Uçak Modu, Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonlarda, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda tek tuşla birçok özelliğin kapatılması kolaylığını sağlayan bir moddur.  Bu modu kapatma işlemi iOS, Android cihazlarda ve Windows 8.1/10 bilgisayarlarda görsellerde görüldüğü şekildedir.

uçak modu kapatma işlemi
ucak modu

Uçak Modu Ne İşe Yarar

Uçak Modu adından anlaşıldığı gibi uçak seyahatlerinde telefonunuzu kapatmadan bağlantılarınızı kesmeniz için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra farklı kullanımlar için de bizlere kolaylık sağlamaktadır. Uçak moduna geçtiği zaman cihazınızda kapanacak özelliklerin neler olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

  1. Telefon Şebekesi Bağlantısı (Telefon görüşmerindeki şebekeniz): Arama yapamaz ve arama alamazsınız.
  2. Wi-fi : İnternet bağlantısı
  3. Mobil Veri: İnternet bağlantısı
  4. Radyo bağlantıları
  5. Bluetooth
  6. NFC : Yakın alan iletişimi

Cihazınızı Uçak Moduna aldığınızda tüm bu özellikler tek tuşla kapatabilirsiniz. Cihazınızda bu özellikler uçak seyir halindeyken açık olması halinde oluşacak tehlikelerden dolayı telefonunuz kapatılması istenmektedir. Bu özellikle, telefonunuzu kapatmadan uçak moduna almanız yeterlidir. Telefon veya bilgisayar açık kalabileceği için müzik dinler ve videolarınızı izleyebilirsiniz. Telefon şebekesi dışındaki özellikleri tek tek açma olanağınız mevcutken Uçak Modu kapatılmadan telefon şebekeniz açılmamaktadır.

Uçak Modunun Bilinmeyen Özellikleri

Uçak Modunun, birçoğumuzun bilmediği başka özellikleri de var tabi. Bakalım bunlar nelermiş:

  1. Whatsapp gibi uygulamalarda gelen mesajı okuduğunuzda karşı tarafa okuduğunuz bilgisi gider. Bu Whatsapp‘ta çift check işaretin mavi olduğunda anlayabilirsiniz. Telefonunuz uçak modundayken Wi-Fi özelliğini manuel olarak açabilirsiniz ve mesajlarınızın okundu bilgisi karşı tarafa düşmüş olur.
    Telefonunuz uçak modundayken Wi-Fi özelliğini manuel olarak açabilirsiniz
  2. Ebeveyn kilidi gibi de kullanılabilir bir özelliği vardır. Bildiğiniz gibi çocuklar telefon, bilgisayar gibi cihazlara fazlasıyla ilgilidir. Bu merakları yüzünden telefonunuzu kurcalarken başınıza iş açabilirler. Cihazınızı Uçak Moduna almanız yeterli; internetten size sorun yaşatacak hiç işlem yapamaz ve kimseyi arayamaz.

Bunlar dışında her zaman çözüm olmamakla birlikte Windows 8.1 ve Windows 10‘daki uçak modu Wi-Fi de sorun yaşadığınızda zaman zaman çözüm olabiliyor. Bağlantınız da sorun yaşadığınızda Uçak Modunu kapatıp açmak da, düzelmesi için bir alternatiftir diyebiliriz. Denemekte yarar var…