Teknoloji devinin nisan ayında verdiği herkes Spaces odası açabilecek artık sözü hayatımıza girmişti. Buna göre şimdi, tüm Twitter kullanıcıları, sohbet etmek üzere bir Spaces açabileceksiniz.

Clubhouse ve Twitter Spaces, Facebook ve diğerleri yetişmeye çalışırken, birbirlerini yakalamaya çalışıyor gibi görünüyor. Twitter Spaces’ın kullanıcıların web’de ve uygulamalada ki sesli sohbet odalarının kayıtlarını dinlemesine izin vermektedir. Bazı Android sunucuları, bu özellik yalnızca iOS’ta kullanıma sunulduktan sonra artık Spaces kayıt ediyor. Bu, Clubhouse’un birkaç ay önce kayıtları yayınlamasından sonra karşınıza çıkmıştım.

twitter spaces resim 3

Kulüp binası daha önce sosyal ses alanında tekel sahibiydi, ancak “devler” dikkat etmeye başlayınca oyunlarını bir kez daha yükseltmek zorunda kaldılar. Twitter Spaces Artık Web‘de Kayıt dinletiyor ,tüm kullanıcılara bu canlı sesli sohbetleri oluşturma yeteneği veriyor. Şimdi en son güncelleme, herkesin bu Alanların kayıtlarını dinleyebilmesidir.

Bu canlı sesli sohbetlerin orijinal fikri, insanların gerçek zamanlı olarak dinlemek isteyenler de var. İnsanlar kaçırdıkları sohbetleri veya “programları” takip edebildikleri için kayıtlar daha da kullanışlı oluyor.

Canlı sesli sohbetinizi kaydetmek için toplantı sahipleri, kayıt Alanı seçeneğine dokunmanız yeterlidir. Herkese oturumun kaydedildiğini bildirmek için kırmızı bir düğme görünecektir. Twitter Spaces Artık Web’de Kayıt Dinletiyor insanların kendi başlarına dinleyebilmesi için kaydın bağlantısını tweetleyebiliyoruz. Toplantı sahipleri, Alanın ne zaman oynamaya başlayacağını da ayrıca seçebiliyoruz.

Clubhouse’un kayıtları için çok daha fazla özelliği var, ancak Twitter’ın da sonunda yetişmesini bekliyor. Şimdilik, Android kullanıcıları kendi Alanlarını kaydetme ve başkalarını dinleme konusundaki yeni güçlerinin keyfini çıkarabilirler.

Twitter yeniliklere açık olduğu gösterdi.

Bu yılın başlarında hayatımıza bir uygulama girmişti. Bir anda popülerleşen ve hemen hemen herkesin dilinde olan Clubhouse’un bu denli sevilmiş olması birçok teknoloji devini benzer uygulamalar oluşturmaya itmişti. Discord‘dan Facebook’a, LinkedIn‘den Twitter’a birçok teknoloji devi kendi sesli sohbet platformlarını tasarladı ve zaten biz de bu haberleri düzenli olarak sizlere aktardık.

twitter spaces resim 2

Son dönemde pandemi etkisinin azalmasıyla, evde kalmalarda eskiye göre düşüş görülmesiyle online sosyalleşme ihtiyacı azaldı. Bunun sonucunda Clubhouse furyası da bir anda sona erdi. Bazı platformlar bu uygulamaları yayına bile almazken Spaces adını verdiği Clubhouse benzeri özelliğini kullanıma aldı. Hatta bu özelliği geliştirmeye de başladı.Twitter’ın ilk olarak sadece mobilde kullanıma sunduğu Spaces’ın web kullanıcıları için de aktif edileceği bilgisi nisan ayında paylaşıldı.Hatta bununla da yetinilmedi ve Spaces için “Biletli Spaces” özellikti.