Ev ağımızın menzili belki de birçoğumuza yeterli gelmiyordur. Bunun için hepimiz çözümler arıyoruz ve bunun için reuter ve acces point gibi ekipmanları kullanıyoruz. Bu cihazların en büyük sorunu ise ev içerisinde birden fazla ağ olarak görünmeleri çünkü hepsine ayrı ayrı bağlanıyor ve evde kör noktalara geçtiğimizde akıllı telefon yada bilgisayarlarımızın ana modemden kopup bu cihazlara bağlanmaları gerekiyor bu durum bizim hareket sırasındayken kullandığımız  bağlantının hızını ve kalitesini ciddi oranda düşürüyor. Bu kalite düşüşünün ve hız sorunlarının önüne geçmek için TP link firmasının öncülük ettiği mesh sistemler artık hayatımıza girmeye başladı. Bu cihazlar adeta bizim modemimizin antenleriymiş gibi davranıyor ve biz aynı ağa bağlıyken evin her yerine gidebiliyoruz. Örneğin 3 katlı bir evde ana modem ve her kata 1’er tane deco m9 plus cihazı kurmamız durumunda hem evin her noktasında kaliteli bağlantı kullanabiliyoruz. İsterseniz hızlıca tp link deco m9 plus’ın kurulumuna, kutu içeriğine ve özelliklerine birlikte göz atalım:

Kurulum Aşaması;

 • İlk olarak deco setimizden herhangi birisini kablo ile modeme bağlıyor ve akıllı telefonumuza Tp link deco uygulamasını yüklüyoruz.
 • gorsel 1 3
 • Uygulamayı açtıktan sonra çevrede bir deco cihazı var mı diye kontrol ediliyor ve kendi cihazımızı yapılandırılmamış olarak görüyoruz.
 • gorsel 2 4
 • Cihazı gördükten sonra bağlanıyor ve yeni bir isim ve şifre belirliyoruz.
 • Bu adımları her deco cihazı için tekrarlıyor ve deco m9 plus setimizin kurulumunu sağlamış oluyoruz istersek cihazların bildirim ışığının geceleri yanmasını da buradan önleyebiliyoruz.
 • gorsel 3 2      gorsel 4 4
 • Sistem güncellemeleri için de kurulumdaki gibi bir pratiklik sunulmuş. Şöyle ki; şöyle ki bir güncelleme varsa mobil uygulama bildirim gönderiyor ve güncellemeyi başlat dememiz ile güncellemeler yapılıyor.    

  Kutu içeriği;

  • 3 adet deco cihazı
  • 3 adet şarj adaptörü (12v 2a)

  Kutu içeriğinden yalnızca bunlar ve kullanım kılavuzları çıkmakla birlikte cihazların birer tane usb girişi var bu girişler acaba ftp ve lokal host hizmeti destekleyecekler mi? Sorusunu uyandırsada henüz bu girişlere bir özellik atanmamış durumda TP link bu girişlerin ilerleyen zamanlarda gelecek olan güncellemeler ile aktifleşebileceği konusunda bir açıklama yaptı.

  Özellikler;

  Toplamda 2200 ghz bant genişliği sunan deco m9 plus hem 5 ghz bandında hem de 2,4 ghz bandında erişim sunabiliyor ve nesnelerin interneti diye adlandırılan 5g teknolojisine de tam olarak uyum sağlıyor. Amazon firmasının akıllı ev için sunduğu alexa isimli asistan ile de evimizi ses ile yönetmemize yardımcı oluyor deco m9 plus.  Bu cihazı kullanırken şunu unutmayalım ki her ne kadar reuter ile benzer özellikler gösterse de hem bağlantı özellikleri olarak hem de akıllı ev optimizasyonları ile çok daha özelleştirilmiş ve geniş  ağ yelpazesine sahip bir mesh sistemi.