Bu yazımızda sizlere evinizde Wi-Fi menzilinizi genişletecek TpLink C54 router kurulumu hakkında bilgilendiriyoruz.

Modem ve router cihazları denildiğinde akla ilk gelenler markalardan TpLink bu modeli ile IPV6 ve IPTV desteğini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ebeveyn denetimleri ve misafir ağı gibi çok yönlü yerleşik araçlarla cihazını kolayca yönetebiliyorsunuz. Böylece evinizde internet sorununuzu giderirken güvenli bir kullanım imkanına sahip olursunuz.

Teknik Özellikleri

4 Port Lan özelliğine sahiptir. Bilgisayarlarınıza kablolu bağlantı gerçekleştirerek stabil bir erişim imkanı sunmaktadır.

TpLink C54 router kurulumu yapıldıktan sonra farklı cihazlara farklı yetkiler verebilirsiniz. Ebeveyn olarak tanımladığınız cihazlara yüksek öncelik verebilirsiniz. Ayrıca çocuk olarak tanımladığınız cihazlara kısıtlı ve misafir ağı olarak farklı bir kanal oluşturabilirsiniz. Böylece internet kullanımı kontrolü tamamen sizin elinizde olacaktır.

TpLink C54 Router cihaz ayarları

Yapılan kapasite testlerine göre 16 farklı cihaza kadar aynı anda sağlıklı bir internet bağlantısı gerçekleştirebiliyor. Böylece ana modem olarak kullandığınız cihazı da düşünürsek küçük işletmeler içinde güzel bir seçenek olmaktadır.

4 adet yüksek kapasiteli antenleri sayesinde evinizde yüksek bir Wi-Fi sinyali elde edersiniz. Böylece TpLink C54 router kurulumu yaptıktan sonra evinizin az çeken yerlerine daha güçlü sinyal ulaştırırsınız.

Dual band özellikli Tplink C54, router dışında acces point olarak ta kullanabilirsiniz.

TpLink C54 Router Kurulumu

Öncelikle cihazınızdan en iyi performansını alabilmeniz için evinizde uygun bir konum belirleyin. Modeminize çok yakın olursa cihazın sizlere fazla bir katkısı olmayacağını unutmayınız. Ancak en köşe kısmına da yerleştirmeyiniz. Zira router sinyalinin yarısı size faydası olmayacak şekilde komşularınıza veya çevreye ulaşacaktır.

Tplink C54 router wifi ayarları

TpLink C54 cihazınızın güç kablosunu takarak çalıştırınız. Bilgisayar ile kablolu ağ bağlantısını yapınız. Bilgisayarınızda bir web tarayıcısı açınız. Daha sonra adres satırına 192.168.0.254 yazınız ve Enter ‘a basınız.

Açılan sayfada kullanıcı adına admin ve şifreye admin yazıp Tamam ‘a tıklayınız. Sonraki kısımda quick setup kısmından hızlıca yapılandırabilirsiniz. Açılan pencere cihazı hangi amaçla kullanacağınıza uygun seçeneği işaretliyoruz. Burada router seçeneğini işaretleyerek next butonuna basınız.

Eğer mobil üzerinden kurulum yapacaksanız. Google Play Store den veya Apple Store üzerinden Tether uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamada cihaz ara seçeneği ile router cihazın ismini görüp seçerek kontrol edebilirsiniz.