TikTok Önbelleğini Temizleme

Bu yazımızda TikTok önbelleğini temizleme işlemi ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Telefonunuzdaki TikTok uygulamasının önbelleğine kaydedilen verilerin boyutu zamanla büyüyebilir. Bu verileri temizlemek, telefonunuzun depolama alanında yer açmanıza veya uygulamayla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Birçok uygulamanın aksine TikTok, telefonun ayarları yerine uygulama içinden önbelleği temizleyebileceğiniz bir menü sunar.

Android veya iPhone telefonunuzda, profilinizdeki Ayarlar menüsünden TikTok uygulamasının önbelleğini temizleyebilirsiniz.

TikTok’ta video izlemekten veya hatta kendi içeriğinizi oluşturmaktan hoşlanıyorsanız, bazen uygulamanın düzgün çalışmaması sinir bozucu olabilir. Uygulamanın düzgün çalışmaması sorunu için en yaygın çözümlerden biri, TikTok uygulamasının veri önbelleğini temizlemek. TikTok uygulamasıyla ilgili bir sorun yaşamasanız bile, telefonunuzun depolama alanında yer açmak için önbelleği temizleyebilirsiniz. Her iki durumda da, sadece birkaç dokunuşla, Android veya iPhone cihazınızda TikTok önbelleğini temizleme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Birçok uygulama, veri önbelleklerine doğrudan erişim desteği sağlamaz. Bu nedenle Android telefonlarda Ayarlar menüsünden, iPhone telefonlarda ise uygulamayı tamamen silip yeniden yükleyerek uygulama önbelleğini temizlemeniz gerekir. TikTok uygulaması ise kendi içinde bir önbelleği temizleme seçeneğini sunar. Önbelleği temizledikten sonra uygulamayı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

iPhone’da TikTok Önbelleğini Temizleme

  • İlk olarak TikTok uygulama ekranının alt kısmında yer alan Profil simgesine dokunun.
  • Ardından, sağ üstte yer alan ≡ (üç çizgi) simgesine dokunun.
  • Daha sonra, açılan menü listesinde Ayarlar ve Gizlilik (Settings and Privacy) menüsüne dokunun.

TikTok Önbelleğini Temizleme

  • Ardından, ekrana gelen menü listesinde Önbellek ve Hücresel (Cache & Cellular) başlığı altında yer alan Önbelleği temizle (Clear cache) menüsüne dokunun.

TikTok Önbelleğini Temizleme

Android’de TikTok Önbelleğini Temizleme

  • Öncelikle TikTok uygulama ekranın alt bölümünde yer alan Profil simgesine dokunun.
  • Daha sonra, sağ üstte yer alan ≡ (üç çizgi) simgesine dokunun.
  • Ardından, açılan menü listesinde Ayarlar ve Gizlilik (Settings and Privacy) menüsüne dokunun.

TikTok Önbelleğini Temizleme

  • Daha sonra, Önbellek ve Hücresel Veri (Cache & Cellular Data) başlığı altında yer alan Temizle (Free up space) menüsüne dokunun. Böylece Andoid cihazda TikTok önbelleğini temizleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

TikTok Önbelleğini Temizleme

Bu yazımızda TikTok önbelleğini temizleme işlemi ile ilgili detaylı bilgi verdk.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Son Güncelleme 28 Kasım 2022 Yazar Mustafa Akdemir