon ReLive AMD Radeon VR Ready Premium AMD Eyefinity AMD Radeon Chill Vulkan API AMD LiquidVR AMD Radeon WattMan AMD TrueAudio Next AMD VSR (Virtual Super Resolution

işleme başlamadan sunu hatırlatmaktada fayda var yapıcağınız işlemin düşükde olsa bir riski mevcut ve bu risk direk size aittir bunun sorumluluğu alamıyacaksanız işlemi kesinlikle yapmanızı önermeyiz. ama sunuda hatırlatmadan geçmeyelim bu yapcanız işlemden sonra kartın ısısıda düşüçeğinden kaynaklı olarak ister istemez uzun dönemde kart ömrü olarak faydası olucaktır.

 

 

Arkadaşlar undervolt dedimiz olay ekran kartımızın voltajını düşürerek ısınmasını engellemiş oluyor ve ısınmayan ekran kartı daha yüksek çekirdek hızlarına cıkarak hem düşük sıcaklıkta calışmış oluyor hemde daha iyi performans vermiş oluyor ekran kartımız . baktımızda vega 56 direk rakipi gtx 1070 olarak gözükmekte ama bu işlemden sonra gtx 1080 performansını yakaladığını hatta geçtiğini görüceksiniz . ortalama 300 watt ile çalışan ekran kartımızın bu işlemden sonra ortalama olarak 170-190 watt arasında çalıştığını görüceksiniz .
ud1
şimdi gelelim bu işlemi nasıl yapacağınıza .öncelikle driverimızın güncel ve yüklü olduğunu varsayarak işleme başlayalım masaüstüne sağ tıklayıp radeon ayarlarına tıklıyoruz acılan ekranın sol üst köşeşinden performans a tıkladıktan sonra onun hemen altından ayarlanıyor tıklıyacağız ve burdan ayarlama kontrolünü manuel alıcaz aldıktan sonra gpu ayarı , gekişmiş kontrol , fan ayarı , vram ayarı , güç ayarlama kısımlarının herbirini etkin ışaretliyoruz ve resimlerde görüldüğü şekilde ayarlayıp sağ üstten uygula basıp performanslı ve düşük watt değeri ile oyun oynamaya başlıyoruz iyi eğlenceler .

ud2