Ana Sayfa Haberler VDSL İle ADSL Arasında Ne Fark Var?

VDSL İle ADSL Arasında Ne Fark Var?

11
Paylaş
adsl-vdsl-modem

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların sahip olduğu olanakların daha fazla arttığını görmekteyiz. Yaşanan bu teknolojik gelişmeler her ülkede farklı seviyelerde olsa da yavaşça her alanda yepyeni değişim ve gelişimler meydana çıkmaktadır. Diğer ülkelerde internet hızı çok daha iyi iken, Türkiye’de bu hız 2014 verilerine göre 5-6 Mbps oranında seyretmektedir.

vdsl

VDSL Ne Demektir?

VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line) açılım olarak çok yüksek hızlı dijital abone hattı olarak karşımıza gelir. Bakır kablo aracılığı ile santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunan hızlı bir internet hizmetidir.

Adsl Ne Demektir?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) açılım olarak asimetrik sayılsal abone hattı demektir. En yaygın kullanılan bağlantı teknolojisidir. Bakır kablo aracılığını ile santrale kısa mesafede, genellikle 4 km den fazla olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabildiği gibi, verim ve bağlantı hızı aynı oranda düşecektir.

Peki, VDSL ile ADSL arasında bulunan fark nedir?

Hem VDSL hem de ADSL hizmetleri bakır kablo aracılığı ile verilmektedir fakat VDSL hizmeti teorik bakımdan 100 Mbps oranına kadar yükselen bir bant genişliği sunar. Eğer santrale yakın bir mesafede ikamet eden abone iseniz, VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde santrale kadar fiber kablo ile iletim yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı santralden sonrası için mesafeye göre maksimum alacağınız hız değişkenlik gösterir.

vdsl2

VDSL için ayrı ADSL için ise ayrı bir modem bulunmaktadır. Eğer VDSL hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, VDSL modemine sahip olmanız gerekecektir. Fakat bazı modemler hem Adsl hem Vdsl desteğine sahip olabiliyor.(Örnek Airties Air 5650)

Bir diğer makalemiz olan AirTies 5650TT’ Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar (Resimli Anlatım) adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer mevcut olan ADSL aboneliğiniz var ise, aynı hat (altyapı) üzerinden VDSL abone olmanız mümkün değildir. Adsl ile alabileceğiniz maksimum hız 16 Mbps iken, VDSL hizmeti ile 16 Mbps den çok daha yüksek oranda bir hıza kavuşabilirsiniz. Tabi ki bu hızın durumuna etki eden; tercih edilen bilgisayarın durumuna, telefon hattı kalitesine, santral yoğunluğuna ve santrale uzaklığa bağlı değişiklik gösterebilmektedir.

Abonelerin merak ettiği bir diğer durum ise ADSL hizmetinden VDSL hizmetine geçiş sırasında telefon ve hizmet numarasının değişip değişmeyeceği konusudur. Bu durumu aydınlatmak gerekir ise, ADSL hizmetinden VDSL hizmetine yapılan geçişlerde telefon numarası, hizmet numarası ve kullanıcı adı sabit kalacaktır.

CallFix kampanyalı ADSL veya internet altyapınız destekliyorsa VDSL modem paketleri için tıklayın.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

11 YORUMLAR

 1. çok yararsız bir yazı olmuş vdsl nin upload hızı ne kadar hiç bahsedilmemiş.

 2. Kolay gelsin hocam ben eve adsl internet baglatim ama benim elimde arkadaştan aldığım VDSL modem AVR onu adslde kulanabilirmiyim

 3. çok yararsız diyen gereksiz insan 100 mbpsye kadar çıkan hız demek 100 ü 8 e bölünce ortaya çıkan rakamın sana azami vereceği saniyede indirme hızı sayısıdır 100 mbps nin anlamı 100 mega bit per second. sen saniyede ne kadar indiriyor diye idiotça bir soru sorduğunda aslında saniyede kaç mega bit değil kaç mega byte (bir byte 8 bit eder idiot bey) sormuş oluyorsun. standart erişim aboneliklerinde 8 16 24 35 50 ve 100 mbps gibi hızlar verilir hepsini 8 e öldüğünde ortaya çıkan rakam sana saniyede kaç mega ”byte” veri indirdiğini gösterecektir. okuduğunu anlamayı bilmeyen insanlar gelip bilmiş bilmiş bi de yazıyor ya. bilmiyorsan sus biliyorsan konuşma demiş eskiden yaşamış alimler.

 4. Erdinç adlı zeka küpü, acilen download ile upload arasındaki farkı öğrenmen lazım. Özeleştiri yapıyorsun sandım ilk okuduğumda ama sonradan anladım ki sen ne denli mal olduğunun farkında değilsin henüz.

 5. ülkemizde çok farklılık gösterir bu hızlar. Çoğu yerde alt yapı desteği yetersiz. yeterli olsada abone sayısı fazlaolunca kullanım kalitesi düşer. upload genelde itnernet sağlayıcılar 1-2-4 olarak verir. Ama kullanılan yine çok düşüktür. yer yer 1 in altında 0,55 lerle upload yapılabilir. donw hızlı 100 densede bu hızd akullanmak mumkun deıldir. Genelde ulkemizde hız 1 – 4 arası kalitededir. yer yer 25-35 arası görürsen öp başının üzerine koy. 100 diyipde 7/24 100 ile işlem yapana şahit olmadın . (kablonet hariç, kablonettedede tek ip kullanımı oluyor hızlı olsada, yani tek iple ban vb. yedin mi telefon açıp 10 dk ip no değiştirmen gerkeli, ban, bankalar, online oyunlar, bazı program kullanımlarında sorun oluyor)
  film izleme, dizi izleme için ortalama 1- kalitesiz biraz gorunrü… 3 hd izleyenebilir. 100 nerede kullanılan hizmet nerede… :))

 6. Yorumlara baktım herkes bir birine saldırmış.altı üstü modem bu.klavye başına geçen kabadayı ve bilgin oluyor.lütden anlayış biraz

 7. benim anlamadigim birsey var.
  Tamam adsl vdslde ben telefonsuz sabit telefon istemiyorum o ne oluyor ???

 8. Erdinç Bey, bir konuda bilgi sahibi olabilirsiniz, ama insanlara böyle hakaret edici davranışlar sergileme iz hiç hoş değil. Bildiğiniz şeyleri çok daha saygılı bir şekilde anlata bilirsiniz…

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.