Ülkemizde birçok internet servis sağlayıcı şirket tarafından fiber internet kullanan kullanıcılara sunulan ve oldukça yüksek kullanıcı sayısına sahip olan Tılgın HG1311 modemlerde Kablosuz Ağ Ayarları nasıl yapılır, sizler için derledik.

Öncelikli olarak modemimizi arkasında bulunan A,B,C,D girişlerinden birinden bilgisayarımıza ethernet kablosu ile bağlamamız gerekiyor.

Bağlantıyı sağladıktan sonra modem arayüzüne girmemiz gerekiyor. Bunun için bilgisayarımızdan boş bir internet tarayıcısı açarak adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari-2

Karşımıza Kullanıcı adıŞifre ekranı gelecektir. Kullanıcı adı bölümüne admin, Şifre bölümüne ise superonline yazarak arayüze giriş yapıyoruz.

Arayüze giriş yaptıktan sonra KABLOSUZ menüsüne giriyoruz ve daha sonra bu menünün alt menülerinde bulunan Ayar bölümüne tıklıyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari-3

Bu bölümde kablosuz ağımızı etkin konuma getiriyor ve kablosuz ağ modumuz ile kanalımızı seçtikten sonra sayfanın altında bulunan Uygula butonuna tıklıyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari-4

Daha sonra üst menülerden yine KABLOSUZ bölümüne tıklıyoruz ve SSID bölümünde bulunan modem adına tıklayarak kablosuz ağ adı ve şifre değişikliği yapabileceğimiz bölüme giriyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari-5

SSID bölümüne girdiğinizde, kablosuz ağ adını değiştirebilmek için Yapılandırma menüsüne giriyoruz ve Ad bölümünün karşısındaki kutucuğa kablosuz ağımıza vermek istediğimiz ismi yazıyoruz. Daha sonra sayfanın alt kısmında bulunan Uygula butonuna basıyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari-6

Bu işlemlerin ardından kablosuz ağ adınız değişecektir. Parolayı da değiştirmek isterseniz SSID menüsünün alt menülerinden Güvenlik bölümüne giriyoruz. Güvenlik bölümüne girdikten sonra sayfanın ortasında Parola bölümünün karşısındaki kutucuğa kablosuz ağımıza atamak istediğimiz parolayı yazıyoruz ve sayfanın alt kısmında bulunan Uygula butonuna basarak ayarları kaydediyoruz.

tilgin-hg1311-kablosuz-ag-ayarlari

Tüm bu işlemlerin ardından kablosuz ağ yapılandırmanız tamamlanmamış olacaktır.

1 Yorum

  1. arayüzde lan istemcileri var yani modeme bağlanan cihazlar mesela ben kardeşimin bağlantısını kesmek istiyorum nasıl yapıcam
    bide bilgisayarda wifi sürekli kopuyor